Absolwentka filologii hiszpańskiej i translatoryki na UJ. Specjalizuje się w tłumaczeniu tekstów o tematyce medycznej. Doświadczenie zdobywała w największym wydawnictwie medycznym w Polsce.
Utworzono: 4 mar 2020 · Zaktualizowano: 3 cze 2021

Spis treści

 • Wstęp
 • Definicje
 • Przyczyny transseksualizmu
 • Początki transseksualizmu
 • Transseksualizm od najmłodszych lat
 • Do jakiego lekarza się udać?
 • Proces zmiany płci
 • Jakie wymagania należy spełnić, aby przejść operację zmiany płci?
 • Hormony
 • M/K (mężczyzna/kobieta): operacja zmiany płci z męskiej na żeńską
 • Waginoplastyka
 • Powiększanie piersi
 • Feminizacja twarzy
 • Feminizacja ciała
 • K/M (kobieta/mężczyzna): operacja zmiany płci z żeńskiej na męską
 • Mastektomia dwustronna
 • Metoidioplastyka
 • Falloplastyka
 • Proteza umożliwiająca erekcję
 • Seksualność po zmianie płci
 • Często zadawane pytania
 • Bibliografia:
Lili Elbe, pierwsza kobieta trans

Lili Elbe, pierwsza transkobieta

Wstęp

(Artykuł może zawierać treści nieodpowiednie dla bardziej wrażliwych osób)

Nie ma danych statystycznych na temat ilości osób transseksualnych w Polsce. Trudno byłoby uzyskać prawdziwą liczbę, ponieważ wiele osób nie deklaruje otwarcie, że czują się transpłciowe. Transseksualizm przeszedł wiele wzlotów i upadków w całej historii: był akceptowany, uznany za normę, a następnie za chorobę. Dziś uznaje się go za prawdziwe cierpienie i istnieje wiele rozwiązań, które mogą pomóc osobom trans stać się tym, kim chcą.

W tym artykule postaramy się przekazać jak najwięcej informacji na temat zmiany płci i operacji korekty płci.

Caitlyn Jenner, jedna z najbardziej obecnie znanych transseksualistów

Caitlyn Jenner, jedna z najbardziej obecnie znanych transkobiet

Definicje

Przed zagłębieniem się w kwestię zmiany płci ważne jest wyjaśnienie niektórych definicji dziedziny transseksualnej. Bardzo trudno jest znaleźć jednolitą definicję na określenie każdego z tych terminów, ponieważ różnią się one w zależności od źródła. Spróbujemy tutaj streścić je prostymi słowami:

 • Zmiana lub korekta płci: interwencja chirurgiczna, której celem jest zmiana płci urodzenia w płeć pożądaną.
 • Dysforia płciowa: termin medyczny używany przez Amerykańskie Towarzystwo Psychiatryczne na określenie bólu i cierpienia odczuwanego przez daną osobę z powodu niedopasowania jej tożsamości płciowej do płci przypisanej w chwili urodzenia.
 • Osoba transseksualna: termin oznaczający osobę, która nie czuje się w zgodzie ze swoją biologiczną płcią. Mówimy również o trans-problemach z tożsamością. Słowa „transpłciowe” i „transseksualne” są często używane jako synonimy w odniesieniu do osób, które chcą poddać się operacji zmiany płci.
 • Cispłciowość: słowo opisujące sytuację, gdy osobiste doświadczenia tożsamości płciowej są zgodne z płcią biologiczną, która danej osobie została przypisana w momencie urodzenia.
 • Interseksualizm: termin określający osoby urodzone z wadami rozwojowymi na poziomie narządów płciowych, co utrudnia lub uniemożliwia przypisanie im płci. Dlatego rodzice powinni wybrać imię i płeć, nie wiedząc, jak dziecko się rozwinie.
 • Transmężczyzna: wyrażenie określające osobę urodzoną w ciele kobiety, która rozpoczęła proces korekty płci na męską.
 • Transkobieta: wyrażenie określające osobę urodzoną w ciele mężczyzny, która rozpoczęła proces korekty płci na żeńską.
 • M/K (mężczyzna/kobieta): korekta płci z męskiej na żeńską.
 • K/M (kobieta/mężczyzna): korekta płci z żeńskiej na męską.
 • Osoba niebinarna: osoba, która nie spełnia standardów obecnego społeczeństwa dzielącego populację na dwie płcie: mężczyzn i kobiety.

