Bruksizm

Czym jest bruksizm?

Bruksizm

Bruksizm często występuje podczas snu.

Bruksizm to stałe, mimowolne zaciskanie zębów i szczęki, co powoduje tzw. zgrzytanie zębami. Jest spowodowane nieustającymi skurczami mięśni dźwigacza szczęki i na dłuższą metę może prowadzić do poważnych problemów zdrowotnych. 

Pacjenci z bruksizemm są narażeni m.in. na ścieranie się zębów, bóle głowy i inne konsekwencje dla zębów i mięśni.

Szacuje się, że nawet 30-70% populacji dorosłych cierpi na bruksizm na jakimś etapie swojego życia, jednak ten problem może się rozpocząć już w dzieciństwie. 

Rodzaje bruksizmu

Możemy wyróżnić dwa podstawowe typy bruksizmu: 

  • dzienny: zwany też centrycznym, polega na zaciskaniu szczęki bez wydawania dźwięków;
  • nocny: inaczej ekscentryczny, podczas zaciskania zęby poruszają się zarówno do przodu, jak i na boki, powodując charakterystyczny odgłos zgrzytania.

Przyczyny bruksizmu

Bruksizm

Istnieje wiele przyczyn bruksizmu.

Nie zawsze jesteśmy w stanie dokładnie określić przyczyny bruksizmu, jednak do najczęstszych należą:

  • przyczyny nerwowe (stres, niepokój i nadpobudliwość); 
  • przyczyny funkcjonalne (np. nieprawidłowe ułożenie języka czy też uraz szczękowo-twarzowy powodujący przykurcz mięśni);
  • przyczyny mechaniczne (mające związek z samą szczęką).

Bibliografia

Staniek-Misiąg, E. (24.06.2021). Bruksizm trzeba widzieć szerzej. Dostępny: https://www.mp.pl/pacjent/stom.... [dostęp: 15.07.2021]

"Treści publikowane na portalu Estheticon.pl (strona internetowa i aplikacja) nie mogą w żadnym wypadku zastąpić indywidualnej konsultacji u specjalisty chirurgii plastycznej, medycyny estetycznej lub dziedzin pokrewnych. Jeśli rozważasz poddanie się zabiegowi medycyny estetycznej lub operacji plastycznej albo masz jakiekolwiek wątpliwości natury medycznej, skontaktuj się z Twoim lekarzem specjalistą. Portal Estheticon nie potwierdza ani nie poleca żadnych treści, zabiegów, produktów, opinii, specjalistów ani żadnych innych materiałów i informacji, o których mowa w tym tekście lub w jakimkolwiek innym miejscu na tej stronie internetowej."