Spis treści

 • Wstęp
 • Czym jest plastyka ud?
 • Czego spodziewać się na pierwszej wizycie?
 • Przygotowanie do zabiegu
 • Jak wygląda lifting ud?
 • Rekonwalescencja
 • Pielęgnacja rany i blizny pooperacyjnej
 • Zabieg liftingu ud: dla kogo?
 • Przeciwwskazania
 • Efekty
 • Często zadawane pytania
 • Bibliografia:

Wstęp

Współczesna medycyna estetyczna oferuje ogromny wachlarz małoinwazyjnych zabiegów, których celem jest modelowanie sylwetki, ujędrnienie skóry czy redukcja tkanki tłuszczowej. Chociaż są to zabiegi bardzo skuteczne, nie zawsze okazują się wystarczające, by uporać się ze wszystkimi defektami urody. Uda to partia ciała, która bywa szczególnie wrażliwa na działanie czasu i wahania masy ciała. Do tego jest to obszar dość opornie reagujący na diety i ćwiczenia. Wiele osób zmaga się z nadmiarem tkanki tłuszczowej, która chętnie gromadzi się w okolicy ud.

Szczególnie dużą grupę stanowią ludzie niezadowoleni z wyglądu swoich nóg po kuracji odchudzającej. Niestety utrata znacznej ilości tkanki tłuszczowej w tej partii nóg nie oznacza jednoczesnej redukcji nadmiaru skóry. Rozciągnięta i wiotka skóra pozostaje niechcianą pamiątką po leczeniu bariatrycznym. Obwisła skóra ud jest także często postrzegana jako problem przez dojrzałe osoby, które chciałyby nadal cieszyć się zgrabną sylwetką, estetyczną linią ud i jędrną skórą. We wspomnianych przypadkach często jedynym skutecznym rozwiązaniem dysponuje chirurgia plastyczna, która gwarantuje wyraźnie widoczne efekty. Chirurgiczny lifting ud prowadzi bowiem do usunięcia nadmiaru skóry i tkanki podskórnej oraz wymodelowania tej części nóg tak, aby uzyskały one atrakcyjny kształt, a skóra stała się bardziej napięta.

Lifting ud

Lifting ud pozwala pozbyć się luźnej skóry i nadmiaru tkanki tłuszczowej z tej części ciała

Czym jest plastyka ud?

Plastyka ud (lifting ud) jest zabiegiem chirurgicznym, który ma na celu wymodelowanie ud poprzez usunięcie nadmiaru luźnej i wiotkiej skóry oraz tkanek podskórnych i tłuszczu z tej partii ciała. Korekcja ud przebiega niekiedy z odessaniem tkanki tłuszczowej, czyli liposukcją. Dr n. med. Artur Śliwiński objaśnia, że zabieg polega na wycięciu skóry w linii pachwinowej lub wewnętrznej linii ud, co pozwala osiągnąć najlepsze efekty. Lokalizacja cięcia oraz technika zakładania szwów powodują, że blizna pooperacyjna jest mniej widoczna. Operacja plastyczna ud odbywa się w znieczuleniu ogólnym i wymaga kilkutygodniowej rekonwalescencji.

Plastyka ud

Lekarz oznacza miejsca wymagające interwencji (źródło: Lux Med)

Czego spodziewać się na pierwszej wizycie?

Pierwsza konsultacja lekarska ma na celu ocenę charakteru i skali problemu, z którym zgłasza się pacjent do chirurga. Specjalista poprzez wywiad lekarski i badanie wstępne ustali, czy plastyka ud będzie najlepszą drogą postępowania w danym przypadku. Chirurg zmierzy ponadto uda i wskaże miejsca, w których konieczne będzie cięcie, zapozna pacjenta z przebiegiem poszczególnych etapów zabiegu oraz jego możliwymi rezultatami. Ponieważ korekcja ud jest związana z interwencją chirurgiczną i narkozą, lekarz oceni także ogólny stan zdrowia pacjenta i oceni czy nie ma przeciwwskazań, by zakwalifikować go do zabiegu.

