Makijaż permanentny brwi (Bieńkowscy Clinic)
Mikropigmentacja lub makijaż permanentny to zabieg rysowania włosków na skórze. To, jak informuje zespół Kliniki Miracki, rodzaj tatuażu. Nadaje on kolor i kształt obszarowi, na którym są rysowane, zwykle na twarzy. Pomaga skorygować oczy, usta i brwi. Może również mieć bardziej estetyczne zastosowanie, np. nadając oku odpowiednią oprawę. Ma również zastosowanie medyczne w leczeniu defektów skóry. Bardzo często poprawia kontury lub kolor skóry, szczególnie na twarzy.
Ta technika pomaga też pacjentom w walce z łysieniem. Dzięki technice symulacji włosów imituje krótko ostrzyżone włosy.
Mikropigmentacja medyczna to zabieg wymagający specjalistycznej wiedzy i techniki.
Makijaż permanentny ust (Bona Dea)
Kandydaci to ci pacjenci, którzy chcą nadać kontur jakiejś część twarzy, zakamuflować blizny, łysienie albo kobiety po mastektomii.
Jak informuje zespół Kliniki Dr Dethloff do zabiegu nie mogą podejść:
Zabieg może wykonać linergistka, czyli specjalistka od mikropigmentacji
Powinien to być specjalista z zakresu medycyny estetycznej i/lub dermatologii, aby umiał zbadać skórę przed zabiegiem.
Niestety w Polsce nie ma żadnego stowarzyszenia specjalistów makijażu permanentnego ani żadnych prawnych uregulowań na ten temat. Nie ma wymogu, że zabieg musi być wykonywany przez lekarza. Może go wykonywać linergista, czyli specjalista od mikropigmentacji.
Podstawą jest upewnić się, że w gabinecie przestrzega się podstawowej higieny oraz prawidłowej sterylizacji używanych narzędzi.
Konsultacja u specjalisty
Podczas pierwszej wizyty u dermatologa lub linergisty pacjent wyjaśni, jakiego rodzaju mikropigmentację chce wykonać i dowie się, czy będzie to zabieg estetyczny czy medyczny.
Następnie lekarz lub linergista zbada obszar, na którym ma być wykonana pigmentacja. Na koniec wyjaśni pacjentowi, na czym polega zabieg, jak należy się do niego przygotować oraz co będzie się działo potem.
Pierwsza wizyta powinna pomóc pacjentowi zdefiniować rodzaj leczenia i rozwiać wszelkie wątpliwości.
Mikropigmentację brodawki sutkowej wykonuje się najczęściej u kobiet po mastektomii
Lekarz lub linergista wprowadza pod skórę pigmenty, które tymczasowo pozostają w ciele. Mogą mieć one różne kolory, dzięki czemu dostosowują się do każdego rodzaju skóry lub włosów. Lekarz lub linergista powinien polecić najbardziej naturalny dla Ciebie kolor. Zaleca się, aby podczas zabiegu nie mieszać więcej niż dwóch kolorów, wybrać najjaśniejszy, nie spłukiwać beżem, nie stosować organicznych pigmentów na oczy, nie stosować brązu na ustach, a przede wszystkim przeprowadzić test alergiczny.
Mikropigmentację wykonuje się na takich obszarach jak:
Mikropigmentacja włosów: przed i po (AMStudioPMU)
O mikropigmentacji skóry głowy (niekiedy potocznie określanej jako mikropigmetacja włosów) opowiedzieli nam specjaliści z Der-Med.
Problem łysienia czy przerzedzonych włosów dotyka coraz więc osób, zarówno kobiet jak i mężczyzn. Niestety w wielu przypadkach leczenie farmakologiczne nie daje rezultatów, a przeszczep włosów nie jest możliwy do wykonania. Warto wtedy zastanowić się nad mikropigmentacją skóry głowy.
