Zbyt duży, garbaty, za mały - operacje korekcji nosa

Autor:

Nos nadaje charakter naszej twarzy. Czasem, choć nos nie jest idealny, doskonale harmonizuje z  twarzą. Bywa jednak i tak, że zupełnie do nas nie pasuje, jest zbyt duży, garbaty, czasami za mały. Nos możemy zmienić, poprawić jego kształt by lepiej się czuć i wyglądać. Zastanawiając się nad korekcją nosa warto wcześniej dowiedzieć się  więcej o operacji rynoplastyki. Rozmowa z prof. Piotrem Wójcickim, lekarzem specjalistą chirurgii plastycznej.

16 operace nosu

Od czego zależy kształt naszego nosa?


Kształt i wielkość nosa są determinowane przez czynniki genetyczne. Bywa jednak, że na skutek urazów dochodzi do różnego typu zniekształceń. Może to znacząco zmienić harmonię, proporcje i rysy twarzy. Można wtedy myśleć o korekcie nosa.

Czy każdy nos nadaje się do korekty?

Dlaczego decyzja o wykonaniu operacji nosa jest taka ważna?

Decyzja o operacji korekcji nosa musi być podjęta świadomie i bardzo rozważnie. Pacjent musi dokładnie określić swoje oczekiwania. Bywa, że ze względów anatomicznych nie wszystko możliwe jest do zrobienia. Nosa nie operuje się na „próbę”, a każda kolejna operacja wykonywana w tym samym zakresie jest trudniejsza. Jest to skutkiem obecności blizn, ale także deficytu tkanek, które zostały już usunięte. Niektórych zniekształceń nosa nie da się dobrze skorygować.

Na czym polega operacja totalnej korekcji nosa i od czego zależy efekt końcowy?

  • Zabieg totalnej korekty nosa jest przeprowadzany w znieczuleniu ogólnym. Polega na odpreparowaniu tkanek podśluzówkowo i podokostnowo z cięcia przezchrząstkowego – czyli poprowadzonego równolegle do brzegu ramienia bocznego chrząstki skrzydłowej
  • Rynoplastykę otwartą wykonuje się prowadząc dodatkowe cięcie u podstawy słupka. Blizna ta, z reguły o przebiegu załamanym, jest mało widoczna.
  • Skrócenie nosa uzyskuje się poprzez redukcję chrząstek skrzydłowych
    i trójkątnych czyli szkieletu chrzęstnego, a także resekcję oraz wyprostowanie skrzywionych fragmentów przegrody. Następny etap to ścięcie garbu oraz przeprowadzenie osteotomii czyli przecięcia kości po bokach i w linii pośrodkowej. Po starannym wykonaniu wszystkich czynności i precyzyjnym dopasowaniu struktur anatomicznych, przewody nosowe zostają zasetonowane, a nos unieruchomiony w opatrunku gipsowym.

Mimo to zdarza się, że gojenie poszczególnych tkanek nie przebiega symetrycznie. Bywa, że w takich przypadkach konieczne jest wykonanie zabiegu korekcyjnego polegającego np. starciu kostniaka czy usunięciu nadmiernie przerośniętego zrostu chrząstki.

Czy wykonanie operacji to improwizacja czy planowe działanie?

Czy można zagwarantować efekt operacji z konkretnym kształtem nosa?

Każda operacja musi być zaplanowana zgodnie z indywidualnymi wskazaniami. W niektórych przypadkach, ze względu na uwarunkowania anatomiczne, nie da się osiągnąć wymarzonego rezultatu. Można taki nos poprawić, zmniejszyć dysproporcje, ale tylko w pewnych, określonych granicach. Jeśli oczekiwania pacjenta są nierealne to operacji nie powinno się wykonywać.

Jak z reguły przebiega rekonwalescencja po operacji nosa?

Bezpośrednio po zabiegu nos jest obolały i obrzęknięty. Zazwyczaj występują sińce pod oczami. Setony usuwa się na 2 dobę po zabiegu, a usztywniający opatrunek gipsowy na 7 dobę. Po zabiegu utrzymuje się czasowe osłabienie czucia oraz upośledzenie drożności związane z obrzękiem śluzówek. Nos przyjmuje ostateczny kształt po 6-12 miesiącach od zabiegu.

Czy operacja związana jest z ryzykiem i jak je zminimalizować?

Korekcja nosa, jak każdy zabieg chirurgiczny, niesie ze sobą ryzyko powikłań. Wiele z nich ma charakter przejściowy. Do najczęściej występujących powikłań należą: krwiaki śródskórne i obrzęki. Może jednak dojść do przerostu blizn, zmiany koloru skóry, czy asymetrii nosa. Nie zawsze informacje w internecie są wiarygodne. Najlepiej nawiązać bezpośredni kontakt ze specjalistą. Podkreślamy, że wybór sprawdzonej kliniki i ścisłe stosowanie się do zaleceń lekarskich pozwalają zminimalizować ryzyko wystąpienia wymienionych komplikacji.

 

Dziękuję za rozmowę i przekazane informacje.
rozmawiała Beata Szyndler, Estheticon

Publikowane: 06.03.2018

Autor

Chirurgią plastyczną, rekonstrukcyjną i estetyczną zajmuje się nieprzerwanie od 1985 roku. Właściciel Klinika Wójcicki. Kierownik specjalizacji chirurgów plastyków, promotor prac doktorskich oraz recenzent. Autor i współautor ponad 110 prac naukowych. Wykładowca akademicki UM we Wrocławiu.

Korekcja nosa (Operacja nosa) - Nowości

Efekty korekcji nosa - nos idealny

Dr n. med. Lubomir Lembas

Na ostateczny efekt operacji plastycznej nosa wpływa bardzo wiele zmiennych i dlatego ten wynik nie jest nigdy w stu procentach...

Więcej opinii na ten temat

Transparentny Lekarz
Specjaliści w Twojej okolicy   
Zabiegi, na które wybierają się inni