Spis treści

O zabiegu

Korekta uszu nićmi to alternatywa dla chirurgicznej korekty uszu, która może być wykonana zarówno u osób dorosłych, jak i dzieci powyżej 6-7 roku życia. Jest przeznaczona dla osób, które mają odstające uszy o podobnej wielkości i kształcie. Wykonywana jest przy użyciu liftingujących nici APTOS, które są wprowadzane pod skórę tak, aby spowodowały lepsze przyleganie małżowiny do głowy. Ten małoinwazyjny zabieg trwa około godziny i jest przeprowadzany w znieczuleniu miejscowym. Zaraz po zabiegu możliwy jest powrót do normalnej aktywności. Efekty widoczne są natychmiastowo.

Korekcja odstających uszu nićmi Aptos to alternatywa dla zabiegu chirurgicznej korekty uszu. Metoda cieszy się coraz większą popularnością, daje natychmiastowy długotrwały efekt. Zabieg korekcji odstających uszu za pomocą nici nie wymaga długiej rekonwalescencji, wykonywany jest w znieczuleniu miejscowym. Sprawdź czy jesteś dobrym kandydatem do korekcji odtsających uszu przy użyciu nici Aptos.
Odstające uszy to jeden z najczęściej występujących problemów estetycznych, który dotyczy nawet 5 proc. populacji.
Stanowi przyczynę kompleksów u wielu osób niezależnie od ich płci czy wieku. Dzieci są szczególnie wrażliwe na krytykę i kpiny, dlatego też często z powodu braku akceptacji rówieśników wycofują się z życia społecznego. Przyczyną odstających uszu są predyspozycje genetyczne, a nie, jak kiedyś sądzono, pozycja, w jakiej śpi niemowlę. Obecnie już około 12 tygodnia życia płodowego można stwierdzić, czy dziecko będzie miało odstające uszy.
Ucho to narząd odpowiedzialny za odbieranie bodźców słuchowych. Małżowina uszna zbudowana jest z chrząstek, które odpowiadają zarówno za jej kształt, jak i stopień przylegania do skóry głowy. Początek jej rozwoju następuje już na początku życia płodowego – w 4 miesiącu ciąży. Odstające uszy to najczęściej spotykana wada wrodzona ucha zewnętrznego związana z brakiem lub nieprawidłowym wykształceniem tzw. grobelki. Jest to wypukła część chrząstki (fałdka pośrodku małżowiny usznej), za którą ucho zagina się i kieruje ku tyłowi czaszki. Czasami zdarza się, że nie dochodzi do wykształcenia grobelki, powoduje to wzrost ucha na zewnątrz.
W ostatnich latach coraz większą popularnością cieszy się zabieg korekcji uszu przy użyciu nici APTOS. Stanowi doskonałą alternatywę dla zabiegu chirurgicznego, a jego koszty są dużo niższe od klasycznej otoplastyki, czyli zabiegu chirurgicznego polegającego na modelowaniu i zmianie wyglądu małżowiny usznej, jej kształtu, położenia lub wielkości. Zabieg może być wykonywany zarówno u dorosłych, jak i dzieci począwszy od 6–7. roku życia pod warunkiem, że obie małżowiny mają podobną wielkość i kształt.

Wykonanie korekcji uszu za pomocą nici liftingujących APTOS zaleca się w przypadku

 • odstających uszu
 • asymetrii uszu
 • niskiej samooceny i silnego dyskomfortu z powodu nadmiernego odstawania małżowin usznych od ich naturalnego położenia

Przebieg zabiegu

Przed zabiegiem bardzo ważna jest kwalifikacja pacjenta, ponieważ korekcji uszu za pomocą nici APTOS nie można wykonać u każdej osoby.
Zabieg nie wymaga specjalnego przygotowania ze strony pacjenta; trwa około 40-50 minut przeprowadzany jest w znieczuleniu miejscowym; najczęściej stosuje się znieczulenie nasiękowe (lidokaina).
Specjalne kotwiczenie igły do nici zastosowane przez twórców z firmy APTOS umożliwia wykonanie plastyki małżowin usznych bez użycia skalpela. Do korekcji uszu stosuje się stałe gładkie nici chirurgiczne APTOS. Zazwyczaj wprowadza się je pod skórę poprzez 1-3 punkty wkłucia i prowadzi w sposób, który powoduje przyciągnięcie i przyleganie małżowiny usznej w stronę głowy. Po zagojeniu, tuż pod skórą można wuczuć niewielką grudkę, będącą węzłem zawiązanego szwu.