* Orientacja seksualna nie ma nic wspólnego z płcią.

Przyczyny transseksualizmu

Naukowcy nie doszli do żadnego pewnego wniosku na temat przyczyn transseksualizmu. Według The Journal of Neuroscience transseksualizm mógłby mieć podstawy biologiczne. Inni mówią o przyczynie genetycznej lub związanej ze strukturą mózgu. Ważne jest zacząć myśleć, że osoby trans nie są chore.

Christine Jorgensen, pierwsza pomyślnie zoperowana transkobieta

Christine Jorgensen, pierwsza pomyślnie zoperowana transkobieta

Początki transseksualizmu

Dzisiaj wszyscy mówią o transseksualizmie jak o nowym zjawisku, jednak jest zupełnie odwrotnie! Temat ten rozpoczął się już w starożytności, a nawet w plemionach indiańskich, gdzie transkobiety miały możliwość przebierania się za kobiety, a nawet posiadania męża. Również w historii mamy znane transosoby, np. Joanna d'Arc we Francji.

W historii współczesnej pamiętamy Lili Elbe, pierwszą znaną osobę, która przeszła operację zmiany płci w r. 1930, ale zmarła podczas operacji przeszczepu jajników. Pamiętamy również Christine Jorgensen – pierwszą znaną trans kobietę, która w latach 1952–1954 pomyślnie przeszła wszystkie zabiegi związane z korektą płci.

To właśnie wtedy dr Harry Benjamin został pierwszym lekarzem i endokrynologiem, który stwierdził, że transosoby nie są chore, ale są ofiarą prawdziwego cierpienia. Dr Benjamin w całej swojej karierze pomógł wielu osobom trans, dlatego uważa się go za „założycielazachodniego transseksualizmu, zgodnie z danymi zebranymi przez Lynn Conway z laboratorium sztucznej inteligencji w Michigan w jej pracy doktorskiej.

Pod koniec lat 50. ubiegłego wieku francuski chirurg plastyczny, Georges Burou wynalazł nowoczesną technikę inwersji prącia w czasie zamiany M/K. Jest ona stosowana do dziś.

Jazz Jennings, najmłodszy transseksualista na świecie

Jazz Jennings, najmłodszy transseksualista na świecie

Transseksualizm od najmłodszych lat

Transseksualizm może objawiać się we wczesnym wieku, to znaczy począwszy od 3 roku życia, kiedy dzieci są wystarczająco dojrzałe, aby określić się jako chłopiec lub dziewczynka. Ważne jest, aby rodzice zwracali uwagę na swoje dzieci na tym etapie, jeśli zauważą, że rozwija się dysforia płciowa i wspierali je w takiej sytuacji. Branie pod uwagę dysforii płciowej od najmłodszych lat zapobiega dalszym cierpieniom w przyszłości. Ponadto lekarz może przepisać dziecku terapię hormonalną, aby w etapie dojrzewania nie rozwijało ono płci, która mu nie odpowiada.

Do jakiego lekarza się udać?

Wielu chirurgów i lekarzy bierze udział w procesie zmiany płci, co zobaczymy później.

Jeśli chodzi o te zabiegi chirurgiczne, zawsze zalecamy udanie się do certyfikowanego i doświadczonego chirurga. Operacje zmiany płci są bardzo specyficzne, dlatego niewielu chirurgów jest w stanie je przeprowadzić.

Zalecamy najpierw zweryfikować, czy chirurg ma odpowiednie wykształcenie. Możesz także wyszukiwać opinie online, na przykład na forach. Obejrzyj zdjęcia przed i po zabiegu, aby dowiedzieć się więcej o rodzaju pracy wykonanej przez wybranego chirurga. Jeśli nie możesz znaleźć zdjęć online, zapytaj o nie podczas konsultacji.

