Absolwentka filologii hiszpańskiej i translatoryki na UJ. Specjalizuje się w tłumaczeniu tekstów o tematyce medycznej. Doświadczenie zdobywała w największym wydawnictwie medycznym w Polsce.
Utworzono: 4 mar 2020 · Zaktualizowano: 27 kwi 2022

Spis treści

 • Czym są korony porcelanowe?
 • Konsekwencje braków w uzębieniu
 • Rodzaje koron
 • Jaką koronę wybrać?
 • Czego spodziewać się na pierwszej wizycie?
 • Przebieg zabiegu
 • Korona zębowa w jeden dzień
 • Czy jestem odpowiednim kandydatem do zabiegu?
 • Przeciwwskazania
 • Efekty
 • Często zadawane pytania
 • Bibliografia:
Wizyta u stomatologa

Wizyta u stomatologa (Centrum Stomatologii i Kosmetologii Płatek)

Czym są korony porcelanowe?

Korona protetyczna (potocznie: koronka) to uformowany na kształt zęba materiał ceramiczny, który nakładany jest na istniejący uszkodzony lub chory ząb; ma za zadanie przywrócić właściwy kształt i rozmiar zęba, ma go wzmacniać i chronić. Wielu specjalistów przyrównuje koronę do specjalnie zaprojektowanej „czapeczki”, która nie tylko zabezpiecza osłabiony chorobą lub urazem ząb, ale także nadaje mu nowy, zdecydowanie bardziej atrakcyjny wygląd.

Stosuje się je, kiedy standardowe leczenie zachowawcze za pomocą wypełnienia nie wystarcza. Specjaliści z gabinetu Dentestica zalecają zakładanie koron również na zęby starte (fizjologicznie i chorobowo) oraz dotknięte niedorozwojem szkliwa. Poza terapeutycznym zastosowaniem, wykorzystuje się je również w celach kosmetycznych. Dzięki nim ząb zyskuje naturalny i nieskazitelny wygląd na długi czas, zwłaszcza że ich trwałość ocenia się nawet na kilkanaście lat. Dr n. med. Jarosław Cynkier z JMC Medycyna i Stomatologia podkreśla, że na ich wytrzymałość wpływają przede wszystkim jakość cementu, czyli spoiwa, które połączy koronę z zębem oraz technika cementowania.

Implanty i korony - przed i po

Metamorfoza uśmiechu (K-Med)

Konsekwencje braków w uzębieniu

Każdy marzy o pięknym uśmiechu. Jego synonimem jest pełne i zdrowe uzębienie, które tworzą zęby śnieżnobiałe, równe i bez skazy. Tymczasem niewłaściwa higiena jamy ustnej, choroby, predyspozycje genetyczne, urazy, a na koniec upływ czasu, powodują, że nie każdy takim wymarzonym uśmiechem może się pochwalić. Na szczęście dużą ilość defektów uzębienia pomagają usunąć nowoczesne metody protetyczne, które pozwalają uzupełnić braki w uzębieniu oraz odbudować zęby, zmienić ich kształt i kolor. Wszystko po to, aby naturalny i ładny uśmiech towarzyszył nam każdego dnia.

Leczenie protetyczne jest przy tym odpowiedzią nie tylko na estetyczne potrzeby. Niepełne uzębienie, a nawet mniejsze ubytki np. po złamaniu pojedynczego zęba, prowadzą do zaburzenia funkcjonalności narządu żucia, co rodzić może kolejne poważne komplikacje. Lek. stom. Aleksander Bielecki z Dentica Bieleccy przypomina, że zaburzenia procesu gryzienia przyczyniają się m.in. osłabienia zębów i ich deformacji oraz do jednostronnego przeciążenia stawów skroniowo-żuchwowych, co często objawia się bólem głowy. Ubytki mogą często prowadzić do chorób przyzębia, a nawet zmieniać rysy twarzy. Poczucie wstydu wywołane posiadaniem nieestetycznego uzębienia rodzi dodatkowo wiele kłopotów natury psychicznej: niepewność, wycofanie, apatię czy niską samoocenę.

Wśród wielu metod odbudowy pięknego uśmiechu, jakie oferuje nam protetyka, znajdują się korony protetyczne, stosowane przy mniejszych ubytkach, zwłaszcza w przypadku złamanych, zniszczonych i przebarwionych zębów.

