Absolwentka filologii hiszpańskiej i translatoryki na UJ. Specjalizuje się w tłumaczeniu tekstów o tematyce medycznej. Doświadczenie zdobywała w największym wydawnictwie medycznym w Polsce.
Utworzono: 4 mar 2020 · Zaktualizowano: 6 maj 2022

Spis treści

 • Czym jest korekta nosa kwasem hialuronowym?
 • Czym jest kwas hialuronowy?
 • Dla kogo?
 • Wybór specjalisty
 • Czego spodziewać się na pierwszej wizycie?
 • Przebieg zabiegu
 • Po zabiegu
 • Efekty
 • Zalety modelowania nosa kwasem hialuronowym
 • Korekta nosa nićmi Aptos
 • Często zadawane pytania
 • Bibliografia:

Czym jest korekta nosa kwasem hialuronowym?

Korekta nosa kwasem hialuronowym to nieinwazyjny zabieg medycyny estetycznej, polegający na wstrzyknięciu kwasu hialuronowego w wybrany obszar nosa, aby skorygować niektóre defekty estetyczne nosa, takie jak na przykład garbek, asymetrię nosa, wgłębienia w różnych częściach nosa czy opadający czubek nosa. Modelowanie nosa kwasem hialuronowym to alternatywa dla operacji plastycznej nosa. 

Nos to taka część twarzy, która szczególnie przyciąga uwagę, dlatego osobom niezadowolonym z kształtu tego organu może być trudno poradzić sobie z tym kompleksem. Kształt nosa możemy nieco poprawić na przykład przy pomocy makijażu. Osoby, którym zależy na trwałym i bardziej widocznym efekcie, mogą zastanowić się nad chirurgiczną korekcją nosa (rhinoplastyką).

Jednak czy operacja plastyczna jest jedynym wyjściem z tej sytuacji? Współczesna medycyna estetyczna ma do zaoferowania jeszcze jedno rozwiązanie: bezoperacyjną korektę nosa kwasem hialuronowym.

Kwas hialuronowy

Kwas hialuronowy jest bardzo często wykorzystywany w medycynie estetycznej

Czym jest kwas hialuronowy?

To substancja naturalnie występująca w organizmie w postaci hialuronianu sodu; występuje w dużym stężeniu w skórze i odpowiada za właściwy poziom jej nawilżenia. Często występuje jako skrót HA. Jego niedobór prowadzi do powstawania zmarszczek i wiotczenia skóry, dlatego też, jak wskazują specjaliści z kliniki Der-Med, nieraz nazywany jest eliksirem młodości i tak dużą popularnością cieszą się kremy oraz zabiegi medycyny estetycznej z użyciem tego preparatu.

Jednak kwas hialuronowy wykorzystywany jest nie tylko w zabiegach odmładzających, ale także jako naturalny wypełniacz. Dr n. med. Diana Kupczyńska z kliniki Ars Estetica objaśnia, że istnieją dwa podstawowe rodzaje kwasu hialuronowego:

 • nieusieciowany
 • usieciowany

Specjalistka wyjaśnia, że pierwszy z nich jest wykorzystywany w zabiegach odmładzających, na przykład w mezoterapii igłowej, podczas gdy drugi wykorzystywany jest jako wypełniacz. Jednym z najpopularniejszych zabiegów z wykorzystaniem HA jest powiększenie ust, jednak używa się go również do modelowania policzków, owalu twarzy, brody czy linii żuchwy, a także do korekty nosa.

Korekta garbka na nosie kwasem hialuronowym - efekty

Kwas hialuronowy pozwala skorygować drobny garbek na nosie (lek. med. Ewa Rybicka)

Dla kogo?

Przede wszystkim należy zaznaczyć, że modelowanie nosa kwasem hialuronowym to zabieg, pozwalający osiągnąć jedynie efekty estetyczne, dlatego osoby zmagające się z niedrożnością nosa i innymi defektami, powodującymi kliniczne dolegliwości, nie powinny rozważać tego zabiegu jako potencjalnego rozwiązania ich problemu.

