Obwisły brzuch

Czym jest owisły brzuch?

Wystający brzuch

Obwisły brzuch to dość częsty defekt. 

Nadmiar skóry i/lub jej wiotczenie w okolicach brzucha to defekt występujący zarówno wśród kobiet, jak i u mężczyzn i u osób w różnym wieku. To stosunkowo często występujący defekt, jednak może być przyczyną kompleksów. Przyczyny problemu mogą być rożne – przedstawiamy je poniżej.

U pacjentów zmagających się z tym defektem może on mieć większe lub mniejsze nasilenie i w zależności od stopnia zaawansowania problemu lekarz wraz z pacjentem wybierają metody jego korekty.

Nadmiar skóry na brzuchu – przyczyny

Płaski brzuch

Przyczyną obwisłej skóry brzucha najczęściej są ciąże, utrata wagi i geny.

Przyczyn wiotkiej skóry w okolicy brzucha jest wiele i często występują one jednocześnie. Oto typowe przyczyny odpowiedzialne za wiotczenie skóry brzucha:

  • Wiek: w wyniku procesów starzenia skóra traci nawilżenie, jędrność i sprężystość, przez co wydaje się wiotka i może obwisać.
  • Szybka utrata wagi: w przypadku pacjentów, którzy bardzo szybko tracą na wadze, skóra nie jest w stanie wrócić do poprzedniego stanu; dotyczy to szczególnie osób, które podczas odchudzania nie ćwiczą dużo.
  • Ciąża: u wielu kobiet skóra rozciągnięta w wyniku ciąży nie wraca do poprzedniego stanu i jedyną możliwością naprawienia tego stanu jest wtedy zabieg chirurgiczny.
  • Geny: u niektórych osób jakość i ilość włókien kolagenowych i elastynowych jest słabsza niż u innych, przez co skóra szybciej traci jędrność.
  • Siedzący tryb życia: ćwiczenia fizyczne pozwalają zachować jędrność skóry, a siedzący tryb życia sprzyja szybszemu postępowaniu procesów starzenia i gromadzeniu się tkanki tłuszczowej.
  • Choroby: niektóre choroby i przyjmowanie leków może przyspieszyć proces starzenia się i utraty napięcia mięśniowego i jędrności skóry skóry lub prowadzić do gwałtownych zmian wagi, co negatywnie wpływa na wygląd skóry.

Wiotka skóra na brzuchu – jak zapobiegać?

Jak dbać o brzuch

Ćwiczenia, dieta i pielęgnacja skóry pozwalają opóźnić procesy starzenia się skóry brzucha.

Aby uniknąć problemu, jakim jest obwisły brzuch, należy prowadzić zdrowy tryb życia, czyli

zdrowo się odżywiać i regularnie ćwiczyć (plany treningowe powinny zawierać ćwiczenia angażujące mięśnie brzucha). Warto także odpowiednio dbać o skórę, stosując produkty nawilżające i odżywiające. Aby skóra była elastyczna i jak najdłużej wyglądała młodo, zaleca się picie około 2 litrów wody dziennie.

Z kolei osoby odchudzające się powinny pamiętać, że utrata wagi powinna być stopniowa i opierać się nie tylko na diecie, ale też na ćwiczeniach. Umiarkowane tempo utraty wagi jest korzystne, ponieważ efekty odchudzania się wówczas trwalsze, a także dlatego że włókna kolagenowe w skórze będą miały czas, aby przystosować się do nowej masy ciała.

Bibliografia

American Society of Plastic Surgeons (2019). Tummy Tuck / Abdominoplasty [online]. Dostępny: https://www.plasticsurgery.org... [dostęp: 24.05.2022]

"Treści publikowane na portalu Estheticon.pl (strona internetowa i aplikacja) nie mogą w żadnym wypadku zastąpić indywidualnej konsultacji u specjalisty chirurgii plastycznej, medycyny estetycznej lub dziedzin pokrewnych. Jeśli rozważasz poddanie się zabiegowi medycyny estetycznej lub operacji plastycznej albo masz jakiekolwiek wątpliwości natury medycznej, skontaktuj się z Twoim lekarzem specjalistą. Portal Estheticon nie potwierdza ani nie poleca żadnych treści, zabiegów, produktów, opinii, specjalistów ani żadnych innych materiałów i informacji, o których mowa w tym tekście lub w jakimkolwiek innym miejscu na tej stronie internetowej."