Prącie zakryte

Czym jest prącie zakryte?

Prącie pogrązone

Tzw. penis zakryty to nie tylko problem estetyczny, ale też zdrowotny.

Prącie zakryte (prącie pogrążone, ukryte) to wada wrodzona lub nabyta, która wiąże się z nieprawidłowym wyglądem męskich narządów płciowych. U pacjentów dotkniętych tym problemem penis jest prawidłowo rozwinięty, jednak jest on ukryty w tkance tłuszczowej nagromadzonej w okolicy spojenia łonowego.

Prącie pogrążone to defekt nie tylko estetyczny (penis wydaje się mniejszy), ale też funkcjonalny, ponieważ może powodować problemy i ból związane z erekcją i oddawaniem moczu oraz infekcje. Z tego względu schorzenie wywołuje silny stres i problemy natury psychicznej u mężczyzn związane z kompleksami na punkcie wyglądu i niezadowoleniem z życia seksualnego.

Nadmiar tkanki tłuszczowej z okolicy łonowej trudno jest zniwelować dzięki ćwiczeniom i diecie. Istnieją jednak różne rozwiązania chirurgiczne, które pozwalają rozwiązać ten problem długotrwale i w krótkim czasie.

Prącie pogrążone – przyczyny

Penis zakryty

Prącie pogrążone to wada wrodzona lub nabyta (np. w wyniku otyłości).

Możemy wyróżnić trzy główne przyczyny powstawania tego defektu:

  • Uwarunkowania genetyczne: zaobserwowano, że u pacjentów z prąciem ukrytym nawet po znacznej utracie wagi tkanka tłuszczowa dalej gromadzi się w okolicy łonowej.
  • Nadwaga i otyłość: to główna przyczyna w przypadku, gdy defekt jest nabyty, a nie wrodzony; nieodpowiednia dieta i brak ruchu powodują przybieranie na wadze i odkładanie się nadmiaru tkanki tłuszczowej w różnych partiach ciała.
  • Procesy starzenia: z wiekiem skóra traci jędrność, co sprzyja wiotczeniu skóry i uwidocznieniu się tkanki tłuszczowej również w okolicy łonowej.

Istnieją też inne możliwe przyczyny odpowiedzialne za ten problem, takie jak obrzęk limfatyczny lub powikłania w wyniku obrzezania.

Warto zaznaczyć, że prącie zakryte samo w sobie może być przyczyną późniejszych zaburzeń hormonalnych (produkcji androgenów) u mężczyzn.

Zabiegi

Odsysanie tłuszczu

Różne techniki odsysania tłuszczu to dobre rozwiązanie defektu prącia ukrytego.

Mimo że intuicyjnym rozwiązaniem w przypadku prącia ukrytego może się wydawać operacja powiększenia penisa, pierwszym wyborem powinny być techniki pozwalające na zredukowanie tkanki tłuszczowej w okolicy łona. Dostępne są różne rozwiązania chirurgiczne:

  1. Liposukcja

    To popularny, często stosowany zabieg chirurgii plastycznej, który polega na odessaniu nadmiaru tkanki tłuszczowej, w tym przypadku z okolicy spojenia łonowego. Jako że zakres zabiegu jest niewielki, wykonuje się go w znieczuleniu miejscowym i w trybie ambulatoryjnym, chyba że pacjent podejmie decyzję o liposukcji także innych partii ciała (np. brzucha i bioder) – wówczas konieczne jest zastosowanie znieczulenia ogólnego. Przed zabiegiem konieczne jest ogolenie i dezynfekcja obszaru zabiegowego; następnie specjalista wykonuje bardzo cienkie nacięcie o długości około 5 mm powyżej miejsca usytuowania narządów płciowych, przez które wprowadza kaniulę. 

  2. Liposukcja ultradźwiękowa

    Liposukcja ultradźwiękowa to technika liposukcji, jednak tym razem z wykorzystaniem ultradźwięków, które pozwalają zniszczyć komórki tłuszczowe przed ich odessaniem. Tak jak w przypadku każdego rodzaju liposukcji zabieg zaczyna się od wykonania małego nacięcia, przez które wprowadza się sondę ultradźwiękową. To dużo mniej inwazyjna technika niż tradycyjna liposukcja, dlatego też czas rekonwalescencji jest krótszy i mniej uciążliwy dla pacjentów. Efekty są długotrwałe i tak samo zadowalające jak w przypadku zwykłej liposukcji.

Bibliografia

Morales-Brow, L. (202.06.2021). What to know about a buried penis [online]. Dostępny: https://www.medicalnewstoday.c... [dostęp: 25.05.2022]

"Treści publikowane na portalu Estheticon.pl (strona internetowa i aplikacja) nie mogą w żadnym wypadku zastąpić indywidualnej konsultacji u specjalisty chirurgii plastycznej, medycyny estetycznej lub dziedzin pokrewnych. Jeśli rozważasz poddanie się zabiegowi medycyny estetycznej lub operacji plastycznej albo masz jakiekolwiek wątpliwości natury medycznej, skontaktuj się z Twoim lekarzem specjalistą. Portal Estheticon nie potwierdza ani nie poleca żadnych treści, zabiegów, produktów, opinii, specjalistów ani żadnych innych materiałów i informacji, o których mowa w tym tekście lub w jakimkolwiek innym miejscu na tej stronie internetowej."