Bryczesy

Czym są bryczesy?

Bryczesy

Odkładanie się tkanki tłuszczowej w okolicy bioder to często występujący defekt.

Biodra to jedno z miejsc na ciele, gdzie najłatwiej odkłada się tkanka tłuszczowa. Nadmiar tkanki tłuszczowej w tej okolicy nazywa się potocznie „bryczesami”. Poniżej przedstawiamy przyczyny ich powstawania i odpowiadamy na pytanie, co zrobić, aby się ich pozbyć.

Bryczesy to termin określający nadmiar tkanki tłuszczowej w górnej części bioder i ud, a także pośladków. To problem dotykający przede wszystkim kobiety, chociaż może wystąpić także u mężczyzn, który powstaje na skutek magazynowania przez organizm nadmiaru komórek tłuszczowych. Dla wielu osób bryczesy są powodem do kompleksów, ponieważ mogą zaburzać proporcje sylwetki. Nagromadzenie się tkanki tłuszczowej w tej okolicy często wiąże się z pojawieniem się skórki pomarańczowej i cellulitu.

Termin „bryczesy” pochodzi z XIX wieku i odnosi się do luźnych, rozszerzających się na biodrach spodni noszonych przez osoby uprawiające jazdę konną.

Bryczesy – przyczyny

Bryczesy

Zmiany hormonalne, nadwaga, geny i siedzący tryb życia to główne przyczyny odpowiedzialne za pojawienie się bryczesów.

Przyczyny pojawienia się bryczesów i gromadzenia się tkanki tłuszczowej w tej okolicy mają zazwyczaj podłoże hormonalne, chociaż mogą mieć też inny charakter. Wśród najczęstszych przyczyn wymienić należy:

  • zmiany hormonalne (podczas okresu dojrzewania lub menopauzy);
  • uwarunkowania genetyczne (skłonność do bryczesów może być dziedziczna);
  • zatrzymywanie wody;
  • nadwaga;
  • siedzący tryb życia.

Zabiegi

Liposukcja

Liposukcja to w przypadku bryczesów bardzo skuteczne rozwiązanie.

Liposukcja

W przypadku bryczesów najskuteczniejszą metodą jest liposukcja. To zabieg chirurgiczny, który pozwala trwale usunąć nadmiar nagromadzonej tkanki tłuszczowej. Celem liposukcji nie jest uzyskanie odpowiedniej wagi, a usunięcie zlokalizowanego nadmiaru komórek tłuszczowych odpornych na ćwiczenia i diety. Podczas zabiegu chirurg obrysowuje obszary zabiegowe i wstrzykuje w te okolic preparat, który rozpuści tkankę tłuszczową, dzięki czemu łatwiej będzie ją odessać. Następnie chirurg wykona bardzo cienkie nacięcia, aby wprowadzić kaniulę, za pomocą której będzie odsysał tłuszcz, wykonując ruchy do przodu i do tyłu. Po odessaniu tłuszczu specjalista zamyka nacięcia, wykorzystując szwy wchłanialne. Operacja trwa od 1,5 do 2,5 godzin i jest wykonywana w znieczuleniu ogólnym (w zależności od obszaru zabiegowego, może zostać zastosowane znieczulenie miejscowe). Efektem jest zmniejszenie objętości i zmiana kształtu bioder, ud i pośladków. Ostateczny rezultat będzie widoczny po kilku miesiącach.

W ciągu kilku miesięcy po liposukcji można wykonywać drenaż limfatyczny, aby przyspieszyć proces gojenia.

Bibliografia

Klinika Dr Szczyt (20.05.2021). Zabiegi odchudzające i modelowanie sylwetki [online]. Dostępny: https://www.drszczyt.pl/blog/z... [dostęp: 23.05.2022]

"Treści publikowane na portalu Estheticon.pl (strona internetowa i aplikacja) nie mogą w żadnym wypadku zastąpić indywidualnej konsultacji u specjalisty chirurgii plastycznej, medycyny estetycznej lub dziedzin pokrewnych. Jeśli rozważasz poddanie się zabiegowi medycyny estetycznej lub operacji plastycznej albo masz jakiekolwiek wątpliwości natury medycznej, skontaktuj się z Twoim lekarzem specjalistą. Portal Estheticon nie potwierdza ani nie poleca żadnych treści, zabiegów, produktów, opinii, specjalistów ani żadnych innych materiałów i informacji, o których mowa w tym tekście lub w jakimkolwiek innym miejscu na tej stronie internetowej."