Wreszcie radzimy udać się do różnych chirurgów, aby dokończyć zmianę płci: potrzebujesz specjalisty od implantów piersi, jeśli wykonujesz korektę M/K lub od rhinoplastyki w celu zabiegu defeminizacji twarzy.

Angela Ponce, kobieta trans Miss Hiszpanii

W Hiszpanii kobieta trans Angela Ponce – została wybrana Miss

Proces zmiany płci

Zabiegów związanych z korektą płci nie można lekko traktować, czeka Cię zatem długa ścieżka medyczna. Tutaj podsumowujemy etapy, przez które musisz przejść, aby znaleźć się na końcu tej ścieżki.

 1. Lekarz rodzinny: pierwszym krokiem jest udanie się do lekarza rodzinnego w celu omówienia swojej sytuacji. Powie ci, co robić dalej.
 2. Endokrynolog: tutaj zaczyna się terapia hormonalna. Po wykluczeniu możliwych przeciwwskazań do leczenia hormonalnego poprzez badania krwi, endokrynolog przepisze Ci hormony, aby rozpocząć zmianę w ciele.
 3. Test w prawdziwym życiu: w tym samym czasie, gdy podejmujesz leczenie hormonalne, Twój psycholog poprosi cię o poddanie się testowi w prawdziwym życiu. To znaczy, że przez okres 2 lat będziesz musiał żyć z płcią, z którą naprawdę się identyfikujesz. Jest to dość trudny okres, ponieważ zmiana się jeszcze nie skończyła, ale pozwala Ci doświadczyć zmiany w ciele przed poddaniem się nieodwracalnej operacji.
 4. Operacja: po zakończeniu procesu prób i testów możesz przejść operację zmiany płci, chociaż hormony będzie trzeba brać przez całe życie. Jeśli dokonujesz korekty K/M, możesz rozpocząć mastektomię, kiedy zaczniesz brać hormony. W przypadku korekty M/K będzie trzeba poczekać, aż wzrost twojej klatki piersiowej ustabilizuje się, aby wykonać powiększenie piersi.
Corey Maison, jedna z najmłodszych transseksualnych osób na świecie

Corey Maison, jedna z najmłodszych transseksualnych osób na świecie

Jakie wymagania należy spełnić, aby przejść operację zmiany płci?

Oto szczegółowa lista wymagań w przypadku dysforii płciowej:

pełnoletniość

• konsultacja z psychologiem lub psychiatrą, aby wykluczyć tymczasową zmianę psychologiczną wynikającą z potrzeby zmiany płci

• posiadanie zaświadczenia od psychiatry potwierdzającego diagnozę prawdziwego transseksualizmu

• przejście leczenie hormonalnego zaleconego przez endokrynologa oraz testów przedoperacyjnych

• podpisanie świadomej zgody wyszczególniającej powikłania oraz nieodwracalność operacji.

Hormony męskie i żeńskie

Hormony męskie i żeńskie

Hormony

Terapia hormonalna jest początkiem zmiany fizycznej. Osoby trans przeżywają je jako uwolnienie. Istnieją rozmaite rodzaje hormonów podawanych na różne sposoby (doustnie, skórnie lub poprzez zastrzyki).

Mężczyźni trans otrzymują hormony męskie, czyli testosteron. Kobiety trans zamiast tego przyjmują hormony żeńskie, to znaczy estrogeny i antyandrogeny. Przyjmowanie estrogenów będzie trwać przez całe życie, podczas gdy antyandrogeny nie będą już potrzebne po operacji zmiany płci. Przyjmowanie testosteronu powinno również trwać przez całe życie.

Co 6 miesięcy trzeba będzie przychodzić na kontrolę. Po dokończeniu operacji zmiany płci kontrole będą odbywać się co roku.

