Absolwentka filologii hiszpańskiej i translatoryki na UJ. Specjalizuje się w tłumaczeniu tekstów o tematyce medycznej. Doświadczenie zdobywała w największym wydawnictwie medycznym w Polsce.
Utworzono: 4 mar 2020 · Zaktualizowano: 3 cze 2021

Spis treści

 • Wstęp
 • Czym jest termolifting?
 • Dla kogo?
 • Wybór specjalisty
 • Czego spodziewać się na pierwszej wizycie?
 • Przebieg zabiegu
 • Po zabiegu
 • Efekty
 • Ryzyko i powikłania
 • Często zadawane pytania
 • Bibliografia:

Wstęp

Jak wyjaśniają eksperci Emory Aesthetic Center na starzenie się skóry ma wpływ wiele czynników, takich jak ekspozycja na słońce, predyspozycje genetyczne, stres, który odczuwamy w codziennym życiu, a także zanieczyszczenie powietrza i niektóre nasze wybory, takie jak na przykład palenie papierosów. Nie należy także zapominać o naturalnym procesie starzenia. Z upływem lat nasza skóra staje się cieńsza, zaczynają pojawiać się zmarszczki mimiczne i bruzdy, a naturalna warstwa tkanki tłuszczowej stopniowo zmniejsza się. Skóra traci również jędrność i napięcie.

Wiele osób pragnie temu zapobiec, stąd rosnąca popularność nieinwazyjnych zabiegów medycyny estetycznej: według danych ISAPS z 2018 roku na świecie wykonano ich aż 12 659 147. Wśród nich znajdziemy różne metody modelowania sylwetki i ciała, w tym innowacyjną metodę termoliftingu, która pozwala osiągnąć efekt napiętej, młodej skóry bez konieczności wizyty u chirurga.

Zabieg termoliftingu

Zabieg termoliftingu (na zdjęciu Medestetis)

Czym jest termolifting?

Termolifting (ang. thermolifting), nazywa się także liftingiem bez skalpela. Specjaliści z La Guèl objaśniają, że zabieg polega na podgrzaniu głębokich warstw skóry (działa na poziomie skóry właściwej), czego można dokonać przy pomocy urządzenia emitującego fale radiowe (RF) lub podczerwone (IR), a w niektórych przypadkach również ultradźwięki. Efekt termiczny sprawia, że włókna kolagenowe, które są odpowiedzialne za jędrność i napięcie skóry, skracają się; ponadto wysoka temperatura pobudza fibroblasty, czyli komórki produkujące kolagen i elastynę do ich produkcji. Po zabiegu dochodzi do przebudowy siatki kolagenowo-elastynowej w skórze i możliwe jest osiągnięcie efektu liftingu bez cięć skalpelem.

Niewątpliwą zaletą metody jest jej nieinwazyjność i bezpieczeństwo, a także brak konieczności hospitalizacji i wyłączenia pacjenta z życia codziennego: praktycznie od razu po zabiegu można wrócić do pracy. Nie należy także zapominać o tym, że zabieg jest praktycznie bezbolesny, a ryzyko komplikacji bardzo niskie, również ze względu na to, że nie występuje ryzyko związane ze znieczuleniem ogólnym.

Termolifting - przed i po

Termolifting: przed i po (dr n. med. Ewa Kaniowska)

Dla kogo?

Specjalistka dermatologii Beata Kociemba wyjaśnia, że zabieg można wykonać zarówno u kobiet jak i u mężczyzn, którzy zauważyli u siebie oznaki starzenia się skóry twarzy i innych partii ciała takie jak:

 • opadające powieki i/lub brwi
 • opadające policzki
 • opadający owal twarzy
 • kurze łapki
 • bruzdy, zmarszczki grawitacyjne
 • wiotkość brzucha po ciąży i odchudzaniu
 • wiotkość skóry twarzy i innych okolic ciała

Tego rodzaju defekty zauważa się najczęściej u osób w wieku co najmniej średnim, dlatego specjalistka zaznacza, że zabieg zazwyczaj wykonuje się u pacjentów po 35 roku życia, choć nie ma przeciwwskazań do wykonania go wcześniej, jeżeli zauważymy u siebie przedwczesne oznaki działania lat.

Zabiegu nie można wykonać u kobiet w ciąży i karmiących piersią. Przeciwwskazaniem są także infekcje skóry, choroby autoimmunologiczne, nowotwory, implanty metalowe, choroby skóry (np. łuszczyca), infekcje bakteryjne i wirusowe (w tym opryszczka), epilepsja, przyjmowanie leków światłouczulających a także świeża opalenizna oraz używanie samoopalaczy i wykonanie zabiegu z wykorzystaniem wypełniaczy czy botoksu 3-4 tygodnie przed planowanym termoliftingiem, objaśniają specjaliści z Centrum Neonia.