Rekonwalescencja

Okres rehabilitacji jest skrócony do minimum – bezpośrednio po zabiegu pacjent wraca do normalnego funkcjonowania i codziennych zajęć. Na skórze nie widać punktów wkłucia ani ran, ponieważ nie wykonuje się żadnych nacięć. Ból w okolicach uszu może utrzymywać się przez kilka dni, dlatego też stosuje się leki przeciwbólowe.
W celu przyśpieszenia procesu gojenia można przykładać zimne okłady i przecierać miejsca wkłucia środkami odkażającymi. Wskazana jest szczególna ochrona przez pierwszy miesiąc od zabiegu. Zaleca się spanie na wznak, ostrożne mycie głowy, unikanie nadmiernej aktywności fizycznej oraz wychodzenia na zewnątrz podczas złej pogody. Aby małżowiny uszne przyzwyczaiły się do nowego ułożenia, należy nosić opaskę „ściskającą” uszy. Wizyty kontrolne powinny odbyć się po 3, 7 i 14 dniach od zabiegu.

Widoczność efektów zabiegu

Efekt zabiegu widoczny jest natychmiast. Nici Aptos są bardzo cienkie, dzięki czemu nie prześwitują przez skórę. Z dotychczasowych obserwacji wynika, że korekcja uszu za pomocą tych nici jest zabiegiem zapewniającym długotrwałe efekty.

Powikłania

 • infekcje
 • akażenie w miejscach wkłucia
 • krwiaki
 • lekki obrzęk
 • asymetria
 • perforacja skóry tuż nad zastosowaną nicią
 • Teoretycznie istnieje również możliwość przerwania nici wskutek gwałtownego szarpnięcia ucha. Krwiaki i lekki obrzęk to dolegliwości, które samoistnie ustępują po kilku dniach. W przypadku infekcji, zakażenia, perforacji skóry lub przerwania nici należy skontaktować się z lekarzem wykonującym zabieg.

Przeciwwskazania

 • nieodpowiedni wyjściowy kształt uszu
 • choroby autoimmunologiczne
 • kolagenoza
 • zaburzenia krzepnięcia krwi
 • stosowanie leków przeciwzakrzepowych
 • stany zapalne w miejscach planowanego zabiegu
 • infekcje skórne małżowiny usznej
 • tendencje do przerostu i bliznowacenia
 • zaburzenia psychiczne i neurotyczne
 • ciąża i karmienie piersią

Podsumowanie i wnioski

Korekcja uszu przy użyciu nici liftingujących APTOS jest bezpiecznym i mało inwazyjnym zabiegiem w porównaniu z operacją plastyczną. Efekty są trwałe i widoczne natychmiast po zabiegu, a pacjent może od razu wrócić do codziennych aktywności.
Do głównych zalet zabiegu zalicza się krótszy czas rekonwalescencji, brak powikłań, a także mniejsze w porównaniu z klasyczną operacją dolegliwości bólowe. Trzeba jednak podkreślić, że za sukcesem tej procedury medycznej stoi odpowiednia kwalifikacja pacjenta do zabiegu. Cena korekcji obu uszu za pomocą nici APTOS wynosi 1600–1900 zł.

"Treści publikowane na portalu Estheticon.pl (strona internetowa i aplikacja) nie mogą w żadnym wypadku zastąpić indywidualnej konsultacji u specjalisty chirurgii plastycznej i medycyny estetycznej lub dziedzin pokrewnych. Jeśli rozważasz poddanie się zabiegowi medycyny estetycznej lub operacji plastycznej lub w razie jakichkolwiek wątpliwości natury medycznej, skontaktuj się z Twoim lekarzem specjalistą. Portal Estheticon nie potwierdza wiarygodności treści, zabiegów oraz innych materiałów i informacji opublikowanych na portalu ani nie poleca żadnych produktów, marek czy pracowników służby zdrowia."