Tempo zmian hormonalnych zależy od pacjenta. Są one podobne do tych, które występują w czasie dojrzewania:

 • K/M: zmienia się głos, rosną włosy na ciele i twarzy, łechtaczka zmienia kształt i powiększa się, zmienia się masa mięśniowa i sylwetka, kości stają się silniejsze, a skóra grubsza. Bierzemy również pod uwagę zmiany fizjologiczne, takie jak zwiększenie częstości rytmu serca i ciśnienia krwi, zmiana zapachu ciała, zwiększone libido i utrata miesiączki.
 • M/K: rozwijają się sutki i klatka piersiowa, jądra ulegają zanikowi, zmniejsza się erekcja i masa mięśniowa, tkanka tłuszczowa zostaje ponownie rozdzielona, twarz i skóra stają się gładsze i szczuplejsze, ustaje łysienie. Obserwuje się także następujące zmiany: zmniejszenie libido, zmniejszenie częstości rytmu serca, niezdolność do erekcji i wytworzenia nasienia lub wytrysku.

Ponadto należy pamiętać, że podczas korekty M/K hormony mają niewielki lub nawet żadnego wpływu na głos. Dlatego będziesz musiała wziąć lekcje dykcji lub skonsultować się z logopedą, aby pomóc Ci zmienić dykcję. To samo dotyczy włosów na ciele – hormony ich nie usuwają, potrzebny jest zabieg laserowego usuwania włosów.

Wiedz również, że niektóre działania hormonów są odwracalne, podczas gdy operacja zmiany płci nie jest. Hormony mogą cię wysterylizować, dlatego ważne jest, aby porozmawiać z lekarzem, jeśli w przyszłości chcesz mieć dzieci, aby podjąć niezbędne środki.

M/K (mężczyzna/kobieta): operacja zmiany płci z męskiej na żeńską

Opiszemy teraz podstawowe zabiegi, które można wykonać podczas korekty płci z męskiej na żeńską (M/K). Większość tych zabiegów jest wykonywana w znieczuleniu ogólnym i może wymagać kilku dni hospitalizacji.

Przed zabiegiem chirurgicznym pacjent musi przestać palić

Przed zabiegiem chirurgicznym pacjent musi przestać palić

Waginoplastyka

 • Przygotowanie do zabiegu

  Aby poddać się waginoplastyce, musisz przyjmować estrogen od co najmniej roku. Przed zabiegiem zalecamy również poddanie się zabiegowi laserowego usuwania owłosienia w okolicy narządów płciowych. Podobnie jak w przypadku każdego innego zabiegu chirurgicznego, lekarz poprosi Cię o zaprzestanie palenia co najmniej 1 miesiąc przed zabiegiem i 1 miesiąc po, aby ułatwić gojenie. Co najmniej 15 dni przed zabiegiem trzeba także przestać brać leki typu aspiryna. Przyjęcie do szpitala następuje dzień przed operacją, aby wykonać płukanie jelit.

  • Zabieg

  Zabieg trwa od 4 do 5 godzin. Waginoplastyka polega na prawie całkowitym usunięciu jamistego ciała prącia i użyciu jego zewnętrznej skóry do stworzenia wewnętrznych ścian pochwy. Oznacza to, że wnętrze pochwy zostanie utworzone z zewnętrznej skóry prącia. Jeżeli technika inwersji prącia nie jest możliwa ponieważ penis jest obrzezany albo nie ma wystarczającej ilości skóry, stosuje się technikę płata skóry. Usuwa się również jądra. Górna część żołędzia, która jest bardzo wrażliwą częścią, służy do budowy łechtaczki. Napletek pozwala na stworzenie warg sromowych mniejszych. Jeśli chodzi o zewnętrzne części moszny, używa się ich do stworzenia warg sromowych większych. Podczas zabiegu wylot cewki moczowej zostaje skrócony, aby umożliwić oddawanie moczu.

