Rekonstrukcja piersi

Warto
100%
Warto
Na podstawie 14 historii
Średnia cena
18.583 zł
Średnia cena
Według 34 specjalistów
  • Znieczulenie ogólne
  • 3 dni
  • 3-6 godzin
  • 7-10 dni rekonwalescencji
  • Efekty widoczne od razu
  • Trwałe efekty

Czym jest rekonstrukcja piersi?

Czy jesteś odpowiednią kandydatką do plastycznej rekonstrukcji piersi?

Czy jesteś odpowiednią kandydatką do plastycznej rekonstrukcji piersi?

Rekonstrukcja piersi to operacja z zakresu chirurgii rekonstrukcyjnej i plastycznej, którego celem jest odtworzenie kobiecej piersi z wykorzystaniem tkanek pacjentki i/lub implantów, zwykle wykonywany po zabiegu mastektomii, czyli usunięcia jednej lub obu piersi. Operacja wykonywana jest głównie w celu uzyskania ogólnej poprawy stanu zdrowia psychicznego pacjentki. 

Z roku na rok w Polsce i na świecie wzrasta zachorowalność na nowotwór piersi. Potwierdzają to dane Krajowego Rejestru Nowotworów – w 2017 roku rak piersi był najczęściej wykrywanym nowotworem złośliwym wśród kobiet (22% wszystkich nowotworów).

Wzrost zachorowań powoduje również wzrost częstotliwości wykonywania zabiegu mastektomii, czyli usunięcia gruczołu piersiowego. Konsekwencją zabiegu są utrata części lub całej piersi, blizny i zaburzone proporcje sylwetki. Wiąże się to z negatywnymi konsekwencjami dla pacjentki zarówno na gruncie zdrowia fizycznego, jak i psychicznego. Z tego względu zaleca się wykonanie rekonstrukcji piersi, dzięki której pacjentki mają szansę na szybsze i łatwiejsze odzyskanie równowagi psychicznej po chorobie, odbudowanie poczucia własnej wartości oraz ogólną poprawę jakości życia.

Chirurgiczne metody leczenia nowotworów piersi

Chirurgiczne metody leczenia nowotworów piersi

Chirurgiczne metody leczenia nowotworów piersi (dr n. med. Tadeusz Witwicki)

Mastektomia, czyli amputacja piersi, może obejmować partię piersi lub całą pierś. Plastyczna rekonstrukcja piersi jest uzależniona od zasięgu chirurgicznie usuniętej tkanki.

  • Mastektomia radykalna: (usunięcie tkanki piersiowej). Pierś jest usunięta całkowicie, łącznie ze skórą nad nią.
  • Zabieg oszczędzający tkankę piersiową: Guz jest usuwany wraz z otoczką go okalającą. Pierś jest zachowana w relatywnie niezmienionym kształcie, który można następnie jeszcze udoskonalić.
  • Zabieg oszczędzający skórę: Gruczoł piersiowy jest usuwany razem z brodawką i otoczką brodawki. Skóra nie zostaje jednak naruszona.
  • Podskórna mastektomia (usunięcike gruczołu piersiowego): Chirurg usuwa cały gruczoł piersiowy, ale pozostawia skórę łącznie z brodawką i otoczką brodawki w celu ulatwienia późniejszej rekonstrukcji.

Wskazania

Rekonstrukcja piersi

Rekosntrukcję piersi można wykonać nawet od razu po mastektomii

Eksperci z Formmed ES objaśniają, że rekonstrukcja piersi jest zalecana w przypadku pacjentek po usunięciu zmian nowotworowych z piersi w wyniku mastektomii, tumorektomii, kwadrantektomii itp.; operacja jest zalecana ze względu na następstwa psychiczne i fizyczne tych zabiegów (m.in. blizny, asymetryczna klatka piersiowa i jej zapadanie). 

Operacja jest zalecana także w przypadku pacjentek, u których jedna pierś nie wykształciła się lub wykształciła się w dużo mniejszym stopniu niż druga z powodu uwarunkowań genetycznych (zespół Polanda) lub zaburzeń hormonalnych, kontynuują specjaliści. 

Z drugiej strony należy wspomnieć, że istnieją pewne przeciwwskazania do tego rodzaju operacji. Specjaliści z kliniki Promedion przestrzegają, że na rekonstrukcję nie powinny decydować się pacjentki z nieuregulowaną cukrzycą, nadciśnieniem, otyłością i kobiety nałogowo palące, jako że w tych przypadkach zwiększa się ryzyko powikłań związanych przede wszystkim ze znieczuleniem i procesem gojenia. 

Bibliografia

Klinika Dr Szczyt (data nieznana). Rekonstrukcja piersi [online]. Dostępny: https://www.drdebski.pl/chirurgia/.... [dostęp: 08.01.2021]

Klinika Dr Szczyt (data nieznana). Rekonstrukcja piersi [online]. Dostępny: https://www.drszczyt.pl/zabiegi/chirurgia-plastyczna-piersi/.... [dostęp: 08.01.2021]

Formmed ES (data nieznana). Nowy biust - Nowa JA! [online]. Dostępny: https://formmedes.pl/.... [dostęp: 08.01.2021]

Mayo Clinic (29.12.2020). Breast reconstruction with flap surgery [online]. Dostępny: https://www.mayoclinic.org/tests-procedures/breast-reconstruction-flap/about/pac-20384937. [dostęp: 08.01.2021]

Promedion (data nieznana). Rekonstrukcja piersi [online]. Dostępny: https://klinikapromedion.pl.... [dostęp: 08.01.2021]

"Treści publikowane na portalu Estheticon.pl (strona internetowa i aplikacja) nie mogą w żadnym wypadku zastąpić indywidualnej konsultacji u specjalisty chirurgii plastycznej, medycyny estetycznej lub dziedzin pokrewnych. Jeśli rozważasz poddanie się zabiegowi medycyny estetycznej lub operacji plastycznej albo masz jakiekolwiek wątpliwości natury medycznej, skontaktuj się z Twoim lekarzem specjalistą. Portal Estheticon nie potwierdza ani nie poleca żadnych treści, zabiegów, produktów, opinii, specjalistów ani żadnych innych materiałów i informacji, o których mowa w tym tekście lub w jakimkolwiek innym miejscu na tej stronie internetowej."
Zobacz specjalistów