Specjalistka medycyny estetycznej, lek. med. Ewa Rybicka zaznacza, że dzięki HA możemy skorygować jedynie określone defekty nosa poprzez wypełnienie pewnych ubytków. Modelowanie kwasem hialuronowym w przypadku zbyt dużego, nieproporcjonalnego w stosunku do twarzy nosa, okaże się zatem zupełnie nieskuteczne.

Zatem jakie defekty kształtu nosa możemy skorygować przy pomocy kwasu hialuronowego? Kwas hialuronowy możemy zastosować w przypadku:

 • rozdzielenia chrząstki na czubku nosa
 • opadającego czubka nosa
 • zbyt wąskiego grzbietu lub podstawy nosa
 • niewielkiego skrzywienia grzbietu nosa
 • garbka (garbaty nos)
 • zagłębienia na grzbiecie nosa 
 • wgłębienia po okularach
 • asymetrii nosa (lekko krzywy nos)
 • drobnych ubytki i zagłębień

Podsumowując: zabieg przeznaczony jest dla pacjentów z drobnymi defektami nosa, którzy nie mogą ze względów zdrowotnych poddać się zabiegowi chirurgicznemu lub odczuwają strach przed tą inwazyjną metodą.

Wybór specjalisty

Mimo że zabieg modelowania nosa kwasem hialuronowym jest stosunkowo prostą i minimalnie inwazyjną procedurą – polega na wstrzykiwaniu preparatu z HA w wybrane partie nosa – wybór specjalisty jest niezwykle ważny. Warto udać się do lekarza dermatologa lub specjalisty medycyny estetycznej, przeszkolonego w wykonywaniu zabiegów z wykorzystaniem wypełniaczy na bazie HA.

W tym przypadku ważne jest, aby lekarz był w stanie zwizualizować potencjalny efekt i określić, które partie nosa uwydatnić, a które ukryć; dlatego też postaraj się wybrać doświadczonego specjalistę. Możesz skorzystać z internetu, aby poszukać opiniii o nim i zdjęć przed i po innych pacjentów. Uważaj na wyjątkowo korzystne cenowo oferty: możesz trafić na nieprzeszkolonego specjalistę lub na nieodpowiednie produkty.

Konsultacja ze specjalistą

Wybierz doświadczonego specjalistę

Czego spodziewać się na pierwszej wizycie?

Na pierwszej wizycie specjalista przeprowadza wywiad, w celu wykluczenia przeciwwskazań. Specjalistka medycyny estetycznej, lek. med. Katarzyna Mudel przedstawia przeciwwskazania do zabiegu:

 • ciąża
 • laktacja
 • przyjmowanie leków przeciwzakrzepowych i przeciwzapalnych
 • tendencja do formowania się blizn przerostowych
 • zmiany zapalne i infekcje skóry w miejscu, które zostanie poddane zabiegowi

Na pierwszej konsultacji lekarz będzie zadawał pytania odnośnie oczekiwań pacjenta i po ocenie defektu nosa wyjaśni, jakich efektów można się spodziewać w danym przypadku oraz jaką metodę zastosować; na przykład w przypadku opadającego czubka nosa, lekarz może zaproponować wstrzyknięcie kwasu hialuronowego i botoksu.

Korekta nosa kwasem hialuronowym

Zabieg pozwala zniwelować drobne defekty estetyczne, takie jak garbek czy asymetria

Przebieg zabiegu

Większość specjalistów najpierw wykonuje zdjęcia przed zabiegiem, aby porównać efekty przed i po zabiegu.

Jak objaśniają specjaliści z kliniki Medestetis, aby zniwelować ból, specjalista najpierw znieczula miejsce zabiegowe: zazwyczaj środkiem znieczulającym jest krem, choć w przypadku pacjentów mniej odpornych na ból można zastosować silniejszy środek, podobny do tego, którego używa się podczas leczenia stomatologicznego.