Korony na przednich zębach górnych

Przed i po (Dentestetica)

Rodzaje koron

Z punktu widzenia pacjenta najistotniejsze różnice między różnymi typami koron zębowych wynikają z ich budowy, a ściślej: materiału, z jakiego została ona uformowana. W związku z tym wyróżnia się:

 • pełnoceramiczne – porcelanowe bez podbudowy;
 • porcelanowe na podbudowie cyrkonowej;
 • porcelanowe na podbudowie metalowej (mieszanki metali nieszlachetnych);
 • porcelanowe na podbudowie złota;
 • akrylowe;
 • kompozytowe;
 • metalowe.

Użyty materiał wpływa na walory wizualne, funkcjonalność oraz ceny koron zębowych. Korony, w których składzie nie występuje porcelana, a więc akrylowe, kompozytowe i metalowe, wykorzystywane są jako tymczasowe. Finalnie są one potem zastępowane przez uzupełnienie protetyczne z porcelany. Metalowe korony stosuje się rzadko, w miejscach mało widocznych, np. z boku szczęki. Czasem, zwłaszcza te ze złota, zakłada się z powodu indywidualnych preferencji estetycznych pacjenta.

Licówki i korony - metamorfoza uśmiechu

Przed i po metamorfozie uśmiechu (NovoDent-Med)

Jaką koronę wybrać?

Korony porcelanowe na podbudowie metalowej są najczęściej spotykanym rodzajem koron. Dzięki warstwie metalu skrytego pod powłoką ceramiczną są bardziej wytrzymałe od tych, zbudowanych z samej porcelany (pełnoceramiczne). Z kolei pełnoceramiczne uzupełnienia wyglądają nieco atrakcyjniej. Ich kolor i przezierność są identyczne z naturalnym uzębieniem. Ich pełnoceramiczne odpowiedniki nie wydają się sinawe w sztucznym oświetleniu, w odróżnieniu od koron wzmocnionych metalem.

Z powyższych powodów korony z podbudową metalową dobrze sprawdzają się jako odbudowa koron zębów przednich i bocznych. Koron pełnoceramicznych raczej nie poleca się na zęby trzonowe ze względu na ich mniejszą wytrzymałość. Są za to najlepszym wyborem w przypadku zębów zlokalizowanych z przodu. Specjaliści z VIP Dental wyjaśniają ponadto, że walorami pełnoceramicznych koron są nie tylko doskonała przezierność i odcień, ale także ich neutralność w stosunku do środowiska jamy ustnej. Ich odpowiedniki bez metalu są dobrze tolerowane przez dziąsła i nie wywołują podrażnień.

Bardzo interesującą alternatywą dla nich są korony porcelanowe na podbudowie cyrkonowej. To szczególna jej odmiana, ponieważ uzupełnienie zbudowane jest w tym przypadku z dwóch warstw. Wytwarza się ją jest z wewnętrznej masy ceramicznej dodatkowo wzmocnionej tlenkiem cyrkonu oraz z wierzchniej powłoki porcelanowej.

Korona tego typu jest wytrzymalsza od jednowarstwowej ceramicznej, a jej mniejsza przezierność powoduje, że doskonale nadaje się ona do okrycia bardzo przebarwionych i zniszczonych zębów. Dr Daniel Dłucik podkreśla, że zalety koron cyrkonowych takie, jak większa wytrzymałość, biozgodność i doskonała estetyka wynikająca z właściwości optycznych użytego materiału, czynią je w większości przypadków pierwszorzędnym wyborem.

Pracownia protetyczna

Proteza zębowa powinna mieć kolor dopasowany do reszty zębów

Czego spodziewać się na pierwszej wizycie?

Nim stomatolog założy pacjentowi koronę, musi zyskać pewność, że ząb, który będzie nią okryty, jest zdrowy lub zaleczony. Poza standardowym badaniem stomatologicznym lekarz przeprowadza także analizę zdjęcia rentgenowskiego, aby ocenić stan, w jakim znajdują się korzenie zęba. Dr Daniel Dłucik podkreśla, że od tego zależy powodzenie zabiegu. W przypadku zębów o rozległych uszkodzeniach lub uszkodzeniach miazgi, przed zabiegiem zleci leczenie kanałowe. Jeśli natomiast ząb jest zdrowy, można rozpocząć przygotowania do zabiegu.

Korony zakłada się zwykle podczas dwóch wizyt w gabinecie stomatologicznym. Podczas pierwszej z nich lekarz nie założy jeszcze właściwej korony, a jedynie tymczasową, w której pacjent będzie oczekiwał na przygotowanie tej pierwszej przez pracownię protetyczną.

