Absolwentka filologii hiszpańskiej i translatoryki na UJ. Specjalizuje się w tłumaczeniu tekstów o tematyce medycznej. Doświadczenie zdobywała w największym wydawnictwie medycznym w Polsce.
Utworzono: 4 mar 2020 · Zaktualizowano: 28 kwi 2022

Spis treści

 • Czym są licówki porcelanowe?
 • Dla kogo?
 • Wybór specjalisty
 • Jak wygląda pierwsza wizyta?
 • Jak przebiega zabieg?
 • Jak dbać o zęby po zabiegu?
 • Rezultaty
 • Ryzyko i skutki uboczne
 • Często zadawane pytania
 • Bibliografia:
Licówki - efekty

Licówki porcelanowe (dr n. med. Jarosław Cynkier)

Czym są licówki porcelanowe?

Licówki porcelanowe to porcelanowe płytki, nakładki na zęby, które mocno przylegają do przedniej powierzchni zęba. Dzięki pięknym zębom możemy poczuć się pewniej, ponieważ uśmiech to zazwyczaj nasz list polecający. Stomatologia estetyczna pomoże nam osiągnąć wymarzony, piękny uśmiech. Licówki zębowe są dobrym sposobem na korektę koloru lub ułożenia zębów, w rezultacie szybko, bezboleśnie i trwale poprawiając uśmiech. 

Licówki stomatologiczne poprawiają aspekty estetyczne, takie jak kolor i kształt uzębienia, ale także kształt i wielkość pojedynczego zęba, uzupełniają specjaliści z Candeo Dental Clinic. Gdy ząb jest bardzo mały lub za krótki, można ustalić odpowiednią jego długość. Licówki można również stosować, by zakryć złamane zęby lub te, które na przestrzeni lat utraciły swoją jakość.

Oto trzy najpopularniejsze rodzaje licówek:

 • licówki kompozytowe: Wykorzystuje się do nich materiał na bazie żywicy akrylowej zmieszanej z ceramiką. Licówka kompozytowa jest umieszczana na powierzchni zęba, a następnie dentysta nadaje jej wymagany kształt i rozmiar. Wreszcie, gdy osiągnięty zostanie pożądany efekt estetyczny, do utwardzenia elementu stosuje się światło ultrafioletowe. Ten rodzaj licówek ma pewne zalety. Są tańsze, szybsze w realizacji, ponieważ na ogół nie trzeba ich tworzyć w zewnętrznym laboratorium, a w przypadku pęknięcia lub uszkodzenia, łatwiej i szybciej można je naprawić. Wśród wad możemy wspomnieć, że mają stosunkowo niską żywotność (od 5 do 10 lat), skłonność do przebarwień i muszą być okresowo sprawdzane przez dentystę.
 • licówki porcelanowe: Wykorzystuje się do nich szklaną ceramiki wzmocnioną innymi materiałami, takimi jak leucyt. Dzięki temu jest to produkt mocniejszy, trwalszy i przypomina naturalne zęby. Są one wytwarzane w pracowni protetycznej, zatem proces zwykle trwa dłużej. W tym procesie konieczne jest wykonanie wycisków, a następnie zaprojektowanie niestandardowych licówek. Wreszcie są one cementowane na zębie. Wśród zalet, które możemy wymienić, jest na pewno ich trwałość (od 10 do 15 lat), wyglądają bardziej naturalnie i nie przebarwiają się. Jest to materiał, który nie musi być okresowo sprawdzany i konserwowany przez dentystę ze względu na dobrą jakość produktu. Wśród wad można wymienić ich wyższą cenę w porównaniu do licówek kompozytowych. Ponadto, w przypadku pęknięcia, kolejny pełny kawałek należy wykonać w pracowni protetycznej. Wreszcie, przed umieszczeniem ich na zębie, konieczne będzie delikatne oszlifowanie go, co może powodować wrażliwość zęba.
 • Lumineers: Są wielkim postępem w dziedzinie estetyki zębów, ponieważ są ultracienkie i dopasowują się do zębów, nadając kształt i najbardziej odpowiedni kolor dostosowany do indywidualnych potrzeb. Są bardzo trwałe, ponieważ są wykonane z niezwykle odpornego materiału. Ich główną zaletą jest to, że nie wymagają szlifowania zęba, ponieważ są bardzo cienkie. Wyglądają bardzo naturalnie.

Wizyta u stomatologia

Warunkiem, który należy spełnić, aby móc wykonać zabieg, jest dobry stan jamy ustnej

Dla kogo?

Licówki stosuje się u wszystkich, którzy chcą poprawić estetyczne aspekty uzębienia. Aby poddać się zabiegowi, konieczne jest dobre zdrowie jamy ustnej.

