Przeciwwskazania czy tylko trudności? Niecodzienne przypadki w chirurgii plastycznej

Autor:

Często zdarza się, że samo podjęcie decyzji o operacji plastycznej nie wystarczy, aby mogła się ona odbyć bez narażania zdrowia pacjenta. Na szczęście większość dolegliwości to nie całkowite przeciwwskazania do wykonania zabiegu. Wystarczy, że lekarz wcześnie je wykryje i zaleci odpowiednie działania, aby korekta plastyczna mogła mimo wszystko się odbyć.

Modelka Kulicki
Problemy zdrowotne należy opanować przed zabiegiem

Problemy z tarczycą

Duża część osób, które zgłaszają się do chirurga plastyka nawet nie wie o tym, że ma problem zdrowotny, który należy opanować przed wykonaniem zabiegu. Tymczasem choroby tarczycy, które są jednym z najczęstszych powodów do przesunięcia operacji, dotykają dziś nawet do 30% osób młodych i w średnim wieku, a do tego zdecydowanie częściej kobiety niż mężczyzn. – Najczęstsza choroba endokrynologiczna w Polsce to wole guzkowe. Choruje na nie 10% dorosłych i 2% dzieci, młodzieży. W dalszej kolejności dysfunkcje tarczycy dotyczą chorych z przewlekłym autoimmunizacyjnym zapaleniem tarczycy (choroba Hashimoto), z których duża grupa jest w stanie niedoczynności tarczycy – mówi dr Maciej Kulicki, chirurg plastyk z Mokotowskiego Centrum Medycznego w Warszawie. – Nawet jeżeli pacjentka nie ma zdiagnozowanej choroby tarczycy, podczas każdej wstępnej konsultacji pytam ją, czy nie zauważyła u siebie przyspieszonego pulsu, przewlekłego zmęczenia czy nagłego wzrostu wagi. Jeśli na któreś z tych pytań otrzymam odpowiedź twierdzącą, zlecam dodatkowe badania. Po uregulowaniu gospodarki hormonalnej nic już nie stoi na przeszkodzie, aby powrócić do tematu operacji plastycznej – dodaje.

Otyłość, antykoncepcja, papierosy

Jeżeli pacjent jest otyły, pali papierosy lub stosuje doustną antykoncepcję, wzrasta u niego ryzyko wystąpienia zaburzeń krzepliwości krwi. – Lekarz powinien dogłębnie przeanalizować możliwość poddania się przez taką osobę operacji plastycznej. Odstawienie antykoncepcji, rzucenie palenia i zrzucenie zbędnych kilogramów w odpowiednim czasie przed zabiegiem daje szansę na przyprowadzenie udanej operacji – mówi dr Kulicki. Oczywiście najtrudniej jest uporać się z otyłością. Niestety często jest to konieczne dla powodzenia zabiegu, ponieważ zbyt wysoka waga wiąże się z zaburzeniami krążenia w kończynach dolnych i rozszerzeniem naczyń krwionośnych. Nie można też lekceważyć zwalczonej otyłości i epizodów zakrzepowo-zatorowych z przeszłości – o nich również lekarz musi wiedzieć, ponieważ mogą mieć wpływ na bezpieczeństwo planowanego zabiegu.

Granica wieku?

Operacji plastycznej może poddać się osoba, która ukończyła 18. rok życia. Jest jednak wyjątek od tej zasady: z uwagi na problemy emocjonalne dziecka związane z funkcjonowaniem wśród rówieśników, już od 12. roku życia można wykonać u niego chirurgiczną korekcję odstających uszu. Jest to moment, kiedy dziecko potrafi już współpracować z lekarzem podczas zabiegu, który wykonuje się w znieczuleniu miejscowym. Może on pomóc nabrać pewności siebie i pozbyć się kompleksu, co z kolei znacząco wpływa na dalsze, dorosłe życie.

Marzenia a fanaberie

Inną kwestią jest zakwalifikowanie do zabiegu osób pełnoletnich, które nie mają wskazań do jego wykonania, a jednak chcą to zrobić. – Jeszcze niedawno osobę, która przesadnie dba o swój wygląd, nazwalibyśmy hiperestetyczną. Teraz to pojęcie trzeba przedefiniować, ponieważ dziś praktycznie każdy z nas patrząc w lustro widzi w sobie jakiś defekt. To znak naszych czasów  – mówi dr Maciej Kulicki. – Pacjentka, która chce wyglądać idealnie, musi zrozumieć, że chirurgia plastyczna jest w stanie pomóc, ale nie wszystko jest możliwe i warte wykonania. Istnieje cienka granica między marzeniami a fanaberiami na temat własnego wyglądu, dlatego warto wybrać się na konsultację i o swoich wątpliwościach porozmawiać z lekarzem. Sama rozmowa do niczego nas nie zobowiązuje, a może pomóc podjąć właściwe, mądre kroki – dodaje dr Kulicki.

 

 

Dr Maciej Kulicki

Dr Maciej Kulicki – chirurg plastyk z wieloletnim doświadczeniem, członek Polskiego Towarzystwa Chirurgii Plastycznej, Rekonstrukcyjnej i Estetycznej. Współpracuje z Mokotowskim Centrum Medycznym Szpitalem Św. Elżbiety w Warszawie oraz Kliniką Chirurgii Plastycznej Dr Szczyt.

 

 

Publikowane: 07.03.2018

Dotyczące tematu

Korekcja uszu (Otoplastyka) - Nowości

Korekta odstających uszu nićmi APTOS

Centrum Medyczne VENO-MED Jendrysik, Kiełek

Jeszcze kilka lat temu, jedyną możliwością skorygowania kształtu i stopnia przylegania małżowin usznych była otoplastyka czyli...

Więcej opinii na ten temat

Transparentny Lekarz
Specjaliści w Twojej okolicy   
Zabiegi, na które wybierają się inni