Odzyskaj do 4500 zł za wykonany zabieg

Co miesiąc masz szansę na nagrodę.
Zachowaj fakturę i weź udział!

Weź udział

Przeciwwskazania czy tylko trudności? Niecodzienne przypadki w chirurgii plastycznej

Przeciwwskazania czy tylko trudności?  Niecodzienne przypadki w chirurgii plastycznej
Chirurg plastyk z wieloletnim doświadczeniem, członek Polskiego Towarzystwa Chirurgii Plastycznej, Rekonstrukcyjnej i Estetycznej. Współpracuje z Kliniką Chirurgii Plastycznej Dr Szczyt.
Utworzono: 7 mar 2018 · Zaktualizowano: 7 wrz 2022

Dr Maciej Kulicki to chirurg plastyczny z wieloletnim doświadczeniem, członek Polskiego Towarzystwa Chirurgii Plastycznej, Rekonstrukcyjnej i Estetycznej (PTChPRiE). Zawodowdo związany z Warszawą  – współpracuje z Mokotowskim Centrum Medycznym Wiktorska, Szpitalem Św. Elżbiety oraz Kliniką Chirurgii Plastycznej Dr Szczyt. Dzisiaj opowiada o możliwych przeciwwskazaniach do wykonania zabiegu chirurgii plastycznej oraz o tym, co można w takiej sytuacji zrobić.

Problemy z tarczycą

Duża część osób, które zgłaszają się do chirurga plastyka, nawet nie wie o tym, że ma problem zdrowotny, który należy opanować przed wykonaniem zabiegu. Tymczasem choroby tarczycy, które są jednym z najczęstszych powodów do przesunięcia operacji, dotykają dziś nawet do 30% osób młodych i w średnim wieku, a do tego zdecydowanie częściej kobiety niż mężczyzn. – Najczęstsza choroba endokrynologiczna w Polsce to wole guzkowe. Choruje na nie 10% dorosłych i 2% dzieci i młodzieży. W dalszej kolejności dysfunkcje tarczycy dotyczą chorych z przewlekłym autoimmunizacyjnym zapaleniem tarczycy (choroba Hashimoto), z których duża grupa jest w stanie niedoczynności tarczycy – mówi dr Maciej Kulicki, chirurg plastyk z Mokotowskiego Centrum Medycznego w Warszawie. – Nawet jeżeli pacjentka nie ma zdiagnozowanej choroby tarczycy, podczas każdej wstępnej konsultacji pytam ją, czy nie zauważyła u siebie przyspieszonego pulsu, przewlekłego zmęczenia czy nagłego wzrostu wagi. Jeśli na któreś z tych pytań otrzymam odpowiedź twierdzącą, zlecam dodatkowe badania. Po uregulowaniu gospodarki hormonalnej nic już nie stoi na przeszkodzie, aby powrócić do tematu operacji plastycznej – dodaje.

Otyłość, antykoncepcja, papierosy

Jeżeli pacjent jest otyły, pali papierosy lub stosuje doustną antykoncepcję, wzrasta u niego ryzyko wystąpienia zaburzeń krzepliwości krwi. – Lekarz powinien dogłębnie przeanalizować możliwość poddania się przez taką osobę operacji plastycznej. Odstawienie antykoncepcji, rzucenie palenia i zrzucenie zbędnych kilogramów w odpowiednim czasie przed zabiegiem daje szansę na przeprowadzenie udanej operacji – mówi dr Kulicki. Oczywiście najtrudniej jest uporać się z otyłością. Niestety często jest to konieczne dla powodzenia zabiegu, ponieważ zbyt wysoka waga wiąże się z zaburzeniami krążenia w kończynach dolnych i rozszerzeniem naczyń krwionośnych. Nie można też lekceważyć zwalczonej otyłości i epizodów zakrzepowo-zatorowych z przeszłości – o nich również lekarz musi wiedzieć, ponieważ mogą mieć wpływ na bezpieczeństwo planowanego zabiegu.

Granica wieku?

Operacji plastycznej może poddać się osoba, która ukończyła 18. rok życia. Jest jednak wyjątek od tej zasady: z uwagi na problemy emocjonalne dziecka związane z funkcjonowaniem wśród rówieśników, już od 12. roku życia można wykonać u niego chirurgiczną korekcję odstających uszu. Jest to moment, kiedy dziecko potrafi już współpracować z lekarzem podczas zabiegu, który wykonuje się w znieczuleniu miejscowym. Może on pomóc nabrać pewności siebie i pozbyć się kompleksu, co z kolei znacząco wpływa na dalsze, dorosłe życie.

Marzenia a fanaberie

Inną kwestią jest zakwalifikowanie do zabiegu osób pełnoletnich, które nie mają wskazań do jego wykonania, a jednak chcą to zrobić. – Jeszcze niedawno osobę, która przesadnie dba o swój wygląd, nazwalibyśmy hiperestetyczną. Teraz to pojęcie trzeba przedefiniować, ponieważ dziś praktycznie każdy z nas patrząc w lustro, widzi w sobie jakiś defekt. To znak naszych czasów  – mówi dr Maciej Kulicki. – Pacjentka, która chce wyglądać idealnie, musi zrozumieć, że chirurgia plastyczna jest w stanie pomóc, ale nie wszystko jest możliwe i warte wykonania. Istnieje cienka granica między marzeniami a fanaberiami na temat własnego wyglądu, dlatego warto wybrać się na konsultację i o swoich wątpliwościach porozmawiać z lekarzem. Sama rozmowa do niczego nas nie zobowiązuje, a może pomóc podjąć właściwe, mądre kroki – dodaje dr Kulicki.

Dr Maciej Kulicki
Dr Maciej Kulicki
Reklama

Treści publikowane na Estheticon.pl w żadnym wypadku nie mogą zastąpić konsultacji pacjenta z lekarzem. Estheticon.pl nie ponosi odpowiedzialności za produkty ani usługi oferowane przez specjalistów.

Reklama

Być może zainteresuje Cię też...