Odzyskaj do 4500 zł za wykonany zabieg

Co miesiąc masz szansę na nagrodę.
Zachowaj fakturę i weź udział!

Weź udział

Korony porcelanowe

Warto
100%
Warto
Na podstawie 1 historii
Średnia cena
1.066 zł
Średnia cena
Według 7 specjalistów
  • Znieczulenie miejscowe
  • Nie wymaga hospitalizacji
  • Mniej niż 1 godzina
  • Bez rekonwalescencji
  • Efekty widoczne od razu
  • Trwałe efekty

Czym są korony porcelanowe?

Wizyta u stomatologa

Wizyta u stomatologa (Centrum Stomatologii i Kosmetologii Płatek)

Korona protetyczna (potocznie koronka) to uformowany na kształt zęba materiał ceramiczny, który nakładany jest na istniejący uszkodzony lub chory ząb; ma za zadanie przywrócić właściwy kształt i rozmiar zęba, ma go wzmacniać i chronić. Wielu specjalistów przyrównuje koronę do specjalnie zaprojektowanej „czapeczki”, która nie tylko zabezpiecza osłabiony chorobą lub urazem ząb, ale także nadaje mu nowy, zdecydowanie bardziej atrakcyjny wygląd.

Stosuje się je, kiedy standardowe leczenie zachowawcze za pomocą wypełnienia nie wystarcza. Specjaliści z gabinetu Dentestica zalecają zakładanie koron również na zęby starte (fizjologicznie i chorobowo) oraz dotknięte niedorozwojem szkliwa. Poza terapeutycznym zastosowaniem, wykorzystuje się je również w celach kosmetycznych. Dzięki nim ząb zyskuje naturalny i nieskazitelny wygląd na długi czas, zwłaszcza że ich trwałość ocenia się nawet na kilkanaście lat. Dr n. med. Jarosław Cynkier z JMC Medycyna i Stomatologia podkreśla, że na ich wytrzymałość wpływają przede wszystkim jakość cementu, czyli spoiwa, które połączy koronę z zębem oraz technika cementowania.

Konsekwencje braków w uzębieniu

Implanty i korony - przed i po

Metamorfoza uśmiechu (K-Med)

Każdy marzy o pięknym uśmiechu. Jego synonimem jest pełne i zdrowe uzębienie, które tworzą zęby śnieżnobiałe, równe i bez skazy. Tymczasem niewłaściwa higiena jamy ustnej, choroby, predyspozycje genetyczne, urazy, a na koniec upływ czasu, powodują, że nie każdy takim wymarzonym uśmiechem może się pochwalić. Na szczęście dużą ilość defektów uzębienia pomagają usunąć nowoczesne metody protetyczne, które pozwalają uzupełnić braki w uzębieniu oraz odbudować zęby, zmienić ich kształt i kolor. Wszystko po to, aby naturalny i ładny uśmiech towarzyszył nam każdego dnia.

Leczenie protetyczne jest przy tym odpowiedzią nie tylko na estetyczne potrzeby. Niepełne uzębienie, a nawet mniejsze ubytki np. po złamaniu pojedynczego zęba, prowadzą do zaburzenia funkcjonalności narządu żucia, co rodzić może kolejne poważne komplikacje. Lek. stom. Aleksander Bielecki z Dentica Bieleccy przypomina, że zaburzenia procesu gryzienia przyczyniają się m.in. osłabienia zębów i ich deformacji oraz do jednostronnego przeciążenia stawów skroniowo-żuchwowych, co często objawia się bólem głowy. Ubytki mogą często prowadzić do chorób przyzębia, a nawet zmieniać rysy twarzy. Poczucie wstydu wywołane posiadaniem nieestetycznego uzębienia rodzi dodatkowo wiele kłopotów natury psychicznej: niepewność, wycofanie, apatię czy niską samoocenę.

Wśród wielu metod odbudowy pięknego uśmiechu, jakie oferuje nam protetyka, znajdują się korony protetyczne, stosowane przy mniejszych ubytkach, zwłaszcza w przypadku złamanych, zniszczonych i przebarwionych zębów.

Rodzaje koron

Korony na przednich zębach górnych

Przed i po (Dentestetica)

Z punktu widzenia pacjenta najistotniejsze różnice między różnymi typami koron zębowych wynikają z ich budowy, a ściślej: materiału, z jakiego została ona uformowana. W związku z tym wyróżnia się:

  • pełnoceramiczne – porcelanowe bez podbudowy;
  • porcelanowe na podbudowie cyrkonowej;
  • porcelanowe na podbudowie metalowej (mieszanki metali nieszlachetnych);
  • porcelanowe na podbudowie złota;
  • akrylowe;
  • kompozytowe;
  • metalowe.

Użyty materiał wpływa na walory wizualne, funkcjonalność oraz ceny koron zębowych. Korony, w których składzie nie występuje porcelana, a więc akrylowe, kompozytowe i metalowe, wykorzystywane są jako tymczasowe. Finalnie są one potem zastępowane przez uzupełnienie protetyczne z porcelany. Metalowe korony stosuje się rzadko, w miejscach mało widocznych, np. z boku szczęki. Czasem, zwłaszcza te ze złota, zakłada się z powodu indywidualnych preferencji estetycznych pacjenta.

Bibliografia:

Cywoniuk E., Sierpińska T. (2019). Wykorzystanie technologii cyfrowych w wykonawstwie uzupełnień protetycznych na podstawie piśmiennictwa [online]. Dostępny: http://www.protetstomatol.pl/Wykorzystanie-technologii-cyfrowych-w-wykonawstwie-uzupelnien-protetycznych-na-podstawie,109361,0,1.html. [dostęp: 13.02.2020].

Dentestica (2019). Wszystko o koronach ceramicznych [online]. Dostępny:https://dentestica.pl/wszystko-o-koronach-ceramicznych/. [dostęp: 12.02.2020].

Dentica Bieleccy – specjalistyczny gabinet stomatologiczny (data nieznana). Po(w)staw na pełny uśmiech [online]. Dostępny: http://www.implanty-bieleccy.pl/2016/10/24/powstaw-na-pelny-usmiech/. [dostęp: 12.02.2020].

Formmed Es Chirurgia plastyczna i Medycyna Estetyczna (data nieznana). Protetyka – i niczego nie brakuje! [online]. Dostępny: https://formmedes.pl/protetyka/. [dostęp: 13.02.2020].

JMC Medycyna i Stomatologia (data nieznana). Protetyka [online]. Dostępny:https://www.medycynaistomatologia.pl/oferta/protetyka/. [dostęp: 04.01.2023].

Myca A. (data nieznana). Wywiad z dr. Danielem Dłucikiem [online]. Dostępny: https://dlucik.pl/aktualnosci-pl/wywiad-z-dr-danielem-dlucikiem//. [dostęp: 13.02.2020].

"Treści publikowane na portalu Estheticon.pl (strona internetowa i aplikacja) nie mogą w żadnym wypadku zastąpić indywidualnej konsultacji u specjalisty chirurgii plastycznej, medycyny estetycznej lub dziedzin pokrewnych. Jeśli rozważasz poddanie się zabiegowi medycyny estetycznej lub operacji plastycznej albo masz jakiekolwiek wątpliwości natury medycznej, skontaktuj się z Twoim lekarzem specjalistą. Portal Estheticon nie potwierdza ani nie poleca żadnych treści, zabiegów, produktów, opinii, specjalistów ani żadnych innych materiałów i informacji, o których mowa w tym tekście lub w jakimkolwiek innym miejscu na tej stronie internetowej."
Zobacz specjalistów