Zespół MediArt Clinic wymienia wskazania do interwencji:

 • ubytki i ukruszenia brzegów zębów
 • przebarwienia i żółta barwa, której nie są w stanie wybielić inne zabiegi
 • zęby stożkowe
 • starte zęby
 • nieestetyczne zęby przednie
 • zbyt wąskie lub małe zęby
 • krzywe zęby
 • przerwy między zębami
 • niedorozwój zębiny lub szkliwa
Wizyta u stomatologa: OrthoVision

Wybierz doświadczonego specjalistę (zdjęcie: OrthoVision)

Wybór specjalisty

Zawsze zaleca się wybranie doświadczonego stomatologa. Jest to zabieg wymagający dużej precyzji i znajomości tematu. Dlatego warto poszukać dentystę wyszkolonego w dziedzinie estetyki zębów.

Chociaż wszyscy dentyści mają możliwość nakładania licówek dentystycznych, ci, którzy wzięli udział w kursach z zakresu estetyki zębów, mogą osiągnąć wyższą jakość pracy i bardziej naturalne rezultaty. Oprócz specjalisty, klinika musi mieć odpowiednie zaplecze, aby pacjent czuł się komfortowo, rozumieć i być w dobrych rękach. Czasami konieczne może być odwiedzenie kilku klinik w celu porównania i sprawdzenia, jakie opcje oferują. Pamiętaj, że nie powinieneś opierać swojej decyzji wyłącznie na cenie.

Na tej wizycie specjalista zdecyduje również, czy konieczne będą inne zabiegi stomatologiii estetycznej, jak na przykład założenie koron (dostępne są m.in. korony pelnoceramiczne i korony porcelanowe) czy też wybielanie zębów.

Dobór licówek

Specjalista dobierze kolor i kształt licówek. Można je zakladać także na jedynki.

Jak wygląda pierwsza wizyta?

Początkowo specjalista przeprowadzi wywiad lekarski i badanie dentystyczne. Mówiąc o licówkach dentystycznych, bierze się pod uwagę anatomię osoby, uśmiech, zgryz i żucie. Ponadto przed rozpoczęciem leczenia należy upewnić się, że pacjent nie ma innych problemów dentystycznych, które należy rozwiązać w pierwszej kolejności. Na przykład, jeśli zęby są bardzo źle ustawione, bardzo prawdopodobne będzie najpierw aparat ortodontyczny. Jak informuje zespół West-Dent zdrowe zęby, z małą ilością wypełnień i brak dodatkowych schorzeń, takich jak bruksizm, są warunkiem sukcesu zabiegu.

Należy także porozmawiać o budżecie pacjenta i liczbie wymaganych płytej. „Przed wykonaniem dentystycznego zabiegu estetycznego konieczne jest umówienie się na pierwszą wizytę, aby sprawdzić, czy występuje problem z jamą ustną. Podczas tej wizyty wykonujemy pantomograf, a także pełne badanie zgryzu w celu wykrycia jakichkolwiek anomalii” - mówią specjaliści.

Niektórzy pacjenci decydują się założyć licówki na wszystkie górne zęby lub potrzebują tylko czterech nakładek, aby uzyskać piękny uśmiech. Należy wybrać odpowiedni kolor, dopasowany do osoby. Przed samym zabiegiem należy wykonać wyciski zębów, zdjęcia rentgenowskie i zwykłe. Po przejściu przez wszystkie powyższe tematy pacjent jest gotowy do zabiegu.

Licówki: przed i po

Przed i po (lek. dent. Agnieszka Majewska)

Jak przebiega zabieg?

Technika montowania kompozytowych licówek dentystycznych może być pośrednia lub bezpośrednia, poniżej szczegółowo opisujemy różnice:

 • Technika pośrednia: wymaga wcześniejszych kroków wykonanych w pracowni protetycznej. Czasami wymagane będzie zeszlifowanie lub sporowacenie powierzchni zęba. Dzieje się to w znieczuleniu miejscowym. Jeśli nie trzeba szlifować zęba, znieczulenie nie będzie konieczne. Następnie wykonuje się wyciski zębów i wysyła do pracowni w celu wykonania licówek. Gdy są gotowe, po kilku dniach są przyklejane jedna po drugiej do przedniej powierzchni zęba.
 • Technika bezpośrednia: wykonuje się bezpośrednio w jamie ustnej pacjenta. Jeśli najpierw trzeba zęby zeszlifować, stosuje się znieczulenie miejscowe. Materiał jest obrabiany i formowany na zębie pacjenta. Na koniec światło ultrafioletowe służy do utwardzenia elementu.

W przypadku nakładania licówek porcelanowych należy postępować w następujący sposób: Najpierw pobiera się wyciski, wysyła do laboratorium ze specyfikacjami, pomiarami i kolorem elementu. Po otrzymaniu gotowego elementu laboratoryjnego ząb, na którym zostanie on umieszczony, jest szlifowany, a licówka jest przyczepiana specjalnym cementem. Proces ten nie wymaga stosowania znieczulenia miejscowego, ponieważ nie jest bolesny. Można je nakładać pojedynczo lub kilka na raz.

