Duże sutki

Czym są duże sutki?

Budowa piersi

Kobiece piersi zbudowane są m.in. z tkanek gruczołu i tkanki tłuszczowej.

Zanim przejdziemy do definicji brodawki sutkowej, przyjrzyjmy się anatomii piersi.

Piersi to tkanki pokrywające mięśnie klatki piersiowej. Występują zarówno u kobiet, jak i u mężczyzn, chociaż są większe u kobiet po okresie dojrzewania.

Kobiece piersi są zbudowane z:

 • gruczołu piersiowego;
 • tkanek gruczołowych odpowiedzialnych za produkcję mleka;
 • tkanki tłuszczowej (jej ilość wpływa na wielkość piersi).

Tkanka łączna i więzadła podtrzymują pierś i nadają jej kształt, podczas gdy znajdujące się w tej okolicy nerwy odpowiadają za czucie. W piersiach znajdują się również naczynia krwionośne, naczynia limfatyczne i węzły chłonne.

Anatomia sutków i definicja dużych brodawek

Sutek znajduje się mniej więcej w części centralnej piersi. Zazwyczaj ma kształt cylindryczny lub stożkowy, czasami ma wgłębienie (tzw. wciągnięte brodawki). Sutki mogą mieć różne rozmiary i kształty. Rozmiar brodawek sutkowych zazwyczaj jest wprost proporcjonalny do rozmiaru piersi. Brodawka sutkowa ma nieregularną i szorstką strukturę. Za duże sutki możemy uznać brodawki o dużych i szerokich otoczkach, które wyraźnie odznaczają się na tle całej piersi.

Typy brodawek sutkowych

Sutki

Sutki mogą różnić się kształtem i rozmiarem.

Brodawka sutkowa i jej otoczka (aureola) są ciemniejsze niż otaczająca je skóra – mogą mieć barwę od jasnoróżowej do ciemnobrązowej. Skóra pokrywająca brodawki ma inny kolor, aby niemowlę mogło łatwo ją odnaleźć podczas karmienia piersią. Każdy sutek wygląda nieco inaczej, jednak możemy wyodrębnić kilka podstawowych typów:

 • sutek uznawany za „typowy”;
 • sutek płaski (nie wystaje ponad poziom otoczki);
 • wklęsły lub wciągnięty sutek;
 • długi sutek;
 • krótki sutek;
 • sutki z szeroką aureolą;
 • duże i szerokie sutki;
 • sutki z widocznymi gruczołami (jest to całkowicie normalne, że w niektórych przypadkach gruczoły są bardziej widoczne, a w innych prawie wcale);

Zabiegi

Zmniejszenie otoczki brodawki sutkowej

Schemat operacji zmniejszania aureoli brodawki.

Istnieje kilka różnych zabiegów chirurgii plastycznej dotyczących brodawek, wśród których wymienić możemy: korektę wciągniętych brodawek (to stosunkowo prosty i krótki zabieg, pozwalający skorygować wadę rozwojową sutka, wykonywany zwykle w celu umożliwienia karmienia piersią lub poprawy jakości życia seksualnego), plastyka w celu skrócenia sutka i zabieg zmniejszenia otoczek brodawek. Te zabiegi mogą być wykonywane jako osobne interwencje lub w połączeniu z innymi operacjami piersi, takimi jak zmniejszenie biustu, lifting piersi czy powiększanie biustu.

Zmniejszenie sutków

Zmniejszenie otoczek sutkowych to zabieg, który pozwala zmniejszyć średnicę otoczki sutka, czyli ciemniejszej skóry wokół wystającej brodawki. Zabieg ma na celu uzyskanie bardziej harmonijnego wyglądu piersi. Niektóre kobiety oprócz zmniejszenia aureoli są zainteresowane zmniejszeniem lub skróceniem sutka w sposób, który pozwoli zachować czucie.

Bibliografia

National Library of Medicine. (2009). Nipple reduction – An adjunct to augmentation mammaplasty [online]. Dostępny: https://www.ncbi.nlm.nih.gov/p... [dostęp: 11.05.2022]

WebMD. (2021). The Breast (Human Anatomy): Picture, Function, Conditions, & More [online]. Dostępny: https://www.webmd.com/women/pi... [dostęp: 11.05.2022]

"Treści publikowane na portalu Estheticon.pl (strona internetowa i aplikacja) nie mogą w żadnym wypadku zastąpić indywidualnej konsultacji u specjalisty chirurgii plastycznej, medycyny estetycznej lub dziedzin pokrewnych. Jeśli rozważasz poddanie się zabiegowi medycyny estetycznej lub operacji plastycznej albo masz jakiekolwiek wątpliwości natury medycznej, skontaktuj się z Twoim lekarzem specjalistą. Portal Estheticon nie potwierdza ani nie poleca żadnych treści, zabiegów, produktów, opinii, specjalistów ani żadnych innych materiałów i informacji, o których mowa w tym tekście lub w jakimkolwiek innym miejscu na tej stronie internetowej."