Absolwentka filologii hiszpańskiej i translatoryki na UJ. Specjalizuje się w tłumaczeniu tekstów o tematyce medycznej. Doświadczenie zdobywała w największym wydawnictwie medycznym w Polsce.
Utworzono: 4 mar 2020 · Zaktualizowano: 13 paź 2021

Spis treści

 • Wstęp
 • Czym jest błona dziewicza?
 • Czym jest hymenoplastyka?
 • Dla kogo?
 • Pomoc psychologiczna
 • Wybór specjalisty
 • Czego spodziewać się na pierwszej wizycie?
 • Przygotowanie do zabiegu
 • Znieczulenie i hospitalizacja
 • Techniki zabiegowe
 • Rekonwalescencja
 • Powikłania
 • Pierwszy stosunek po zabiegu
 • Często zadawane pytania
 • Bibliografia:

Wstęp

Hymenoplastyka to intymny zabieg rekonstrukcyjny, który pozwala kobietom odzyskać nienaruszoną błonę dziewiczą. Dla większości z nas błona dziewicza może wydawać się nieistotna, jednak istnieje kilka przypadków, w których odgrywa ona ważną rolę, szczególnie w kontekście społeczno-kulturowym i religijnym, w którym kobieta powinna być dziewicą, wychodząc za mąż.

Kobiece narządy intymne

1 na 1000 kobiet rodzi się bez błony dziewiczej

Czym jest błona dziewicza?

Błona dziewicza to fałd błony śluzowej znajdujący się przy wejściu do kanału pochwy, częściowo go zasklepiając, oddzielając w ten sposób pochwę od przedsionka. Można ją zaobserwować u dziewic, odchylając wargi sromowe małe.

W naszych społeczeństwach błona dziewicza kojarzy się z dziewictwem kobiet. Zostaje ona przerwana podczas pierwszego stosunku płciowego. Jednak można ją przerwać także w innych okolicznościach, które nie mają nic wspólnego ze stosunkiem seksualnym. Może się to stać podczas intensywnej aktywności sportowej, takiej jak gimnastyka, pływanie lub jazda konna, a także w wyniku mocnego uderzenia lub po prostu za pomocą tamponów podczas menstruacji. Warto również wspomnieć, że 1 na 1000 kobiet rodzi się bez niej.

Dla kogo hymenoplastyka?

Hymenoplastyka to operacja odtworzenia błony dziewiczej

Czym jest hymenoplastyka?

Jak wyjaśniają specjaliści z kliniki Ars Estetica, hymenoplastyka to zabieg odbudowy błony dziewiczej polegający na jej odtworzeniu bez śladów operacji. Z anatomicznego punktu widzenia zabieg ten zapewnia drugie dziewictwo.

Podczas pierwszego stosunku płciowego po operacji odtworzona błona dziewicza zostanie naturalnie przerwana, tak jak to było w przypadku tej naturalnej. Partner nie będzie wiedział, że kobieta przeszła tego rodzaju interwencję, ponieważ wrażenie będzie takie, jak podczas pierwszego stosunku seksualnego.

Przeciwieństwem tego zabiegu jest hymenotomia, czyli usunięcie błony, w przypadkach, gdy jest ona zbyt gruba.

Kobiety mogą odczuwać presję społeczną z powodu dziewictwa

Większość kobiet, które poddają się zabiegowi hymenoplastyki, robi to z powodów społeczno-kulturowych

Dla kogo?

W niektórych kulturach, rodzinach i religiach, zwłaszcza wśród muzułmanów i społeczności cygańskiej, na kobietę wywierana jest silna presja, by pozostała dziewicą do momentu zawarcia związku małżeńskiego. Presja ta może stać się tak silna, że niektóre kobiety są zmuszone udać się do chirurga plastycznego, aby ocalić swój honor i fizyczną integralność.

Jednak, jak podkreślają specjaliści z SaskaMed, istnieją również inne sytuacje, w których kobieta decyduje się na hymenoplastykę, na przykład dla niektórych kobiet błona dziewicza odgrywa kluczową rolę w ułożeniu sobie życia seksualnego. Również po gwałcie, szok emocjonalny jest tak ogromny, że może być konieczna odbudowa błony dziewiczej, aby zakończyć pewien etap i spróbować „naprawić” szkody spowodowane fizycznie.

W rzadszych przypadkach niektóre kobiety decydują się symbolicznie ofiarować dziewictwo nowemu partnerowi, dlatego wykonują hymenoplastykę.

Pomoc psychologiczna

Radzimy Ci zwrócić się do psychologa, aby towarzyszył Ci w tym procesie

Pomoc psychologiczna

Hymenoplastyka jest zabiegiem rekonstrukcyjnym, który nie wpływa na wygląd sromu ani nie zapewnia żadnej poprawy podczas stosunku płciowego. Ponadto jest to interwencja w określonym celu, ponieważ błona dziewicza znów zostanie przerwana, gdy tylko pojawi się pierwsza penetracja.