Następnie specjalista zaznacza na nosie miejsca, które wymagają interwencji. Zabieg polega na produktu zawierającego HA w te miejsca na nosie, które chcemy wymodelować, wypełnić ubytki tkanki lub usunąć zmarszczki. Kwas wstrzykuje się przy pomocy igieł lub mikrokaniul.

Zabieg trwa krótko: około 20-30 minut. Pacjent zaraz po zabiegu może wrócić do domu. Modelowanie nosa kwasem hialuronowym uznaje się za bezpieczną i małoinwazyjną procedurę.

Korekta garbka nosa kwasem hialuronowym

Korekta garbka nosa kwasem hialuronowym (Beauty Medica)

Po zabiegu

Rezultaty widoczne są od razu po zabiegu. Na wizycie kontrolnej – po około 2 tygodniach – specjalista oceni, czy podana ilość HA była wystarczająca i jeżeli podano go za mało, ubytki zostaną uzupełnione.

Korekta kształtu nosa kwasem hialuronowym to interwencja minimalnie inwazyjna i nie wiąże się z długą rekonwalescencją: praktycznie od razu po zabiegu można wrócić do normalnej aktywności i pacjent nie musi stosować się do wielu zaleceń. Specjaliści z kliniki Wellderm przypominają jednak, że kwas hialuronowy wiąże wodę, dlatego po zabiegu należy dobrze się nawadniać – dzięki temu efekty będą bardziej widoczne. Po zabiegu należy też unikać sauny i solarium.

Bezpośrednio po zabiegu może wystąpić zaczerwienienie, niewielki obrzęk lub drobne siniaki; mogą się też pojawić drobne nierówności. Są to jednak bardzo krótkotrwałe dolegliwości.

Modelowanie nosa kwasem hialuronowym: przed i po

Modelowanie nosa kwasem hialuronowym: przed i po (ConsensusMED)

Efekty

Kwas hialuronowy to substancja naturalnie występująca w organizmie i naturalnie przez niego rozkładana, dlatego efekty modelowania nosa przy pomocy preparatów zawierających tę substancję utrzymują się do momentu, aż substancja zostanie wchłonięta. Zazwyczaj ma to miejsce po 6-18 miesiącach, w zależności od predyspozycji danego pacjenta oraz rodzaju preparatu. Po tym czasie można wykonać zabieg podtrzymujący rezultaty.

Jakich rezultatów możemy się spodziewać? Osoby z nierównym grzbietem nosa – niewielkim garbkiem, wgłębieniem czy niedużym skrzywieniem tej części nosa – mogą spodziewać się wyrównania tego defektu. Osoby o zbyt wąskim grzbiecie lub podstawie nosa, zauważą efekt jego poszerzenia. Z kolei pacjenci z opadającym koniuszkiem nosa mogą oczekiwać jego podniesienia. Produkt z HA wypełni także wszystkie drobne zagłębienia na powierzchni nosa, takie jak rozdzielenie chrząstki na czubku nosa lub wgłębienia po używaniu okularów.

W przypadku niezadowolenia z efektów, możliwy jest szybki powrót do poprzedniego stanu dzięki podaniu hialuronidazy, czyli enzymu rozpuszczającego HA.

Efekty modelowania nosa kwasem hialuronowym

Efekty modelowania nosa kwasem hialuronowym (Dr Beata Dethloff)

Zalety modelowania nosa kwasem hialuronowym

Korekta nosa kwasem hialuronowym to innowacyjna i bezpieczna metoda, która pozwala na osiągnięcie dobrych rezultatów. Lek. med. Katarzyna Mudel informuje, że „poprzez użycie wypełniaczy na bazie HA nie osiągniemy takich rezultatów, jak w przypadku operacji plastycznej nosa (rhinoplastyki), ale znaczną poprawę kształtu, wypełnienie zagłębień, prostowanie grzbietu i optyczne zwężenie nosa.”

