Odzyskaj do 4500 zł za wykonany zabieg

Co miesiąc masz szansę na nagrodę.
Zachowaj fakturę i weź udział!

Weź udział

Rekonstrukcja piersi

Warto
100%
Warto
Na podstawie 14 historii
Średnia cena
19.906 zł
Średnia cena
Według 28 specjalistów
  • Znieczulenie ogólne
  • 3 dni
  • 3-6 godzin
  • 7-10 dni rekonwalescencji
  • Efekty widoczne od razu
  • Trwałe efekty

Czym jest rekonstrukcja piersi?

Czy jesteś odpowiednią kandydatką do plastycznej rekonstrukcji piersi?

Czy jesteś odpowiednią kandydatką do plastycznej rekonstrukcji piersi?

Rekonstrukcja piersi to operacja z zakresu chirurgii rekonstrukcyjnej, którego celem jest odtworzenie kobiecej piersi z wykorzystaniem tkanek pacjentki i/lub implantów, zwykle wykonywany po zabiegu mastektomii, czyli usunięciu jednej lub obu piersi. Operacja wykonywana jest w celu uzyskania ogólnej poprawy stanu zdrowia pacjentki.

Z roku na rok w Polsce i na świecie wzrasta zachorowalność na nowotwór piersi. Potwierdzają to dane Krajowego Rejestru Nowotworów – w 2017 roku rak piersi był najczęściej wykrywanym nowotworem złośliwym wśród kobiet (22% wszystkich nowotworów).

Wzrost zachorowań powoduje zwiększenie ilości wykonywanych zabiegów mastektomii, czyli usunięcia gruczołu piersiowego. Ich konsekwencją jest utrata części lub całej piersi, blizny i zaburzone proporcje sylwetki. Wiąże się to z negatywnymi konsekwencjami dla pacjentki zarówno w zakresie zdrowia fizycznego, jak i psychicznego. Z tego względu pacjentki decydują się na wykonanie rekonstrukcji piersi, dzięki której mają szansę na odzyskanie równowagi psychicznej po chorobie, odbudowanie poczucia własnej wartości oraz ogólną poprawę jakości życia.

Chirurgiczne metody leczenia nowotworów piersi

Chirurgiczne metody leczenia nowotworów piersi

Chirurgiczne metody leczenia nowotworów piersi (dr n. med. Tadeusz Witwicki)

Leczenie chirurgiczne może obejmować usunięcie części lub całej piersi. Późniejsza rekonstrukcja jest uzależniona od zakresu wcześniejszej operacji. 

  • Mastektomia radykalna (usunięcie piersi): Pierś jest usuwana całkowicie, łącznie ze skórą.
  • Zabieg oszczędzający tkankę piersiową: guz jest usuwany wraz z marginesem tkanek. Część piersi jest zachowana, a jej wygląd może wymagać korekcji.
  • Zabieg oszczędzający skórę: gruczoł piersiowy jest usuwany najczęściej razem z brodawką i otoczką. Skóra nie zostaje jednak wycięta.
  • Mastektomia podskórna  (usunięcie gruczołu piersiowego): chirurg usuwa cały gruczoł piersiowy, ale pozostawia skórę łącznie z brodawką i otoczką w celu ułatwienia rekonstrukcji.

Wskazania

Rekonstrukcja piersi

Rekosntrukcję piersi można wykonać nawet od razu po mastektomii

Eksperci z Formmed ES objaśniają, że rekonstrukcja piersi jest zalecana w przypadku pacjentek po usunięciu zmian nowotworowych z piersi w przebiegu mastektomii lub usunięcia fragmentu piersi. Operacja jest zalecana ze względu na następstwa psychiczne i fizyczne tych zabiegów (m.in. blizny, asymetria klatki piersiowej i jej deformacja).

Operacja jest zalecana także w przypadku pacjentek, u których jedna pierś nie wykształciła się lub wykształciła się w dużo mniejszym stopniu niż druga z powodu uwarunkowań genetycznych (np. zespół Polanda) lub zaburzeń hormonalnych, kontynuują specjaliści.

Z drugiej strony należy wspomnieć, że istnieją pewne przeciwwskazania do tego rodzaju operacji. Specjaliści z kliniki Promedion przestrzegają, że na rekonstrukcję nie powinny decydować się pacjentki z nieuregulowaną cukrzycą, nadciśnieniem, otyłością i kobiety nałogowo palące, jako że w tych przypadkach zwiększa się ryzyko powikłań związanych ze znieczuleniem i procesem gojenia. 

Bibliografia

Klinika Dr Szczyt (data nieznana). Rekonstrukcja piersi [online]. Dostępny: https://www.drdebski.pl/chirurgia/.... [dostęp: 08.01.2021]

Klinika Dr Szczyt (data nieznana). Rekonstrukcja piersi [online]. Dostępny: https://www.drszczyt.pl/zabiegi/chirurgia-plastyczna-piersi/.... [dostęp: 08.01.2021]

Formmed ES (05.11.2022). Nowy biust - Nowa JA! [online]. Dostępny: https://formmedes.pl/.... [dostęp: 08.01.2021]

Mayo Clinic (29.12.2020). Breast reconstruction with flap surgery [online]. Dostępny: https://www.mayoclinic.org/tests-procedures/breast-reconstruction-flap/about/pac-20384937. [dostęp: 08.01.2021]

Promedion (data nieznana). Rekonstrukcja piersi [online]. Dostępny: https://klinikapromedion.pl.... [dostęp: 08.01.2021]

Ulatowski, Ł. (data nieznana). Rekonstrukcja piersi płatem DIEP [online]. Dostępny: https://www.estheticon.pl/nowosci/rekonstrukcja-piersi-platem-diep. [dostęp: 22.03.2023]

"Treści publikowane na portalu Estheticon.pl (strona internetowa i aplikacja) nie mogą w żadnym wypadku zastąpić indywidualnej konsultacji u specjalisty chirurgii plastycznej, medycyny estetycznej lub dziedzin pokrewnych. Jeśli rozważasz poddanie się zabiegowi medycyny estetycznej lub operacji plastycznej albo masz jakiekolwiek wątpliwości natury medycznej, skontaktuj się z Twoim lekarzem specjalistą. Portal Estheticon nie potwierdza ani nie poleca żadnych treści, zabiegów, produktów, opinii, specjalistów ani żadnych innych materiałów i informacji, o których mowa w tym tekście lub w jakimkolwiek innym miejscu na tej stronie internetowej."
Zobacz specjalistów