Wykorzystanie osocza bogatopłytkowego w medycynie estetycznej

Co to jest wampirzy lifting? Jak się uzyskuje osocze bogatopłytkowe? Jak działa? Do jakich zabiegów może być wykorzystywane? Czy poradzi sobie z workami pod oczami? Jak osocze bogatopłytkowe może pomóc osobom borykającym się z nadmiernym wypadaniem włosów?


Dotyczące tematu

Dr Iwona Radziejewska-Choma  |  Premium member  |  Medycyna Estetyczna  |  Warszawa
  • 363 odpowiedzi
  • 65 Lubię to
Medycyna estetyczna to nie tylko zabiegi upiększające. Obecnie jest to coraz częściej tzw. medycyna regeneracyjna. Dążymy do naprawy uszkodzeń powstałych w naszej skórze m.in. pod wpływem promieniowania UV, stresu, a przede wszystkim związanych ze starzeniem się organizmu.
Jednym z najbardziej skutecznych zabiegów wykorzystywanych w tym celu jest osocze bogato płytkowe. Jest to jedna z nielicznych metod medycyny estetycznej, której działanie i skuteczność poparte są badaniami naukowymi. Zaliczana jest do zabiegów biostymulacyjnych, ponieważ stymuluje odbudowę skóry i jej regenerację.
Osocze bogatopłytkowe PRP ( platelet-rich plasma) lub tzw. „ wampirzy lifting” jest koncentratem płytek krwi w niewielkiej ilości osocza. Płytki krwi ( trombocyty ) są jednym ze składników krwi, a po jej odpowiednim przygotowaniu, odwirowaniu, uzyskiwany koncentrat zawiera kilkukrotnie większą ilość płytek niż krew bazowa. Osocze bogatopłytkowe poprzez uwalniane czynniki wzrostu regeneruje skórę, poprawia jej ukrwienie i odżywienie. Poprzez stymulację komórek macierzystych oraz pobudzanie fibroblastów do produkcji nowego kolagenu stymuluję odnowę skóry. Dzięki tym działaniom skóra staje się bardziej elastyczna, jędrna, rozjaśniona i odmłodzona. U wielu pacjentów zmniejszają się przebarwienia i łagodzi trądzik. Jest to idealny zabieg dla cery z problemami naczyniowymi i trądzikiem różowatym. Po zabiegu skóra ulega odbudowaniu, jest mniej reaktywna, a rumień i naczynia stają się mniej widoczne.
PRP jest również doskonałym narzędziem w walce z łysieniem. Wskazania to:
• sezonowe wypadanie włosów,
• wypadanie włosów po ciąży,
• łysienie w wyniku nadmiernych stresów,
• wypadanie włosów w wyniku ubogiej diety,
• wypadanie włosów w okresie menopauzy,
• łysienie typu męskiego,
• łysienie plackowate.

Zespół włoskich i izraelskich naukowców opublikował w British Journal of Dermatology wyniki badań dotyczących pozytywnych efektów leczenia łysienia plackowatego z wykorzystaniem osocza bogato płytkowego (PRP). Wg doktora Fabio Rinaldiego i zespołu naukowców osocze bogato płytkowe stymuluje komórki macierzyste, które wspomagają wzrost włosów. Dotychczas możliwości leczenia łysienia plackowatego były bardzo ograniczone, brakuje również metod profilaktycznych. Wydaje się, że ta metoda przyczyni się do walki z tym coraz częściej występującym problemem.