  • Rekonwalescencja

  Pod koniec zabiegu w pochwie umieszcza się specjalnie zaprojektowaną na tę okazję silikonową protezę. Pozwala uzyskać pożądaną głębokość i szerokość i będzie utrzymywana przez 8 do 10 dni. Będziesz musiała leżeć w łóżku przez 24 godziny i będziesz nosiła cewnik moczowy przez 1 tydzień. Dreny zostaną usunięte kilka dni po operacji, a lekarz zmieni opatrunek po 4 dniach. Pozostaniesz w szpitalu przez okres około 12 dni. Ważne jest, aby po operacji w czasie rekonwalescencji postępować zgodnie z następującymi wskazówkami:

  1. Utrzymuj prawidłową higienę intymną, używając mydła o neutralnym pH, dokładnie spłukuj i delikatnie osuszaj ten obszar
  2. Noś luźną bieliznę i sportowe spodnie lub spódnice
  3. Jeśli zauważysz jakąkolwiek znaczącą zmianę w okolicy (zapach, płyn), powiadom o tym chirurga
  4. Unikaj współżycia seksualnego z penetracją przez pierwsze 2 miesiące
  • Rozszerzacz pochwy

  Będziesz musiała regularnie używać rozszerzacza pochwy, aby utrzymać wyniki. Ważne jest, aby w okresie pooperacyjnym prawidłowo używać rozszerzaczy: należy je stosować przez 30 do 40 minut dziennie przez kilka miesięcy, za każdym razem większy i grubszy, dzięki czemu można uzyskać zadowalający rozmiar pochwy, podobny do tego u kobiety biologicznej. Jak mówi Lynn Conway, jeśli po zakończeniu rekonwalescencji przez dłuższy czas nie uprawiasz seksu, powinnaś również używać rozszerzacza 1-2 razy w tygodniu, aby zachować nienaruszoną szerokość i głębokość pochwy.

  • Efekty

  Rezultaty są absolutnie niezwykłe. Pochwa ma wygląd podobny do tej u biologicznej kobiety i pozwala na przyjemność podczas stosunku płciowego. Pacjentki są generalnie bardzo zadowolone z rezultatu, który pozwala im w pełni cieszyć się swoją seksualnością i życiem seksualnym kobiety.

  • Możliwe komplikacje

  Wszystkie zabiegi chirurgiczne wiążą się z ryzykiem i możliwymi powikłań, o których powinnaś wiedzieć przed rozpoczęciem zabiegu. W przypadku waginoplastyki ryzyko jest następujące:

  1. infekcja

  2. krwawienie

  3. przetoka pochwowo-odbytnicza

  4. zaburzenia funkcji układu moczowego

  5. anomalie w oddawaniu moczu

  Rezultaty powiększenia piersi u kobiety transseksualnej (zdjęcie z pracy Lynn Conway)

  Rezultaty powiększenia piersi u kobiety transseksualnej (zdjęcie z pracy Lynn Conway)

  Powiększanie piersi

  Aby zakończyć zmianę mężczyzny w kobietę, musisz także przejść operację powiększenia piersi. Zasadniczo jest to pierwszy zabieg u transkobiet. Można się mu poddać podczas fazy leczenia hormonalnego, ale po ustabilizowaniu rozmiaru klatki piersiowej. Aby uzyskać więcej informacji na temat tego zabiegu, zapoznaj się z naszym artykułem, który znajdziesz tutaj.

  Pierwsze kobiety trans

  Pierwsze kobiety trans

  Feminizacja twarzy

  Prawdopodobnie będziesz potrzebowała operacji twarzy, aby dokończyć korekcję i sfeminizować swój wygląd. Wśród nich wyróżniamy plastykę nosa, korekcję owalu twarzy (którą można wykonać podczas operacji szczękowo-twarzowej lub iniekcji kwasu hialuronowego), korekcję objętości kości policzkowych (kwas hialuronowy lub implanty), powiększenie warg, korekcję czoła czy wycięcie jabłka Adama.

  Feminizacja ciała

  Możesz dalej dostosowywać ciało, wykonując zabiegi takie, jak powiększanie pośladków, liposukcja lub abdominoplatyka.