Gabinet medycyny estetycznej

Wybierz gabinet o wysokim standardzie bezpieczeństwa (na zdjęciu La Beauté Clinic)

Wybór specjalisty

Termolifting to małoinwazyjny zabieg, niemniej jednak należy poświęcić czas na wybór odpowiedniego specjalisty i gabinetu. Zabieg może wykonać lekarz, specjalizujący się w dermatologii lub medycynie estetycznej, ale także kosmetolog. Niezależnie od tego, czy zdecydujesz się na udanie się do kosmetologa czy lekarza, kieruj się następującymi wskazówkami:

 • sprawdź, czy wybrany specjalista zdobył odpowiednie wykształcenie, ukończył odpowiednią specjalizację i/lub kursy z obsługi urządzeń wykorzystywanych podczas zabiegu
 • upewnij się, że wybrany przez Ciebie gabinet, spełnia standardy jakości, higieny i bezpieczeństwa, a stosowany w nim sprzęt do termoliftingu (urządzenia RF lub IR) to akredytowane, oryginalne urządzenia, posiadające atesty
 • poczytaj w internecie opinie pacjentów o gabinecie i specjaliście oraz poszukaj zdjęć przed i po
Urządzenie Zaffiro

Zabieg Zaffiro to rodzaj termoliftingu

Czego spodziewać się na pierwszej wizycie?

Pierwsza wizyta to doskonała okazja, aby wyjaśnić wątpliwości, które odczuwasz. Na pierwszej konsultacji specjalista będzie chciał dowiedzieć się, jakie efekty chcesz osiągnąć. Zbada on Twoją skórę i oceni, czy termolifting w Twoim przypadku przyniesie wymarzone rezultaty. Jeżeli gabinet lub klinika dysponuje sprzętem zarówno do termoliftingu IR jak i RF, może Ci zaproponować jedną lub drugą metodę.

Na pierwszej wizycie padną także pytania o Twój stan zdrowia w celu wykluczenia przeciwwskazań. Specjalista wyjaśni Ci, jak przebiega zabieg, jak się do niego przygotować oraz jakie są zalecenia pozabiegowe. Opowie Ci, jakiego urządzenia będzie używał. W niektórych przypadkach możliwe jest wykonanie zabiegu jeszcze tego samego dnia.

Zapytaj o całkowity koszt terapii, ile sesji będzie koniecznych w Twoim przypadku oraz o zastosowanie innych metod w celu poprawy efektów.

Zabieg termoliftingu

Zabieg termoliftingu (Klinika Promedion)

Przebieg zabiegu

Zespół Kliniki Mazan zapewnia, że zabieg jest bezinwazyjny i zupełnie bezbolesny, dlatego też znieczulenie nie jest konieczne. Urządzenia wykorzystywane podczas zabiegu termoliftingu podgrzewają tkanki, dlatego też podczas zabiegu pacjent odczuwa ciepło; specjalista powinien monitorować temperaturę i pytać pacjenta, czy uczucie ciepła nie jest zbyt intensywne, aby w razie konieczności obniżyć temperaturę.

Podczas zabiegu specjalista przykłada i przesuwa głowicę urządzenia w obrębie wybranego obszaru. Czas trwania zabiegu zależy od wielkości powierzchni poddawanej działaniu urządzenia oraz od jego rodzaju, jednak zabieg trwa dość krótko – zazwyczaj od 30 do 90 minut. Wykonuje się go w trybie ambulatoryjnym (pobyt w klinice nie jest konieczny) i praktycznie od razu po zabiegu pacjent może wrócić do wykonywania codziennych czynności.

Zazwyczaj konieczne jest wykonanie kilku sesji, których liczba zależy od danego defektu, stopnia jego zaawansowania oraz stanu skóry pacjenta; zespół Promedion zaleca wykonanie 4-6 sesji co 3-4 tygodnie, aby osiągnąć optymalne rezultaty.

Urządzenia, których używa się do wykonania tej procedury to:

 • emitujące fale radiowe (radiofrekwencja – RF): na przykład Thermage, Infini;
 • emitujące fale podczerwone (IR, zabieg często określany jako termolifting NIR od angielskiego near-infrared określającego głowicę urządzeń): na przykład laser Alma Harmony NIR, Zaffiro;
 • łączące działanie ultradźwięków i radiofrekwencji: na przykład Exilis.
Efekty termoliftingu: lifting skóry ud

Termolifting Zaffiro: efekty (Klinika Dr Dethloff)

Po zabiegu

Bezpośrednio po zabiegu skóra może być zaczerwieniona i może wystąpić obrzęk, które jednak ustępują w przeciągu kilku do kilkunastu godzin po interwencji, jak utrzymuje zespół Kliniki Tazbir. Okres rekonwalescencji pacjenci przechodzą lekko i nie odczuwają bólu. Do normalnej aktywności można wrócić praktycznie bezpośrednio po zabiegu.