Technologia oparta na osoczu bogatopłytkowym wykorzystywana jest z ogromnym sukcesem od ponad 10 lat w ortopedii, chirurgii rekonstrukcyjnej i stomatologii. Szczególnie do gojenia ran, regeneracji stawów i tkanki kostnej oraz leczeniu przyzębia. W medycynie estetycznej stosowana jest od 2003 roku. Jest produktem w 100% biokompatybilnym, czyli może być stosowana nawet u pacjentów z uczuleniami i bardzo wrażliwą skórą. Rewitalizacja skóry możliwa jest dzięki tzw. Autologicznej Odnowie Komorkowej ( ACR – Autologous Cellular Regeneration ) – działanie własnych czynników wzrostu oraz komórek macierzystych.
Do najważniejszych czynników wzrostu zawartych w płytkach krwi zaliczamy:
 Transformujący czynnik wzrostu-beta, TGF-b wspomagający więź międzykomórkową, nadający skórze jędrność i elastyczność.
 Płytkowy czynnik wzrostu PDGF stymulujący wzrost drobnych naczyń krwionośnych i naczyń włosowatych oraz wpływający na odnowę komórek skóry i naskórka.
 Naskórkowy czynnik wzrostu EGF stymulujący wzrost i różnicowanie komórek oraz produkcję własnego kolagenu.
 Czynniki wzrostu fibroblastów FGF stymulujące powstawanie nowych naczyń krwionośnych oraz wspomagające wzrost komórek.
Czynniki wzrostu uwolnione z koncentratu płytek krwi pobudzają procesy regeneracji tkanek, stymulują fibroblasty do tworzenia nowego kolagenu, wspomagają procesy tworzenia się nowych naczyń krwionośnych oraz aktywują mezenchymalne multipotencjalne komórki macierzyste.
Koncentrat płytek otrzymywany jest po odwirowaniu krwi pobranej od pacjenta do specjalnie do tego celu przeznaczonych probówek. Standardowo pobiera się od 20-40 ml krwi, czyli tyle samo, ile potrzeba do podstawowego badania. Następnie uzyskaną próbkę krwi odwirowuję się w specjalnej wirówce z odpowiednimi parametrami, czasem wirowania i ilością obrotów na minutę. Uzyskane osocze jest koloru przejrzysto-żółtawego ( u pacjentów z podwyższonym poziomem cholesterolu może być mętne ). Podajemy tylko tą odwirowana część krwi. Do zabiegu nie wykorzystuje się erytrocytów, czyli czerwonych krwinek. Zawierają one barwnik krwi –hemosyderynę, która wstrzyknięta podskórnie mogłaby powodować trwałe przebarwienia. W internecie często pojawiają się zdjęcia pacjentów wymazanych krwią po zabiegu PRP. Możliwe, ze ma się to kojarzyć z tzw. wampirzym liftingiem. Nie ma to jednak nic wspólnego z zasadą stosowania osocza.
Uzyskane osocze podaje się techniką mezoterapii, nakłuwając skórę płytko w niewielkich odstępach, bądź w postaci liniowej wypełniając zmarszczki. W przypadku leczenia łysienia osocze podaje się nakłuwając całą powierzchnię owłosioną głowy w odstępach 1-2 cm. Zabieg trwa od 20 do 30 minut.
Czynnikiem, który daje sygnał płytkom, by uwolniły czynniki wzrostu jest kontakt z łożyskiem naczyniowym. Jeżeli wstrzykniemy odseparowane osocze z powrotem, to jest to ten moment, gdy płytki uwalniają czynniki wzrostu.
Najczęściej zabiegom estetycznym z wykorzystaniem PRP poddawana jest twarz, także szyja, dekolt oraz dłonie. Możemy także ostrzykiwać rozstępy, blizny oraz wszystkie rejony ciała z pozbawioną elastyczności skórą. Bezpośrednio po zabiegu pozostają punkcikowe ślady po ukłuciach, które dosyć szybko się wchłaniają. Pojawia się również zaróżowienie skóry, lekki obrzęk oraz uczucie napięcia. Związane to jest z uwolnieniem serotoniny z płytek krwi. Świadczy to o tym, ze osocze jest aktywne. Wszelkie widoczne ślady po mezoterapii znikają nawet po kilku godzinach, maksymalnie po 2-3 dniach. Bywa, ze nieco dłużej może utrzymać się powstały siniak.
Osocze bogatopłytkowe w naturalny sposób pobudza skórę do odbudowy, dlatego też efekty zabiegów nie są natychmiastowe. Postępujące sukcesywnie procesy produkcji nowego kolagenu, zauważalnie poprawiają elastyczność skóry, jej koloryt i tekstura regenerują się do naturalnej postaci. PRP wspomaga też zdolność skóry do utrzymywania wilgoci. Efekty zabiegu postępują stopniowo wraz z odbudowującymi się włóknami kolagenowymi. Pełne efekty mamy po około 3 miesiącach, ale już po 1-2 tyg. Skóra jest bardziej napięta i wygładzona. Zanikają przebarwienia.