Specjaliści z lecznicy z Exclusive Dental Studio wyjaśniają, że podczas tego pierwszego spotkania ząb jest przygotowywany do nałożenia korony, a odbywa się to poprzez oszlifowanie zęba. Powierzchnia zęba jest wówczas zmniejszana o około 1-2 mm z każdej strony. Zabieg jest bezbolesny, dzięki temu, że jest on przeprowadzany w znieczuleniu miejscowym. Stomatolog następnie pobiera wycisk, dzięki któremu technik dentystyczny w pracowni protetycznej będzie mógł stworzyć dokładnie dopasowaną koronę. Na koniec dobierany jest kolor protezy i zakładana jest korona tymczasowa, która osłoni ząb aż do kolejnej wizyty.

Proces zakładania korony

Schemat przebiegu zabiegu

Przebieg zabiegu

Założenie korony zębowej na oszlifowany wcześniej ząb odbywa się, gdy laboratorium protetyczne przygotuje już jej ostateczną wersję. Druga wizyta będzie służyła ocenie walorów nowopowstałej korony i jej osadzeniu. Lekarz wspólnie z pacjentem ocenia jej kolor i dopasowanie. Jeśli spełnia ona wszystkie wymogi, jest cementowana na stałe, a pacjent może cieszyć się z nowych zalet swojego uśmiechu.

Podsumowując, schemat całej procedury wygląda zwykle następująco:

Krok 1

Oszlifowanie zęba i pobranie wycisku.

Krok 2

Dobór koloru do reszty uzębienia i nałożenie korony tymczasowej.

Krok 3

Przygotowanie korony w jej ostatecznej formie przez pracownię protetyczną.

Krok 4

Przymiarka i nałożenie korony protetycznej na stałe.

Piękny uśmiech - licówki i korony

Korony pomogą Ci uzyskać piękny uśmiech

Korona zębowa w jeden dzień

Innowacyjne technologie, które trafiają do gabinetów stomatologicznych, powodują, że procedury medyczne mogą przebiegać w krótszym czasie i w bardziej komfortowych dla pacjenta warunkach. Wykorzystanie nowoczesnego sprzętu w protetyce sprawia ponadto, że leczenie staje się efektywniejsze, a jego rezultaty coraz lepsze. Przykładem tego jest metoda CAD/CAM, która pozwala na cyfrową obróbkę wycisków sporządzanych przy uzupełnieniach protetycznych. Do pobrania wycisków w tej metodzie wykorzystuje się wewnątrzustny skaner, który w kilka sekund przesyła do komputera pracowni protetycznej precyzyjny wirtualny obraz jamy ustnej. Dzięki specjalistycznemu oprogramowaniu oraz drukarkom 3D w pracowni powstają obrabiane cyfrowo korony zębowe o najwyższej jakości i funkcjonalności.

Eksperci z VIP Dental wyjaśniają, że cyfrowa technologia CAD/CAM zapewnia dokładność rzędu 10 mikrometrów. Taka precyzja wykonania ma bardzo duży wpływ na szczelność i trwałość korony oraz eliminuje problem podrażnień i stanów zapalnych, spotykanych niekiedy przy niedokładnym dopasowaniu koron wykonanych tradycyjną techniką. Dla wielu pacjentów ogromnym atutem jest także to, że czas oczekiwania na koronę dzięki tej technologii jest zdecydowanie krótszy.

Zdobycze technologiczne powodują, że założenie korony może odbyć się aktualnie nawet w ciągu 1 czy 2 godzin. Przykładem tego jest system CEREC, który wykorzystywany jest w coraz większej liczbie gabinetów stomatologicznych. Technologia CEREC przy pomocy metody CAD/CAM pozwala zrekonstruować uzębienie podczas jednej wizyty u specjalisty stomatologa. W ten sposób w błyskawicznym tempie i z wielką dokładnością tworzone korony protetyczne, licówki porcelanowe, mosty porcelanowe oraz wypełnienia typu inlay i onlay.

Przed i po założeniu koron

Przed i po założeniu koron (Dłucik Dental Clinic)

Czy jestem odpowiednim kandydatem do zabiegu?

