Obwisłe ramiona

Czym są obwisłe ramiona?

Nadwaga, gwałtowna zmiana wagi, starzenie się skóry i niewystarczająca aktywność fizyczna to niektóre z czynników, które mogą negatywnie wpłynąć na wygląd ramion i prowadzić do związanych z tym kompleksów. Obwisłe ramiona, czyli potocznie pelikany, to nadmiar skóry i tkanki tłuszczowej w okolicy ramion.

Miejscowa otyłość

Obwisłe ramiona

Nadmiar tkanki tłuszczowej w okolicach ramion może stanowić powód do kompleksów.

Do powstawania efektu pelikanów przyczynia się gromadzenie się nadmiaru tkanki tłuszczowej w okolicy ramion. Zwykle dieta i ćwiczenia nie wystarczają, aby usunąć ten problem, szczególnie u ogólnie szczupłych osób, które jednak zmagają się z miejscową otyłością, czyli gromadzeniem się tkanki tłuszczowej w ściśle określonych miejscach.

Oprócz zabiegów chirurgicznych i medycyny estetycznej ważne jest, aby starać się zapobiegać miejscowej otyłości ramion poprzez wykonywanie określonych ćwiczeń kształtujących i wzmacniających ramiona. Jednym z rozwiązań, które pomaga zarówno w zapobieganiu, jak i zmniejszaniu nadmiaru tkanki tłuszczowej w tej okolicy, jest częste i regularne wykonywanie ćwiczeń fizycznych (nawet w domu), na przykład: pompek, podnoszenia ciężarów lub uprawiania sportów wymagających dodatkowego wysiłku dla ramion (kajakarstwo, tenis, boks).

Wiotka skóra

Pelikany

Pelikany zazwyczaj powstają w wyniku nadmiaru skóry.

Po znacznej utracie wagi, zwłaszcza u osób, które zmagały się z otyłością lub dużo schudły w krótkim czasie, skóra może stać się luźna, przez co skóra na brzuchu, udach i ramionach może wydawać się wiotka i nieco pomarszczona. Nadmiar niejędrnej skóry w okolicy ramion to właśnie tzw. pelikany.

Niestety nie istnieją ćwiczenia ani zalecenia dotyczące diety, które pomogłyby zapobiegać lub zniwelować ten problem i jedynym skutecznym rozwiązaniem będzie operacja plastyczna lub zabieg medycyny estetycznej (w przypadku pacjentów niezainteresowanych interwencją chirurga).

Bibliografia

Douglas C. Wu, Anamarie Liolios, Leysin Mahoney, Isabella Guiha, Mitchel P. Goldman (2016). Subdermal Radiofrequency for Skin Tightening of the Posterior Upper Arms [online]. Dostępny: https://pubmed.ncbi.nlm.nih.go... [dostęp: 19.05.2022]

Mandala Beauty Clinic (data nieznna). Plastyka ramion – brachioplastyka [online]. Dostępny: https://www.mandalaclinic.com/... [dostęp: 19.05.2022]

"Treści publikowane na portalu Estheticon.pl (strona internetowa i aplikacja) nie mogą w żadnym wypadku zastąpić indywidualnej konsultacji u specjalisty chirurgii plastycznej, medycyny estetycznej lub dziedzin pokrewnych. Jeśli rozważasz poddanie się zabiegowi medycyny estetycznej lub operacji plastycznej albo masz jakiekolwiek wątpliwości natury medycznej, skontaktuj się z Twoim lekarzem specjalistą. Portal Estheticon nie potwierdza ani nie poleca żadnych treści, zabiegów, produktów, opinii, specjalistów ani żadnych innych materiałów i informacji, o których mowa w tym tekście lub w jakimkolwiek innym miejscu na tej stronie internetowej."