Dlatego jest to delikatny zabieg, który często wymaga wsparcia psychologicznego. Nie ma wątpliwości, że ofiara gwałtu będzie potrzebować wsparcia psychologa, aby pokonać traumę i dojść do siebie. Jednak przyszła panna młoda, na której spoczywa ciężar tradycji i która sama musi zmierzyć się z operacją i utrzymać całe to wydarzenie w tajemnicy, również powinna zwrócić się do psychologa, aby jej towarzyszył.

Chirurdzy wykonujący hymenoplastykę

Sprawdź, czy twój chirurg jest członkiem PTChPRiE

Wybór specjalisty

Ważne jest skonsultować się z doświadczonym i wykwalifikowanym chirurgiem w celu wykonania hymenoplastyki. Przede wszystkim radzimy Ci sprawdzić, czy lekarz jest członkiem PTChPRiE (Polskiego Towarzystwa Chirurgii Plastycznej, Rekonstrukcyjnej i Estetycznej). Możesz także udać się do specjalisty ginekologa – wtedy warto sprawdzić, czy jest członkiem PTGEiR (Polskiego Towarzystwa Ginekologii Estetycznej i Rekonstrukcyjnej).

Następnie zapoznaj się z informacjami online na temat wybranego chirurga, przeglądaj fora oraz szukaj opinii i referencji.

W razie potrzeby skonsultuj się z kilkoma chirurgami i wybierz specjalistę, który zapewni Ci pewność i uspokoi.

Wizyta u specjalisty

W czasie pierwszej wizyty lekarz powinien zbadać Cię ginekologicznie

Czego spodziewać się na pierwszej wizycie?

Podczas pierwszej wizyty chirurg musi poznać Twoją historię medyczną, aby wykluczyć ewentualne przeciwwskazania. Zbada Cię, a następnie wyjaśni, jaka będzie procedura, jak się przygotować i jak przejść okres pooperacyjny.

Skorzystaj z tego kontaktu, aby zadać wszystkie pytania. Możesz przygotować ich listę w domu, aby niczego nie zapomnieć. Zadawaj szczegółowe pytania na temat wyniku zabiegu i twojego pierwszego stosunku seksualnego po nim.

Zabiegi intymne

Ważne jest, aby przed zabiegiem rzucić palenie

Przygotowanie do zabiegu

Jak przygotować się do zabiegu? Oto lista wskazówek:

 • Nie pal co najmniej 1 miesiąc przed i 1 miesiąc po zabiegu, aby ułatwić gojenie.
 • Przestań brać leki przeciwzapalne typu aspiryna co najmniej 15 dni wcześniej.
 • Jeśli przyjmujesz doustne środki antykoncepcyjne na trądzik, musisz przerwać ich przyjmowanie 1 miesiąc wcześniej.
 • Będziesz musiała skonsultować się z anestezjologiem co najmniej 48 godzin wcześniej.
 • Poprzedniej nocy i rano zabiegu weź prysznic, używając środka antyseptycznego.

Zespół Intima Clinic podkreśla, że przed zabiegiem należy także wyleczyć wszystkie infekcje i brać pod uwagę, że miesiączka nie może wystąpić do 14 dni po zabiegu.

Znieczulenie i hospitalizacja

Eksperci z Bona Dea informują, że hymenoplastykę zwykle wykonuje się w znieczuleniu miejscowym z sedacją lub bez niej, ponieważ jest to bardzo łatwy zabieg. Specjaliści wskazują, że trwa około 30-60 minut i pacjentka może wrócić do domu po operacji tego samego dnia.

Zabiegi intymne

Istnieją 2 główne metody hymenoplastyki

Techniki zabiegowe

Z technicznego punktu widzenia zabieg jest bardzo prosty, trwa tylko około 30 minut. Istnieją dwie główne metody wykonywania hymenoplastyki i zszywania resztek przerwanej błony dziewiczej.

 • Jeśli pozostałości błony dziewiczej są wystarczająco duże, chirurg je połączy i zszyje w celu odbudowy.
 • Jeśli pozostałości są zbyt małe, chirurg użyje fragmentów fałdy błony śluzowej pochwy, aby ją odbudować, unikając w ten sposób możliwego ryzyka rozerwania błony dziewiczej z powodu ciągłego napięcia przed penetracją.
Rekonwalescencja po zabiegu

Okres rekonwalescencji ma prosty i bezbolesny przebieg

Rekonwalescencja

Okres po zabiegu hymenoplastyki jest bardzo prosty i bezbolesny. Wrócisz do domu tego samego dnia z zaleceniem odpoczynku przez 1 lub 2 dni i unikania gwałtownych ruchów.