Technika ta, mimo że nie jest równie skuteczna co tradycyjna operacyjna metoda, ma wiele zalet, wśród których należy wymienić:

 • nieinwazyjność
 • krótki okres rekonwalescencji
 • brak bólu w trakcie i po zabiegu
 • efekty widoczne praktycznie od razu
 • możliwość szybkiego powrotu do stanu wyjściowego w przypadku niezadowolenia z efektu
 • krótka lista przeciwwskazań

Korekta nosa nićmi Aptos

Nici liftingujące mają szerokie zastosowanie w medycynie estetycznej. Są stosowane m.in. do zabiegów liftingu twarzy bez skalpela, podnoszenia piersi czy pośladków, a nawet odmładzania kobiecych okolic intymnych. Nici liftingujące (np. nici Aptos lub PDO) mogą być też stosowane do korekty nosa. Metoda ta jest dużo mniej inwazyjna niż tradycyjna rhinoplastyka, a efekty utrzymują się dłużej niż w przypadku korekty kwasem hialuronowym. W zależności od rodzaju nici efekty utrzymują się standardowo 1,5-2 lata, a w przypadku zastosowaniu niektórych modeli nawet 4,5 roku

Technikę tę można stosować w celu

 • korekcji garbka na grzbiecie
 • podniesienia czubka nosa
 • zwężenia skrzydełek nosa
 • nadania objętości grzbietowi nosa

Interwencję wykonuje się w trybie jednodniowym, z zastosowaniem znieczulenia miejscowego. Trwa ona około 20-40 minut. Rekonwalescencja trwa nieco dłużej niż w przypadku modelowania nosa kwasem hialuronowym, jednak nie jest ona bardzo uciążliwa dla pacjenta. Ostateczne efekty są widoczne po 2-3 tygodniach od zabiegu.

Często zadawane pytania

 • Czy korekta nosa kwasem hialuronowym boli? Nie – dzięki zastosowaniu kremu znieczulającego pacjent praktycznie nie odczuwa dyskomfortu.
 • Jak długo utrzymują się efekty? 6-12 miesięcy w zależności od rodzaju preparatu oraz predyspozycji pacjenta.
 • Czy kwas hialuronowy może uczulać? HA sam w sobie nie jest substancją uczulającą, jednak w preparatach go zawierających mogą występować zanieczyszczenia białkowe, bakterie i pozostałości ścian komórkowych, które mogą powodować infekcje lub uczulać. Z tego powodu należy zwracać szczególną uwagę na produkt, który wykorzystuje dany specjalista: tańsze preparaty zostały słabiej oczyszczone i mogą być mniej bezpieczne.
 • Jakie są możliwe powikłania po korekcie nosa kwasem hialuronowym? Mogą wystąpić rumień lub obrzęk, które jeśli nie utrzymują się długo, nie stanowią powodu do obaw. Wśród innych powikłań wymienić należy alergie, martwicę, powikłania naczyniowe, infekcje czy nierównomierny efekt. Jednak komplikacje związane z aplikowaniem kwasu hialuronowego są najczęściej odwracalne i wiążą się z jego nieprawidłowym wstrzyknięciem, zatem można ich uniknąć, wybierając odpowiedniego specjalistę.
 • Czy możliwa jest korekta opadającego czubka nosa kwasem hialuronowym? Tak, niechirurgiczna korekta nosa kwasem hialuronowym jest stosowana także w przypadku niewielkich defektów czubka nosa, takich jak nieznacznie opadający czubek, nierówności skóry w tym miejscu, wgłębienie po środku czy asymetria.

Bibliografia:

"Treści publikowane na portalu Estheticon.pl (strona internetowa i aplikacja) nie mogą w żadnym wypadku zastąpić indywidualnej konsultacji u specjalisty chirurgii plastycznej, medycyny estetycznej lub dziedzin pokrewnych. Jeśli rozważasz poddanie się zabiegowi medycyny estetycznej lub operacji plastycznej albo masz jakiekolwiek wątpliwości natury medycznej, skontaktuj się z Twoim lekarzem specjalistą. Portal Estheticon nie potwierdza ani nie poleca żadnych treści, zabiegów, produktów, opinii, specjalistów ani żadnych innych materiałów i informacji, o których mowa w tym tekście lub w jakimkolwiek innym miejscu na tej stronie internetowej."