  K/M (kobieta/mężczyzna): operacja zmiany płci z żeńskiej na męską

  Podczas korekty płci z żeńskiej na męską trzeba przejść przez wiele zabiegów. Wykonywane są one w znieczuleniu ogólnym i wymagają od jednego do kilku dni hospitalizacji. Przed zabiegiem lekarz zawsze doradzi, aby rzucić palenie co najmniej 1 miesiąc przed zabiegiem i 1 miesiąc po zabiegu oraz nie przyjmować leków typu aspiryna na 2 tygodnie przed zabiegiem. Opiszemy teraz podstawowe zabiegi, które można wykonać podczas korekty płci z żeńskiej na męską.

  Mastektomia dwustronna (źródło: FtM-Transsexual)

  Mastektomia dwustronna (źródło: FtM-Transsexual)

  Mastektomia dwustronna

  Możesz poddać się temu zabiegowi natychmiast po rozpoczęciu terapii hormonalnej, aby przyspieszyć proces zmiany płci.

  Klatka piersiowa jest widoczna na co dzień, dlatego powinna mieć możliwie najbardziej naturalny wygląd. Lekarz usunie gruczoł sutkowy, aby utworzyć gładką, symetryczną pierś, wyglądającą estetycznie jak klatka piersiowa mężczyzny. W razie potrzeby może również zmniejszyć rozmiar otoczki brodawki.

  Wizyta u specjalisty

  W przypadku procesu zmiany płci szczególnie ważny jest wybór chirurga, który wzbudza Twoje zaufanie

  Metoidioplastyka

  Ta technika zmiany płci polega na przekształceniu łechtaczki w rodzaj małego prącia. Wraz z przyjmowaniem męskich hormonów łechtaczka rośnie do średniej wielkości od 4 do 5 cm. Jeśli pozwala na to wielkość łechtaczki, niektórzy pacjenci decydują się na metoidioplastykę zamiast falloplastyki. Jest to prostsza operacja, która pozostawia mniej następstw. Wynik metoidioplastyki nie pozwala pacjentowi wykonać penetracji podczas stosunku płciowego, ale pozwala mu zachować zdolność orgazmu łechtaczki.

  Zabieg ten jest zwykle wykonywany w tym samym czasie, co skrotoplastyka (tworzenie moszny), waginektomia (mniej więcej częściowe usunięcie pochwy), histerektomia (mniej więcej częściowe usunięcie macicy) i owariektomia (usunięcie jajników), jeśli te zabiegi nie odbyły się wcześniej.

  Proces zmiany płci obejmuje wiele operacji

  Proces zmiany płci obejmuje wiele operacji

  Falloplastyka

  Falloplastyka to jedna z operacji zmiany płci, która pozwala mężczyznom rans uzyskać prącie.

  • Przygotowanie do zabiegu

  Jak powiedzieliśmy wcześniej, powinieneś rzucić palenie przed i po zabiegu, a także przestać brać leki przeciwzapalne. Zostaniesz przyjęty do szpitala dzień wcześniej, aby wykonać płukanie jelit.

  • Zabieg

  Zabieg jest skomplikowany i trwa od 8 do 9 godzin.

  Początkowo urolog użyje warg sromowych mniejszych do odbudowy cewki moczowej. Następnie z warg sromowych większych utworzy mosznę, która będzie podobna do tej u biologicznego mężczyzny.

  Aby stworzyć prącie, chirurg wykorzystuje płat skóry z przedramienia. Ten fragment skóry przykrywa i daje objętość kanałowi wewnętrznemu służącemu do odprowadzania moczu. Po tym zabiegu na przedramieniu zostanie blizna i będzie ono cieńsze, ale pozwoli to uzyskać prącie o długości około 12–13 cm ze zdolnością do penetracji.

  • Rekonwalescencja

  Operacja tego typu wymaga 2 i pół tygodnia hospitalizacji, a do pracy nie będziesz mógł wrócić przez okres do 2 miesięcy. Będziesz nosić bandaż uciskowy wokół ramienia, z którego usunięto płat skóry. Po kilku dniach zostaną usunięte dreny.