Korony stomatologiczne stanowią optymalne rozwiązanie dla osób z mniejszymi ubytkami uzębienia. Pozwalają odtworzyć uszkodzony ząb i odmienić jego wygląd. W związku z tym interwencja jest zalecana, w szczególności gdy ząb:

 • jest przebarwiony, zniszczony i niekształtny;
 • jest złamany lub pęknięty;
 • jest kruchy;
 • jest osłabiony, martwy po leczeniu kanałowym;
 • objęty jest rozległymi zmianami próchniczymi;
 • wytarty.

O najlepszym sposobie leczenia i uzupełnienia ubytków każdorazowo decyduje specjalista stomatolog. Nowoczesnymi i estetycznymi rozwiązaniami są most porcelanowy i korony na cyrkonie. W przypadku niektórych problemów natury kosmetycznej, zamiast koron lepsze mogą okazać się licówki porcelanowe czy implanty zębowe. Niekiedy lekarz może także zaproponować nałożenie korony, gdy plomba w leczonym zębie ze względu na skalę zmian próchniczych jest tak duża, że nie ma szans utrzymać się w zębie. Doświadczony stomatolog w każdym przypadku jest w stanie dobrać optymalny sposób postępowania.

Przeciwwskazania

To bezbolesny i bezpieczny zabieg, który gwarantuje bardzo dobre efekty. Nic dziwnego zatem, że cieszy się dużą popularnością wśród pacjentów. Jednak nie dla wszystkich pacjentów jest to procedura zalecana. W niektórych wypadkach może być także niemożliwa do zastosowania. Nie zakłada się koron zębowych:

 • na ząb nadmiernie uszkodzony, np. gdy nie wystaje on ponad dziąsło i nie da się do niego zamocować protezy zębowe;
 • na żywy ząb u osoby młodej;
 • gdy wierzchołek korzenia zęba dotknięty jest zmianami chorobowymi;
 • gdy współwystępują przy ubytkach choroby przyzębia.

Czasowym przeciwwskazaniem do założenia korony protetycznej jest próchnica. Po jej wyleczeniu zazwyczaj możliwe jest wykonanie zabiegu.

Zęby po założeniu koron porcelanowych

Zęby po założeniu koron porcelanowych (Esteclinic)

Efekty

To prosty, szybki i komfortowy zabieg, dzięki któremu zyskać można ładnie wyglądające i zdrowe zęby. Specjaliści z kliniki Formmed Es podkreślają, że jest to trwały sposób na uzupełnienie ubytków w jamie ustnej przy zachowaniu naturalnego wyglądu. Dobrze dobrane korony nie odróżniają się od pozostałych zębów, ale wolne są od skaz i przebarwień, dzięki czemu pacjent nie odczuwa już skrępowania niedostatkami swojego uśmiechu. Uzębienie jest ponadto po nałożeniu koron dodatkowo chronione przed próchnicą, pęknięciem czy złamaniem.

Często zadawane pytania

 • Czy korony zębowe wymagają szczególnych sposobów pielęgnacji? Nie, powinno się dbać o nie taki sam sposób jak o zęby naturalne. Konieczna jest systematyczna i dokładna higiena jamy ustnej, a więc szczotkowanie i nitkowanie przestrzeni między zębami. Trzeba również pamiętać o regularnych badaniach kontrolnych w gabinecie stomatologa.
 • Czy koronki zębowe z czasem ciemnieją lub zmieniają kolor? Nie, nie odbarwiają się, mimo upływu czasu. Ponadto ich porcelanowa powierzchnia jest bardzo gładka, co nie pozwala osadom utrzymać się na koronie.
 • Czy raz założone korony zębowe można zamienić na inne? Nie ma ku temu przeciwwskazań i jeśli zachodzi taka potrzeba, można w gabinecie stomatologicznym zdjąć te stare i założyć nowe.

Bibliografia:

"Treści publikowane na portalu Estheticon.pl (strona internetowa i aplikacja) nie mogą w żadnym wypadku zastąpić indywidualnej konsultacji u specjalisty chirurgii plastycznej, medycyny estetycznej lub dziedzin pokrewnych. Jeśli rozważasz poddanie się zabiegowi medycyny estetycznej lub operacji plastycznej albo masz jakiekolwiek wątpliwości natury medycznej, skontaktuj się z Twoim lekarzem specjalistą. Portal Estheticon nie potwierdza ani nie poleca żadnych treści, zabiegów, produktów, opinii, specjalistów ani żadnych innych materiałów i informacji, o których mowa w tym tekście lub w jakimkolwiek innym miejscu na tej stronie internetowej."