Chirurg zleci także wykonanie kilku badań przed zabiegiem korekcji ud. Wymagane są:

 • morfologia krwi;
 • grupa krwi;
 • wskaźniki krzepnięcia: APTT + INR;
 • kreatynina;
 • jonogram;
 • poziom glukozy.

W razie konieczności lekarz może zlecić wykonanie dodatkowych badań, by wykluczyć wszelkie ryzyko powikłań i komplikacji w trakcie i po zabiegu. Pacjent może być poproszony o wykonanie badania ogólnego moczu, EKG, OB lub CRP, szczepień. Kobietom przed operacją zaleca się wykonanie próby ciążowej.

Plastyka ud

Przed zabiegiem liftingu ud należy wykonać szereg badań

Przygotowanie do zabiegu

Dr n. med. Lubomir Lembas zwraca uwagę na konieczność właściwego przygotowania się do zabiegu przez pacjentów. Jego zdaniem przestrzeganie zaleceń lekarza na tym etapie zmniejsza znacznie ryzyko operacji, wpływa pozytywnie na jej przebieg i rezultaty. Zgodnie ze wskazówkami doktora pacjent powinien pamiętać, że:

 • zabiegu nie wolno przeprowadzać w czasie infekcji;
 • niewskazane jest wykonywanie operacji w trakcie miesiączki i tuż przed nią;
 • należy odstawić przed zabiegiem leki wpływające na krzepliwość krwi;
 • wskazane jest już miesiąc przed zabiegiem odstawienie suplementów diety;
 • w dniu zabiegu należy pojawić się w klinice na czczo;
 • należy przed operacją zmyć makijaż i lakier do paznokci;
 • skóry nie powinno się przed zabiegiem smarować żadnymi kosmetykami.

Wielu specjalistów podkreśla ponadto konieczność zaprzestania palenia, ograniczenia spożycia alkoholu oraz poleca większą troskę o dietę, która powinna być lekkostrawna i niskotłuszczowa, ale nie restrykcyjna. Niedobór białka niekorzystnie może bowiem wpłynąć na procesy gojenia.

Lifting ud - przed i po

Lifting ud: przed i po (dr n. med. Rafał Pabiańczyk)

Jak wygląda lifting ud?

Krok 1

Plastyka ud rozpoczyna się od znieczulenia i przygotowania skóry do zabiegu, między innymi przez jej odkażenie.

Krok 2

Chirurg nacina skórę w ustalonych wcześniej miejscach, wycina płaty skórne i nadmiar tkanek. Jeśli zachodzi taka potrzeba, lekarz przeprowadza również liposukcję tkanki tłuszczowej.

Krok 3

Pozostałe płaty skórne lekarz ściąga w górę i do środka, modelując w ten sposób kształt ud.

Krok 4

Na koniec rana zszywana jest kilkoma warstwami szwów, zabezpieczana drenami i opatrywana.

W zależności od zakresu zabiegu, czyli między innymi ilości tkanek wymagających usunięcia, cięcie może mieć długość od kilku do nawet kilkudziesięciu centymetrów. Specjaliści z Kliniki Chirurgii Plastycznej Dr Szczyta wyjaśniają, że chirurg prowadzi cięcie w taki sposób, aby nie było ono widoczne przy normalnym ułożeniu nogi, a więc wykonuje je zwykle w pachwinie, wzdłuż bocznej krawędzi obszaru pokrytego owłosieniem łonowym i dalej wzdłuż wewnętrznej części uda. Linia cięcia może także przebiegać w tylnej części uda, jeśli oczekiwane efekty operacji wymagają większego zakresu interwencji.