  W okresie pooperacyjnym radzimy postępować zgodnie z następującymi zaleceniami:

  1. chroń operowany obszar przed zimnem
  2. śpij na plecach
  3. utrzymuj doskonałą higienę intymną
  4. noś luźną odzież i luźne majtki.
  5. odczekaj kilka tygodni przed wznowieniem aktywności fizycznej – rób to w sposób progresywny
  6. zwróć uwagę na jakąkolwiek znaczącą zmianę w okresie rekonwalescencji: zapachy, płyny... aby jak najszybciej poinformować o tym chirurga.
  • Efekty

  Ogólnie rzecz biorąc, pacjenci są bardzo zadowoleni z wyników falloplastyki. Większość z nich może oddawać mocz z pozycji stojącej i mieć orgazm. Penetracja również jest możliwa, ale wymaga założenia protezy, która stwarza erekcję, ale o tym później. W celu uzyskania jeszcze bardziej naturalnego efektu, możesz wytatuować żyły na penisie. Dopiero po zakończeniu leczenia możesz poddać się kolejnemu zabiegowi, by zakończyć korektę płci.

  • Ryzyko i komplikacje

  Wszystkie zabiegi chirurgiczne wiążą się z potencjalnymi zagrożeniami i powikłaniami, o których warto wiedzieć. Należą do nich:

  1. utworzenie się skrzepu

  2. infekcja

  3. martwica

  4. krwotok

  5. trudne gojenie

  Implanty jąder firmy Coloplast

  Implanty jąder firmy Coloplast

  Aby nadać nowo powstałej mosznie bardziej naturalny wygląd, można wypełnić ją protezami jąder. Implanty jąder składają się z żelu silikonowego i występują w różnych rozmiarach. Operację tę można przeprowadzić co najmniej 6 miesięcy po keratoplastyce.

  Mechanizm działania protezy umożliwiającej erekcję

  Mechanizm działania protezy umożliwiającej erekcję

  Proteza umożliwiająca erekcję

  Protezę umożliwiającą erekcję można umieścić po około 12 do 18 miesiącach po falloplastyce, gdy górna część prącia odzyska czucie.

  Proteza ta pozwala na uzyskanie erekcji, a zatem umożliwia penetrację. Możesz również pobudzać penisa, a nawet mieć orgazm bez tego typu urządzenia.

  Istnieją różne rodzaje protez. Lekarz Ci doradzić, którą wybrać:

  • Proteza półsztywna lub elastyczna: prosta i łatwa w użyciu, umożliwia łatwą penetrację. Jest całkowicie ukryta w ciele i łatwo się wygina. Jednak pozostaje sztywna przez cały czas, co może powodować dyskomfort, sprawiając wrażenie ciągłej erekcji. Początkowo została stworzona dla starszych mężczyzn, którzy nie mogą już mieć erekcji.
  • Elastyczna proteza erekcji trans mężczyzn: specjalnie zaprojektowana dla trans osób, można ją aktywować prostym ruchem.
  • Proteza hydrauliczna: w mosznie umieszcza się zamknięty system składający się z pary cylindrów, zbiornika oraz pompy. Kilkukrotne jej naciśnięcie umożliwia uzyskanie erekcji. Bardzo dobrze naśladuje naturalny wzwód, ale jej trwałość to 5 do 10 lat.
  • Nadmuchiwana proteza erekcji: zawiera zbiorniczek umieszczony w dolnej części brzucha zawierający płyn, który powoduje erekcję.
  Rozszerzacze do pochwy

  Po korekcie płci M/K należy używać rozszerzaczy pochwy

  Seksualność po zmianie płci

  Po operacji zmiany płci osoby trans muszą ponownie nauczyć się swojego ciała i swojej seksualności. Hormony już we wczesnej fazie leczenia zmieniają pożądanie seksualne pacjentów (jego wzrost u transmężczyzn i spadek u transkobiet). Po operacji korekty płci często bliższe relacje międzyludzkie są lepsze, a zatem bardziej satysfakcjonujące. Dzieje się tak, ponieważ pacjenci czują się lepiej w swoim ciele, co pozwala im rozwijać się na wszystkich polach, w tym seksualnym. Ważne jest, aby wiedzieć, że po zabiegu zawsze można osiągnąć orgazm. Narządy płciowe przeszły transformację, ale zachowują zdolność do odczuwania i wywoływania orgazmu.