Wskazania w medycynie estetycznej
• Wiotkość skóry twarzy, szyi, dekoltu, dłoni
• Spłycenie zmarszczek
• Skóra wrażliwa, alergiczna ( atopowa )
• Terapia okolic oczu (kurze łapki, cienie, cienka skóra powiek )
• Skóra wymagająca rewitalizacji ( skóra palacza, skóra potrądzikowa, skóra z przebarwieniami )
• Terapia blizn potrądzikowych
• Terapia rozstępów
• Łysienie

PRP jest jedną z najbardziej bezpiecznych zabiegów stosowanych w medycynie estetycznej. Osocze nie ma w zasadzie działań ubocznych, nie zaszkodzi i nie uczuli, bo korzystamy z zasobów własnego organizmu.
Mezoterapię osoczem bogatopłytkowym można stosować jako samodzielny zabieg odmładzający. Bardzo dobre efekty przynosi cykl 3-5 zabiegów w odstępach 3-4 tygodniowych.
Osocze bogatopłytkowe jest też doskonałą metodą przygotowującą skórę do innych zabiegów i intensyfikująca ich efekty. Dzięki niemu skóra szybciej się regeneruje ( nawet dwukrotnie ! ), a uzyskane rezultaty są dużo lepsze. Idealne połączenie to laser frakcyjny lub radiofrekwencja mikroigłowa. Im osoba jest starsza tym bardziej wskazane jest takie łączenie, bo tkanka w starszym wieku wolniej się regeneruje. Efekty zabiegu będą bardziej spektakularne. Połączenie to nie dotyczy tylko działania przeciwzmarszczkowego, ale również idealnie sprawdza się w walce z rozstępami lub bliznami potrądzikowymi. PRP możemy bezpiecznie łączyć praktycznie ze wszystkimi zabiegami medycyny estetycznej, m.in. mezoterapią, wypełniaczami, peelingami itp. Dzięki temu uzyskujemy dodatkową stymulację skóry i lepsze efekty estetyczne.
Przeciwwskazań do wykonania zabiegu mamy niewiele. Są to głównie choroby krwi ( głównie związane z niskim poziomem płytek krwi ), aktywne infekcje wirusowe ( HIV, wirusowe choroby wątroby ), choroby nowotworowe, leczeni immunosupresyjne, zaburzenia krzepnięcia krwi oraz stosowanie leków przeciwkrzepliwych, ciąża i okres karmienia piersią.
Reasumując osocze bogato płytkowe ( „ wampirzy lifting „ ) jest idealnym rozwiązaniem dla osób w każdym wieku i z różnymi problemami skóry. Poczynając od profilaktyki pierwszych oznak starzenia skóry, czy posłonecznego czy genetycznego po pełną regenerację skóry z dużą utratą jędrności, zmarszczkami i zaburzeniami pigmentacyjnymi. PRP sprawdza się w walce z trądzikiem pospolitym , trądzikiem wieku dojrzałego oraz łagodzi przebieg trądziku różowatego. Jest idealnym zabiegiem wspomagającym w leczeniu blizn i rozstępów oraz popartą badaniami naukowymi metodą walki z łysieniem. Przede wszystkim jest jedną z najbardziej bezpiecznych metod stosowanych w gabinetach medycyny estetycznej.

Podobna problematyka

Transparentny Lekarz
Specjaliści w Twojej okolicy   
Zabiegi, na które wybierają się inni