Po termoliftingu o skórę należy dbać w odpowiedni sposób. Najważniejszym zaleceniem jest unikanie ekspozycji na słońce: nie można opalać się ani korzystać z solarium przez okres około 2 tygodni. Powinno się także aplikować kremy przeciwsłoneczne.

Lifting podbródka metodą termoliftingu

Lifting podbródka metodą termoliftingu (Beauty Derm)

Efekty

Pierwsze efekty są zauważalne niemal od razu po zabiegu – skóra jest wyraźnie bardziej napięta – jednak działanie termoliftingu w pełni możemy docenić dopiero po około 5-6 miesiącach. Z czego to wynika? Tak jak wspomnieliśmy powyżej, zabieg stymuluje fibroblasty do produkcji kolagenu i elastyny, dlatego też należy dać skórze czas na regenerację i odbudowę. Po zabiegu zawartość kolagenu w skórze wzrasta o niemal 30%. Specjaliści z Beauty Derm zapewniają, że skuteczność zabiegu jest bardzo wysoka i pozwala on na osiągnięcie spektakularnych efektów.

Oto, jakie rezultaty możesz osiągnąć dzięki termoliftingowi:

 • gęstsza, bardziej napięta i sprężysta skóra
 • redukcja drugiego podbródka
 • podniesienie obwisłych policzków (chomików)
 • spłycenie zmarszczek, bruzd i blizn
 • bardziej promienna, zdrowa cera
 • wyrównanie kolorytu cery
 • podniesienie opadających brwi i powiek
 • podniesienie i ujędrnienie wiotkiej skóry brzucha, ud, pośladków i innych partii ciała
 • podniesienie i ujędrnienie biustu
 • redukcja rozstępów

Efekty są długotrwałe, chociaż uzależnione od stylu życia pacjenta oraz predyspozycji jego organizmu. Warto zdać sobie sprawę, że proces starzenia skóry jest naturalny i nie jest w stanie zatrzymać go żaden zabieg. Z tego względu procedurę powinno się powtórzyć po kilku latach.

Termolifting thermage - efekty

Efekty termoliftingu (Thermage)

Ryzyko i powikłania

Termolifting to nieinwazyjna i bardzo bezpieczna metoda, dlatego też ryzyko powikłań jest niskie. Większość z nich może wystąpić na skutek nieprawidłowego korzystania z urządzenia podczas zabiegu lub z niestosowania się do zaleceń pozabiegowych. Oto możliwe skutki uboczne:

 • infekcja
 • obrzęk lub zaczerwienienie (znikają do 24 h)
 • poparzenie
 • plamy lub przebarwienia na skutek ekspozycji na słońce

Często zadawane pytania

 • Czy efekty termoliftingu są trwałe? Wiele zależy od organizmu pacjenta, jego wieku i stylu życia. Efekty utrzymują się przez dłuższy okres czasu, jednak żaden zabieg nie jest w stanie powstrzymać procesu starzenia, dlatego też w przyszłości może być konieczne powtórzenie zabiegu.
 • Czy zabieg można łączyć z innymi metodami? Tak, chociaż należy pamiętać o zachowaniu odpowiedniej przerwy między zabiegami. Na przykład po implantacji nici liftingujących lub botoksu czy wypełniaczy należy poczekać 3-4 tygodnie przed wykonaniem interwencji. Pamiętaj, aby zawsze poradzić się specjalisty.
 • Czy po zabiegu termoliftingu można się opalać? Nie – przez około 14 dni po zabiegu nie wolno się opalać ani korzystać z solarium. Po zabiegu należy aplikować kremy z filtrem UV, aby uniknąć przebarwień.
 • Czy termolifting jest bolesny? To zabieg całkowicie bezinwazyjny i bezbolesny.
 • Czy termolifting pomoże zlikwidować opadające policzki (chomiki)? Tak, ta interwencja pomoże rozwiązać ten problem.
 • Ile sesji zabiegu należy wykonać? Najczęściej zaleca się wykonanie 4-6 sesji; odstęp między nimi to około 3-4 tygodnie. Pamiętaj jednak, że wiele zależy od pacjenta i stanu jego skóry.

Bibliografia:

"Treści publikowane na portalu Estheticon.pl (strona internetowa i aplikacja) nie mogą w żadnym wypadku zastąpić indywidualnej konsultacji u specjalisty chirurgii plastycznej, medycyny estetycznej lub dziedzin pokrewnych. Jeśli rozważasz poddanie się zabiegowi medycyny estetycznej lub operacji plastycznej albo masz jakiekolwiek wątpliwości natury medycznej, skontaktuj się z Twoim lekarzem specjalistą. Portal Estheticon nie potwierdza ani nie poleca żadnych treści, zabiegów, produktów, opinii, specjalistów ani żadnych innych materiałów i informacji, o których mowa w tym tekście lub w jakimkolwiek innym miejscu na tej stronie internetowej."