Duży brzuch

Czym jest nadmiar tkanki tłuszczowej na brzuchu?

Nadmiar tkanki tłuszczowej na brzuchu

Niektórzy pacjenci mimo zdrowej diety i ćwiczeń nie są w stanie pozbyć się tkanki tłuszczowej zgromadzonej w okolicy brzucha.

Na brzuchu znajdują się dwa rodzaje tłuszczu: tłuszcz podskórny i tłuszcz trzewny. Tłuszcz podskórny, czyli podskórna tkanka tłuszczowa, znajduje się tuż pod skórą i możemy zmierzyć jego objętość palcami. Z kolei tłuszcz trzewny, zwany także wisceralnym, to tłuszcz otaczający organy wewnętrzne.

W niektórych przypadkach problem jest nie tylko estetyczny, ale też zdrowotny, ponieważ stosunek talii do bioder (WHR – waist hip ratio) ma związek z pewnymi schorzeniami i zaburzeniami metabolicznymi.

Zredukowanie tkanki tłuszczowej w okolicach brzucha lub tzw. oponki może być trudne albo nawet niemożliwe. Kiedy dieta i ćwiczenia nie pomagają zredukować nadmiaru tkanki tłuszczowej w okolicach brzucha, można rozważyć zabiegi chirurgii plastycznej lub ich mniej inwazyjne alternatywy.

Przyczyny

Nadmiar tłuszczu na brzuchu

Wiele czynników ma wpływ na to, gdzie organizm gromadzi nadmiar tkanki tłuszczowej.

Nadmiar tkanki tłuszczowej w okolicy brzucha może wystąpić zarówno u kobiet, jak i u mężczyzn i występuje nie tylko u osób prowadzących siedzący tryb życia, ale także u regularnie uprawiających sporty pacjentów. Oto niektóre czynniki mogące się przyczynić do gromadzenia się tkanki tłuszczowej na brzuchu:

 • zmiany hormonalne (podczas ciąży, menopauzy, andropauzy itp.);
 • wiek;
 • gwałtowne przybieranie na wadze;
 • spożywanie zbyt dużych ilości kalorii;
 • siedzący tryb życia;
 • uwarunkowania genetyczne.

Zabiegi redukcji tkanki tłuszczowej

Liposukcja

liposukcja daje w tym przypadku doskonałe rezultaty,

Liposukcja

Liposukcja to bardzo skuteczny zabieg, pozwalający zwalczyć problem nadmiaru tkanki tłuszczowej na brzuchu. Operacja polega na odessaniu nadmiaru tkanki tłuszczowej z brzucha. Liposukcję można wykonać na wielu partiach ciała, a jej celem jest usunięcie tkanki tłuszczowej z miejsc, której objętość nie zmniejsza się mimo zdrowego trybu życia i regularnej aktywności fizycznej.

Liposukcję brzucha można wykonać w celu usunięcia tzw. oponki lub w innych partiach brzucha. Operację wykonuje się w znieczuleniu ogólnym, pacjent pozostaje w klinice jedną noc lub jest wypisywany do domu tego samego dnia. Zabieg trwa 1-2 godziny w zależności od ilości tkanki tłuszczowej do usunięcia. Po zaznaczeniu markerem i zdezynfekowaniu obszaru zabiegowego specjalista przez niewielkie nacięcia wprowadza cienką kaniulę, którą porusza do przodu i do tyłu, aby odessać tkankę tłuszczową. Jako że nacięcia są niewielkie, blizny po zabiegu są praktycznie niewidoczne. Efekty liposukcji są zazwyczaj bardzo zadowalające i trwałe, jednak pacjenci, którzy przed zabiegiem prowadzili siedzący tryb życia i źle się odżywiali, powinni zmienić nawyki, aby utrzymać rezultaty.

  Bibliografia

  Gardner, S. S. (26.07.2021). Tummy tuck [online]. Dostępny: https://www.webmd.com/beauty/c... [dostęp: 23.05.2022]

  Harvard Health Publishing (26.07.2021). Abdominal fat and what to do about it [online]. Dostępny: https://www.health.harvard.edu... [dostęp: 23.05.2022]

  "Treści publikowane na portalu Estheticon.pl (strona internetowa i aplikacja) nie mogą w żadnym wypadku zastąpić indywidualnej konsultacji u specjalisty chirurgii plastycznej, medycyny estetycznej lub dziedzin pokrewnych. Jeśli rozważasz poddanie się zabiegowi medycyny estetycznej lub operacji plastycznej albo masz jakiekolwiek wątpliwości natury medycznej, skontaktuj się z Twoim lekarzem specjalistą. Portal Estheticon nie potwierdza ani nie poleca żadnych treści, zabiegów, produktów, opinii, specjalistów ani żadnych innych materiałów i informacji, o których mowa w tym tekście lub w jakimkolwiek innym miejscu na tej stronie internetowej."