  Często zadawane pytania

  • W jakim wieku mogę rozpocząć korektę M/K lub K/M? Dopuszczalny wiek do przejścia operacji to 18 lat. Jednak wiedząc, że osoby trans wyrażają swój dyskomfort już w wieku około 3 lat, trudno sobie wyobrazić tak długie oczekiwanie. Jeśli nie osiągnąłeś jeszcze wieku pełnoletności lub jeśli twoje dzieci są jeszcze małe, lepiej jest rozpocząć działanie jak najszybciej, aby zatrzymać rozwój ciała w okresie dojrzewania. Skonsultuj się z lekarzem, aby rozpocząć terapię hormonalną.
  • Czy zachowam płodność? Zabiegi będące częścią procesu korekty płci często prowadzą do bezpłodności. Jeśli jednak chcesz mieć dzieci, radzimy skonsultować się z lekarzem. Może on zaproponować rozwiązania, takie jak zamrożenie nasienia lub komórek jajowych przed rozpoczęciem terapii hormonalnej.
  • Czy mój głos się zmieni? Tak, przyjmowanie hormonów wpływa na głos. W przypadku korekty K/M należy pamiętać, że Twój głos będzie coraz bardziej męski, ale nie będzie taki w 100%. Możesz udać się do logopedy, aby zmienić ton głosu. W przypadku korekty M/K hormony odgrywają bardzo małą rolę w zmianie głosu, dlatego konieczne będzie udanie się do logopedy lub poddanie się operacji strun głosowych.
  • Czy ubezpieczenie obejmuje proces zmiany płci? Niestety w Polsce nie. Więcej na ten temat możesz poczytać tutaj: http://www.crossdressing.pl/
  • Czy mogę odwrócić ten proces, jeśli zmienię decyzję? Operacje korekty płci są nieodwracalne. Jednak dr Bauquis, szwajcarski ekspert chirurg w chirurgii zmiany płci, zauważa, że nigdy nie spotkał pacjenta, który żałowałby swojej operacji, a wręcz przeciwnie.
  • Czy kobiety trans miesiączkują? Nie, operacje korekty płci mają na celu jedynie zmianę wyglądu zewnętrznego narządów płciowych.
  • Czy przyszły partner seksualny będzie wiedział o operacji zmiany płci? Rezultaty falloplastyki i waginoplastyki są naprawdę niezwykłe, jednak twoje genitalia nigdy nie będą całkowicie identyczne jak te u biologicznych kobiet i mężczyzn. Ponadto kobieta trans będzie musiała stosować lubrykanty. Dlatego wskazane jest, aby rozmawiać ze swoimi partnerami seksualnymi otwarcie i bez tabu.
  • Czy po falloplastyce będę mógł oddawać mocz na stojąco? W większości przypadków tak.
  • Czy będę mogła zajść w ciążę po korekcie M/K? Nie będziesz w stanie zajść w ciążę. Jeśli chcesz począć dziecko, zalecamy rozmowę z lekarzem przed korektą, aby zaoferował ci alternatywy.

  Bibliografia:

  "Treści publikowane na portalu Estheticon.pl (strona internetowa i aplikacja) nie mogą w żadnym wypadku zastąpić indywidualnej konsultacji u specjalisty chirurgii plastycznej, medycyny estetycznej lub dziedzin pokrewnych. Jeśli rozważasz poddanie się zabiegowi medycyny estetycznej lub operacji plastycznej albo masz jakiekolwiek wątpliwości natury medycznej, skontaktuj się z Twoim lekarzem specjalistą. Portal Estheticon nie potwierdza ani nie poleca żadnych treści, zabiegów, produktów, opinii, specjalistów ani żadnych innych materiałów i informacji, o których mowa w tym tekście lub w jakimkolwiek innym miejscu na tej stronie internetowej."