Mikropigmentacja skóry głowy polecana jest przede wszystkim osobom łysiejącym, łysym, z rzadkimi włosami, cierpiącym z powodu takich schorzeń jak na przykład łysienie plackowate, a także mającym blizny po oparzeniach czy przeszczepach. Zabieg dedykowany jest zarówno kobietom, jak i mężczyznom. W przypadku kobiet – pozwala na optyczne zagęszczenie długich włosów. U mężczyzn, w zależności od ilości włosów, możemy uzyskać realistyczną imitację krótko ogolonej skóry głowy lub efekt zagęszczenia.
W zależności od tego jaki efekt chcemy uzyskać, czy efekt „świeżo ogolonej skóry głowy”, zagęszczenia włosów czy zakamuflowania blizn, do interwencji należy się odpowiednio przygotować.
Mężczyźni, którzy chcą zakamuflować łysinę muszą ogolić głowę. Można użyć maszynki jednorazowej lub maszynki do golenia brody . Maksymalna długość włosów to 0,5mm. Zagęszczanie włosów dłuższych lub ukrycie blizny na głowie tą metodą nie wymaga golenia włosów.
Pigmentacja skóry głowy składa się z kilku etapów. Oczywiście zaczynamy od dezynfekcji obszaru zabiegowego. Następnie barwnik wprowadzany jest pod naskórek za pomocą igły. Każda igła jest narzędziem jednorazowym, sterylnie zamkniętym. Zabieg wykonywany jest na wysokiej klasy aparacie. Mikropigmentacja medyczna składa zawsze z dwóch, a czasem i trzech sesji. Pierwsza to zabieg główny, kolejne polegają na uzupełnieniu barwnika. Wykonuje się je w odstępach ok. czterotygodniowych. Związane jest to z naturalnym procesem regeneracji naskórka, który trwa w ok. 28 dni. Delikatny efekt uzyskiwany jest już po pierwszej sesji.
Makijaż permanentny brwi (Klinika LeGrand)
Korzyści z makijażu permanentnego według specjalistów z Elite są następujące:
Skóra głowy po mikropigmentacji
Okres po mikropigmentacji składa się z czterech faz:
1. Gojenie się leczonego obszaru
2. Zabliźnienie
3. Regeneracja naskórka po 10 dniach
4. Całkowita naprawa skóry właściwej w czwartym tygodniu.
Ważne jest przestrzeganie następujących zaleceń przez 3 tygodnie:
kolor pigmentowanego obszaru będzie ciemniejszy w pierwszym tygodniu po zabiegu z powodu przebarwień, ale z czasem to zniknie.
Makijaż permanentny brwi – efekty (Gdańska Klinika Urody)
Rezultat będzie optymalny, ale tymczasowy, niezależnie od tego, czy będzie to zabieg kosmetologiczny, czy medyczny.
Konieczny będzie od czasu do czasu retusz, który będzie zależeć od pigmentowanego obszaru. Czas utrzymania się pigmentu jest bardzo indywidualny i wynosi od 1 do 4 lat.
Podczas zabiegu mikropigmentacji mogą wystąpić pewne komplikacje:
Od 1999 roku Centrum DER-MED za cel stawia sobie dbanie o zdrowie pacjentów i spełnianie marzeń o pięknym wyglądzie. W swojej ofercie ma zabiegi z zakresu kosmetyki twarzy oraz ciała, laseroterapii, dermatologii, medycyny estetycznej, ginekologii estetycznej oraz modelowania sylwetki.
Dr Dethloff (data nieznana). Makijaż permanentny [online]. Dostępny: https://drbeatadethloff.pl/zabiegi/makijaz-permanentny/. [dostęp: 11.01.2020]
Elite (data nieznana). Makijaż permanentny - trwały – czyli „Naturalność i harmonia w formie i kolorze” [online]. Dostępny: https://www.elite.waw.pl/kosmetologia/makijaz-trwaly/. [dostęp: 11.01.2020]
Klinika Miracki (data nieznana). Makijaż permanentny [online]. Dostępny: https://klinikamiracki.pl/encyklopedia/makijaz-permanentny/. [dostęp: 11.01.2020]