Okrągła twarz

Co to jest okrągła twarz?

Szczupła twarz o wyraźnie zaznaczonych rysach powszechnie uznawana jest za atrakcyjną, dlatego też niektóre osoby z pulchną twarzą i okrągłymi policzkami mogą chcieć zmienić coś w swoim wyglądzie, aby osiągnąć bardziej zbliżony do ideałów kanonu wygląd. Zarysowane kości policzkowe i wyraziste rysy od dawna uznaje się za piękne. Na przykład w latach 30 krążyły plotki, ze sławna, uznawana za ikonę piękna Marlene Dietrich usunęła niektóre zęby, aby uzyskać bardziej zarysowane kości policzkowe. Pacjenci z pełną twarzą ucieszą się, wiedząc, że obecnie dostępne są dużo bezpieczniejsze i skuteczniejsze metody wyszczuplania twarzy.

Kształty twarzy

Kształty twarzy

Kształt twarzy jest w dużej mierze zależny od genów.

Według klasycznych zachodnich kanonów piękna idealna twarz jest owalna, a jej dolna część ma kształt zbliżony do litery V. Ponadto, wszystkie jej elementy powinny być proporcjonalne i znajdować się w odpowiedniej odległości: przestrzeń między źrenicami ma odpowiadać mniej więcej połowie całkowitej szerokości twarzy, a oczy i usta mają znajdować się w odległości równej jednej trzeciej długości twarzy.

W idealnej twarzy policzki nie są zbyt pełne, a kości policzkowe są wysokie i ładnie zarysowane. Każdy z tych elementów może być z łatwością poprawiony w gabinecie medycyny estetycznej lub klinice chirurgii plastycznych za pomocą konkretnych procedur (takich jak na przykład lip lift lub wolumetria). Jednak czy jest coś, co możemy zrobić, jeżeli nie jesteśmy zadowoleni z kształtu i owalu naszej twarzy? Odpowiedź na to pytanie brzmi: zdecydowanie tak!

Każdy ma nieco inną twarz, a jej kształt i rysy możemy nieco modyfikować dzięki zabiegom medycyny estetycznej i chirurgii plastycznej. Zapoznajmy się najpierw z podstawowymi kształtami twarzy: 

  • owalna: podbródek i nasada włosów są zaokrąglone, najszersze miejsce twarzy znajduje się w okolicy kości policzkowych, twarz jest znacznie dłuższa niż szeroka; 
  • romb (diament): szerokie i wydatne kości policzkowe, dolna część twarzy w kształcie V;
  • serce: szpiczasty podbródek i wyraźnie zarysowane kości policzkowe;
  • trójkątna: wąskie czoło, małe kości policzkowe i wyraźnie zaznaczona szczęka (odwrotnie niż w przypadku twarzy o kształcie serca);
  • kwadratowa: szeroka i duża szczęka, zarówno kości policzkowe, jak i szczęka są wyraźnie zarysowane;
  • prostokątna: twarz jest wydłużona, podbródek wydatny, a czoło wysokie;
  • okrągła: twarz jest niemal tej samej szerokości, co wysokości, podbródek jest zaokrąglony, a policzki pulchne.

Redukcja tkanki tłuszczowej na twarzy – zabiegi

Tkanka tłuszczowa na twarzy

Zabiegi redukcji tkanki tłuszczowej pozwalają modelować kształt i owal twarzy.

Kiedy przybieramy na wadze, zwiększa się objętość tkanki tłuszczowej na całym ciele, w tym również na twarzy. Niekiedy też geny są odpowiedzialne za to, że tkanka tłuszczowa gromadzi się w pewnych partiach twarzy. W przypadku twarzy nadmiar tkanki tłuszczowej zwykle odkłada się w okolicach policzków i podbródka (tzw. drugi podbródek).

Osoby zmagające się z nadmiarem podskórnej tkanki tłuszczowej na twarzy, które chcą nieco zmienić kształt twarzy lub podkreślić niektóre jej elementy, powinny rozważyć zabiegi redukcji miejscowej tkanki tłuszczowej, takie jak:

  • Kriolipoliza: to zabieg z wykorzystaniem urządzeń, które zamrażają podskórną tkankę tłuszczową. Zwykle wystarczą 2 sesje zabiegowe, trwające 30-60 minut, aby zredukować nadmiar tkanki tłuszczowej o 20%. Zabieg nie jest inwazyjny, nie wymaga hospitalizacji, a efekty są widoczne po upływie 3-4 miesięcy.
  • Radiofrekwencja: w przeciwieństwie do opisanej powyżej metody, w tym przypadku to ciepło jest odpowiedzialne za niszczenie komórek tłuszczowych. Rezultaty są widoczne stopniowo, zaleca się wykonanie 3-5 zabiegów. Jest to nieinwazyjna metoda, dlatego też od razu po wizycie w gabinecie medycyny estetycznej pacjent może wrócić do normalnej aktywności.
  • Liposukcja laserowa: to rodzaj liposukcji, podczas której stosowana jest wiązka lasera, dzięki czemu zabieg jest mniej inwazyjny. Dzięki podgrzaniu tkanki tłuszczowej jest ona rozpuszczona przed odessaniem. Jako że jest to zabieg chirurgiczny, konieczna jest rekonwalescencja (3-5 dni).
  • Liposukcja: podczas zabiegu chirurg wykonuje niewielkie nacięcia na obszarze zabiegowych, aby wprowadzić mikrokaniule i odessać nadmiar tłuszczu. Rekonwalescencja trwa kilka tygodni, a efekty możemy zaobserwować po zakończeniu procesu gojenia tkanek.

Bibliografia

Lima Stevao, E. L. (październik 2016). Bichectomy or Bichatectomy - A Small and Simple Intraoral Surgical Procedure with Great Facial Results [online]. Dostępny: https://juniperpublishers.com/... [dostęp: 24.05.2022]

University of Michigan Health (2020). Chin Surgery (Genioplasty) [online]. Dostępny: https://www.uofmhealth.org/con... [dostęp: 24.05.2022]

"Treści publikowane na portalu Estheticon.pl (strona internetowa i aplikacja) nie mogą w żadnym wypadku zastąpić indywidualnej konsultacji u specjalisty chirurgii plastycznej, medycyny estetycznej lub dziedzin pokrewnych. Jeśli rozważasz poddanie się zabiegowi medycyny estetycznej lub operacji plastycznej albo masz jakiekolwiek wątpliwości natury medycznej, skontaktuj się z Twoim lekarzem specjalistą. Portal Estheticon nie potwierdza ani nie poleca żadnych treści, zabiegów, produktów, opinii, specjalistów ani żadnych innych materiałów i informacji, o których mowa w tym tekście lub w jakimkolwiek innym miejscu na tej stronie internetowej."