 • Będziesz musiała przestrzegać szczególnej higieny intymnej – woda i mydło do higieny intymnej rano i wieczorem oraz po skorzystaniu z toalety.
 • Szwy rozpuszczą się samoistnie po około 10 do 15 dniach.
 • Zalecamy odczekać 6 tygodni, aby wznowić aktywność sportową.
 • Radzimy również unikać sportów, które mogą ułatwić pęknięcie błony dziewiczej, takich jak gimnastyka, jazda konna, pływanie lub jazda na rowerze.
 • Zalecamy nie używać tamponów do czasu pierwszego intymnego związku.
 • Pierwszy stosunek seksualny możesz odbyć po 6 tygodniach.

Powikłania

Powikłania związane z hymenoplastykąbardzo łagodne i rzadko występują:

 • infekcja
 • złe gojenie
 • krwiak
 • ból
 • krwotok
Życie seksualne po hymenoplastyce

To niemożliwe, żeby podczas pierwszego aktu seksualnego Twój partner wiedział, że przeszłaś hymenoplastykę

Pierwszy stosunek po zabiegu

To niemożliwe, żeby podczas pierwszego aktu seksualnego Twój partner wiedział, że miałaś zabieg hymenoplastyki. Nie ma żadnej blizny, a błona dziewicza jest całkiem naturalna.

Możliwe, że podczas pierwszego stosunku będziesz krwawić, tak jak w przypadku prawdziwego pierwszego stosunku płciowego, ale nie jest to całkowicie pewne. Akt krwawienia zależy od każdej osoby, błony, jakości skóry, ale także od samego aktu seksualnego. Chociaż krwawienie nie jest ani obowiązkowe, ani zagwarantowane, Twój partner poczuje pewien opór w czasie penetracji.

Często zadawane pytania

 • Czy zabieg hymenoplastyki jest bolesny? Interwencja nie jest bolesna, jednak lekarz może przepisać leki przeciwbólowe, aby uniknąć dyskomfortu.
 • Po jakim czasie mogę uprawiać seks? Wskazane jest odczekanie 4–6 tygodni przed pierwszym stosunkiem seksualnym, aby błona dziewicza całkowicie się zabliźniła.
 • Obawiam się, że ktoś się dowie, co mam robić? Chirurg podlega tajemnicy lekarskiej, dlatego nie ma prawa ujawniać informacji o swoich pacjentach i pacjentkach ani rodzinie, ani przyszłemu mężowi. Niektórzy chirurdzy mają dwie poczekalnie, aby zaoferować swoim pacjentom większy komfort i dyskrecję. Jeśli ten temat Cię martwi, skonsultuj się z sekretarką.
 • Czy pozostaje blizna? Blizna jest niewidoczna i w żadnym wypadku Twój partner nie odróżni naturalnej błony dziewiczej od tej odbudowanej.
 • Kiedy najlepiej poddać się zabiegowi? Zalecamy wykonanie zabiegu w pierwszych dniach po zakończeniu okresu, aby twoje ciało miało więcej czasu na rekonwalescencję przed kolejną miesiączką.
 • Jak się dowiedzieć, czy hymenoplastyka przebiegła prawidłowo? Twój chirurg przeprowadzi kontrolę pooperacyjną, aby upewnić się, że proces gojenia przebiega prawidłowo.
 • Czy będę krwawić? Podobnie jak w przypadku pierwszego stosunku płciowego, krwawienie nie jest obowiązkowe i nie można go zagwarantować po hymenoplastyce. Sama błona nie jest częścią bardzo unaczynionego organu. Nawet jeśli nie wystąpi krwawienie, Twój partner poczuje pewien opór w momencie penetracji, jak w przypadku prawdziwego pierwszego razu. Niektórzy chirurdzy wykonują rekonstrukcję błony dziewiczej, aby zapewnić krwawienie podczas pierwszego stosunku.

Bibliografia:

"Treści publikowane na portalu Estheticon.pl (strona internetowa i aplikacja) nie mogą w żadnym wypadku zastąpić indywidualnej konsultacji u specjalisty chirurgii plastycznej, medycyny estetycznej lub dziedzin pokrewnych. Jeśli rozważasz poddanie się zabiegowi medycyny estetycznej lub operacji plastycznej albo masz jakiekolwiek wątpliwości natury medycznej, skontaktuj się z Twoim lekarzem specjalistą. Portal Estheticon nie potwierdza ani nie poleca żadnych treści, zabiegów, produktów, opinii, specjalistów ani żadnych innych materiałów i informacji, o których mowa w tym tekście lub w jakimkolwiek innym miejscu na tej stronie internetowej."