Lifting ud

Lifting ud pozwala zmniejszyć ich obwód

Rekonwalescencja

Po plastyce ud pacjent pozostaje w opatrunku kompresyjnym. Na terenie kliniki, pod kontrolą personelu medycznego, zwykle pozostaje przez 2-3 dni. W tym czasie zmieniane są opatrunki i usuwane dreny, których zadaniem było odprowadzanie krwi i chłonki. Jak opisują to lekarze z Kliniki Chirurgii Mazan, naturalnym następstwem zabiegu są przejściowe obrzęki i zasinienia, które ustąpią w ciągu kilku tygodni. Zasinienia nikną po około 14 dniach, a obrzęki najpóźniej po 3 miesiącach. Pacjent po liftingu ud może poruszać się, jednak towarzyszyć temu mogą dolegliwości bólowe. Zaleca się wówczas stosowanie standardowych środków przeciwbólowych. Szwy usuwane są po tygodniu, niekiedy kilka dni później.

Dr Artur Broma podkreśla konieczność używania opatrunków lub specjalnej odzieży uciskowej przez przynajmniej miesiąc po zabiegu. Zaleca także pacjentom korzystanie ze specjalistycznych zabiegów fizjoterapeutycznych i masaży, dzięki którym poprawi się elastyczność skóry. Powrót do pełnej aktywności po korekcji ud następuje zwykle po 3 tygodniach od zabiegu. Przez pierwsze 2 miesiące po operacji zaleca się ograniczenie aktywności fizycznej.

Modelowanie ud: efekty

Modelowanie ud: efekty (Klinika Dr Szczyt)

Pielęgnacja rany i blizny pooperacyjnej

Szczególną troską należy objąć gojącą się ranę. Po zdjęciu szwów warto natłuszczać bliznę kremami lub maściami, wykonując przy tym delikatny masaż. Specjaliści z Kliniki Chirurgii Plastycznej Dr Szczyta polecają także stosowanie silikonu w plastrach lub w żelu po około 2 tygodniach od usunięcia szwów. Blizny wraz z upływem czasu będą zmieniały swój wygląd. Po 3 miesiącach zwykle stają się znacznie mniej widoczne. Jednak, jak przypominają chirurdzy z Mandala Beauty Clinic, blizny po zabiegu chirurgicznym nigdy nie znikną całkowicie, dlatego warto skorzystać w przypadku znacznego defektu z pomocy medycyny estetycznej. We wspomnianej klinice i wielu innych specjalistycznych gabinetach prowadzone są programy terapeutyczne oparte między innymi o nowoczesne metody laserowego usuwania blizn.

Rozmiar uda

Dzięki plastyce ud poprawicie ich wygląd

Zabieg liftingu ud: dla kogo?

Usunięcie obwisłej skóry ud to zabieg pomocny przy modelowaniu i odmładzaniu sylwetki u osób dojrzałych, dla których widoczne w tej partii ciała efekty starzenia się są źródłem dyskomfortu psychicznego. Eksperci z kliniki Dr Kondej Chirurgia Plastyczna oceniają, że dużą grupą pacjentów, którzy odniosą korzyść z zabiegu, są także osoby uskarżające się na wiotkość tkanek budujących uda, wywołanych utratą masy ciała. Zdaniem lekarzy z tej kliniki po około 6 miesiącach od ustabilizowania się wagi można ocenić rzeczywisty stopień zniekształcenia skóry. Jeśli do tego czasu powłoki ciała nie obkurczyły się wystarczająco (z powodu dużej zmiany wagi lub wieku) oraz współwystępują obszary z trwałym zniszczeniem włókien skóry (rozstępy), jedyną skuteczną metodą usunięcia nadmiaru skóry jest chirurgiczna interwencja.

Z kolei dr n. med. Wojciech Rybak podpowiada, że plastyka ud może być także koniecznością dla części pacjentów, którzy przeszli liposukcję. Zdaniem eksperta wielu pacjentów może nie odczuwać pełnej satysfakcji po usunięciu tkanki tłuszczowej, ponieważ zwiotczała skóra nie znika i psuje efekt estetyczny liposukcji. Zdolność skóry do obkurczania się nie u wszystkich jest jednakowa i nie zawsze wspomaganie zabiegami ujędrniającymi pozwoli rozwiązać problem obwisłych powłok skórnych. W takim przypadku również warto rozważyć operację ud.