Higiena jamy ustnej

Po zabiegu trzeba przestrzegać prawidłowej higieny jamy ustnej

Jak dbać o zęby po zabiegu?

Po zabiegu pacjent może wrócić do codziennych czynności: rekonwalescencja jest ograniczona do minimum. Dentysta zaleci wykonanie niektórych zabiegów pielęgnacyjnych, aby utrzymać rezultaty:

 • Dbanie o higienę jamy ustnej, szczotkując zęby trzy razy dziennie i używając nici dentystycznej
 • Coroczne wizyty u dentysty, aby wykonać czyszczenie zębów, unikając w ten sposób pojawienia się próchnicy
 • Unikanie zgrzytania zębami – bruksizmu, aby nie zniszczyć licówek
 • W przypadku sportów kontaktowych zaleca się stosowanie ochroniacza na zęby, aby zapobiec uszkodzeniu licówek przez uderzenie
Metamorfoza uśmiechu: licówki

Metamorfoza uśmiechu (Dentestica)

Rezultaty

Rezultatem będzie jednolity uśmiech, z odpowiednim kolorem i zębami, które pasują do rysów całej twarzy. W większości przypadków poprawi się samoocena i pewność siebie. Pacjenci uzyskają doskonałe białe zęby bez znieczulenia, bez uszkadzania zębów i bez konieczności zabijania nerwów.

Licówki zapewniają wspaniałe wrażenie estetyki zębów, jednocześnie zachowując naturalność uśmiechu, jak zapewnia zespół Dentestetica. Dlatego jest to jeden z najczęściej stosowanych zabiegów stomatologicznych przez celebrytów, na równi z wybielaniem zębów.

Ryzyko i skutki uboczne

Ponieważ jest to zabieg nieinwazyjny, zwykle nie stwarza ryzyka dla pacjenta. Skutki uboczne pojawią się, jeśli pacjent nie będzie właściwie dbał o licówki kompozytowe. Niektóre z efektów są następujące:

 • Zmiana barwy w przypadku częstego spożywania produktów, takich jak kawa, czerwone wino, czarna czekolada.
 • Zmiana na barwę żółtą w przypadku palenia tytoniu. Także w przypadku niezachowywania higieny jamy ustnej.
 • Ryzyko złamania lub ukrychnięcia w przypadku ugryzienia czegoś z dużą siłą.

Często zadawane pytania

 • W jakim wieku można zamontować licówki dentystyczne? U osób poniżej 18 lat zaleca się stosowanie nakładek kompozytowych, ponieważ są one odwracalne i można je łatwiej usunąć niż te porcelanowe. Gdy zatem pacjent osiągnie dorosłość i zdecyduje się na licówkę porcelanową, tę kompozytową ę można łatwo usunąć. Trzeba jednak wziąć pod uwagę konieczność regularnych wizyt u specjalisty, aby zachować barwę i jakość licówek kompozytowych.
 • Ile czasu zajmuje wykonanie licówek porcelanowych? A kompozytowych? Jeśli nie trzeba używać części wykonanych w pracowni protetycznej, np. w technice bezpośredniej opartej na licówkach kompozytowych, które są gotowe po 1 wizycie. Wykonanie licówek kompozytowych w pracowni trwa około 3 tygodni, a licówek porcelanowych miesiąc.
 • Czy można normalnie funkcjonować po założeniu licówek? Tak, pacjent może wznowić normalne czynności, po prostu będzie musiał postępować zgodnie z kilkoma wytycznymi, aby zapewnić trwałość licówek, aby się nie złamały i nie zmieniły barwy.
 • Czy można wykonać wybielanie zębów, mając założone licówki kompozytowe? Aby wykonać zabieg wybielania zębów trzeba je najpierw usunąć. Po zakończeniu wybielania robi się nowe licówki o odpowiednim odcieniu.
 • Jakie korzyści oferują nakładki Lumineers? Są bardzo wytrzymałe, a przed ich założeniem nie trzeba szlifować zęba, jak zapewnia zespół Candeo Dental Clinic.

Bibliografia:

"Treści publikowane na portalu Estheticon.pl (strona internetowa i aplikacja) nie mogą w żadnym wypadku zastąpić indywidualnej konsultacji u specjalisty chirurgii plastycznej, medycyny estetycznej lub dziedzin pokrewnych. Jeśli rozważasz poddanie się zabiegowi medycyny estetycznej lub operacji plastycznej albo masz jakiekolwiek wątpliwości natury medycznej, skontaktuj się z Twoim lekarzem specjalistą. Portal Estheticon nie potwierdza ani nie poleca żadnych treści, zabiegów, produktów, opinii, specjalistów ani żadnych innych materiałów i informacji, o których mowa w tym tekście lub w jakimkolwiek innym miejscu na tej stronie internetowej."