Przeciwwskazania

Niestety nie każda osoba zainteresowana operacyjnym modelowaniem ud może z zabiegu skorzystać. O tym każdorazowo decyduje chirurg specjalista. Dr Michał Charytonowicz informuje, że wśród najważniejszych przeciwwskazań do przeprowadzenia plastyki ud są:

 • nieleczone choroby serca;
 • nieleczone nadciśnienie tętnicze;
 • cukrzyca o nieustabilizowanym przebiegu;
 • nieleczone zaburzenia hormonalne;
 • zakrzepica żył;
 • choroba psychiczna;
 • ciąża.

Lekarze specjaliści odmówią wykonania operacji także w przypadku, gdy pacjent przechodzi w terminie planowanego zabiegu infekcję bakteryjną lub wirusową. Tego typu przeciwwskazania mają jednak charakter tymczasowy i nie wykluczają możliwości przeprowadzenia plastyki ud w innym czasie, po wyeliminowaniu przeszkody. Dr Maciej Kulicki do takich chwilowych trudności zalicza również m.in.: palenie, problemy hormonalne czy otyłość. Odpowiedni sposób postępowania lub leczenia pozwoli ostatecznie pacjentom poprawić swój wygląd, gdy przeciwwskazania do niego znikną.

Liposukcja ud - przed i po

Liposukcja ud: przed i po (Linea Corporis)

Efekty

Pełen efekt ujędrnienia, wysmuklenia i odmłodzenia ud widoczny jest po około 3 miesiącach od zabiegu. W tym czasie nie powinny już na udach występować obrzęki ani siniaki, a blizny pooperacyjne zaczynają zanikać. Rezultat liftingu ud jest trwały i wyraźnie widoczny. Skóra jest napięta i jędrna, a linia ud ładnie ukształtowana. Chirurdzy zaznaczają jednak, że duże wahania masy ciała mogą zniweczyć efekty przeprowadzonej operacji. Dr Artur Broma zaleca w związku z tym utrzymywanie w miarę możliwości stałej masy ciała. Jego zdaniem wahania wagi, które uznać można za dopuszczalne, nie powinny przekraczać 5 kg.

Często zadawane pytania

 • Jakich leków nie wolno przyjmować przed zabiegiem? Przed operacją należy odstawić leki, które będą zmniejszały krzepliwość krwi (np. zawierające kwas acetylosalicylowy) oraz leki zwiększające krzepliwość krwi (np. leki antykoncepcyjne). Natomiast leki stosowane stale z powodu schorzeń przewlekłych nie mogą być samodzielnie odstawione przez pacjenta. Dlatego tak ważne jest to, aby poinformować lekarza o wszystkich dolegliwościach oraz przyjmowanych lekach i suplementach. Chirurg zaleci wówczas właściwy sposób postępowania.
 • Jak długo trwa zabieg korekcji ud? W zależności od zakresu planowanego zabiegu operacja trwa około 2-3 godzin.
 • Kiedy dokładnie można zjeść ostatni posiłek przed zabiegiem? Do operacji pacjent powinien przystąpić na czczo. Przez 6 godzin przed operacją nie wolno zatem niczego jeść, pić, żuć gumy.
 • Dlaczego podczas miesiączki nie można poddać się operacji? W okresie menstruacji dochodzi do zaburzenia krzepliwości krwi. Ponadto obfite krwawienia, spotęgowane utratą krwi podczas samego zabiegu, mogą być dla pacjentki niebezpieczne.

Bibliografia:

"Treści publikowane na portalu Estheticon.pl (strona internetowa i aplikacja) nie mogą w żadnym wypadku zastąpić indywidualnej konsultacji u specjalisty chirurgii plastycznej i medycyny estetycznej lub dziedzin pokrewnych. Jeśli rozważasz poddanie się zabiegowi medycyny estetycznej lub operacji plastycznej lub w razie jakichkolwiek wątpliwości natury medycznej, skontaktuj się z Twoim lekarzem specjalistą. Portal Estheticon nie potwierdza wiarygodności treści, zabiegów oraz innych materiałów i informacji opublikowanych na portalu ani nie poleca żadnych produktów, marek czy pracowników służby zdrowia."