Efekty korekcji nosa - nos idealny

Autor:

Na ostateczny efekt operacji plastycznej nosa wpływa bardzo wiele zmiennych i dlatego ten wynik nie jest nigdy w stu procentach przewidywalny. Pacjent, który decyduję się na rhinoplastykę musi być ponadto świadomy, że jest wręcz niemożliwe, aby uzyskać nos idealny, bo taki w rzeczywistości nie istnieje oraz że pewne niedoskonałości mogą być naturalną konsekwencją zabiegu.

Nos jako jednostka estetyczna twarzy

Nos jako dominująca jednostka estetyczna twarzy powinien pasować do policzków, warg, powiek, czoła i brody zgodnie z ogólnie przyjętymi normami piękna, chociaż i one podlegają modnym trendom. Również nos po operacji nie powinien wyglądać jak operowany. Powinien wyglądać naturalnie i pasować do reszty twarzy.

Planowanie efektów korekcji nosa

Planowanie efektów korekcji nosa wymaga od lekarza nie tylko perfekcyjnej wiedzy anatomicznej, ale również wyobraźni przestrzennej. Doświadczony chirurg plastyk jest w stanie przewidzieć, jak korekcja rusztowania wewnętrznego nosa wpłynie na jego wygląd zewnętrzny. Planując, jakie efekty można osiągnąć w wyniku korekty, musi również uwzględnić stan nosa sprzed operacji oraz jakość tkanki skórnej. Gruba skóra w okolicy nosa nie pozwala na jego znaczne zmniejszenie, cienka skóra natomiast spowoduje, że pooperacyjne nierówności rusztowania nosa mogą być nie tylko wyczuwalne, ale również widoczne.

Wygląd nosa tuż po operacji 

Nos tuż po operacji powinien mieć wszystkie zaplanowane cechy estetyczne, chociaż nie ma jeszcze swojego ostatecznego wyglądu. Na nosie i pod oczami widoczny jest obrzęk i zasinienia, które narastają w ciągu 2 dób, po czym w ciągu tygodnia lub dwóch  stopniowo ustępują. Po upływie tego okresu zdejmowany jest gips i szwy, nos ma nowy kształt, blizny są prawie niewidoczne, można wrócić do pracy, do swoich codziennych zajęć i nikt nie musi zauważyć, że pacjent był operowany. Następstwem zabiegu mogą być przejściowe zaburzenia czucia skóry nosa, nieżyt nosa, zaburzenia węchu, dochodzi do jego zaostrzenia albo pogorszenia.

Efekt ostateczny korekcji nosa

Nos uzyskuje ostateczny kształt po roku, w ciągu tego okresu stopniowo staje się coraz subtelniejszy, delikatniejszy, ładniejszy. Jest to zauważalne przez pacjenta i lekarza, natomiast nikt więcej tego nie dostrzega. Efekt operacji estetycznej jest zawsze postrzegany subiektywnie, dlatego nawet prawidłowo wykonany zabieg, w wyniku którego udało się osiągnąć zaplanowany wynik, nie musi zagwarantować satysfakcji z nowego kształtu nosa. Dlatego tak ważne jest podjęcie świadomej decyzji o zabiegu.

Korekcja nosa Lembas
Operacja nosa przed/po, dr Lubomir Lembas

1. Pewien odsetek pacjentów po plastyce nosa jest zawsze niezadowolony z wyniku operacji
2. Warto przed operacją zapytać chirurga, jaki odsetek jego pacjentów jest niezadowolony z wyniku operacji
3. Warto wybrać chirurga, który ma mały odsetek niezadowolonych pacjentów
4. Najczęstszą przyczyną niezadowolenia jest brak odpowiedniej komunikacji pomiędzy chirurgiem i pacjentem przed operacją, warto pójść na kilka konsultacji, do kilku lekarzy i wyrobić sobie zdanie.
5. Kluczem do sukcesu jest dobrze poinformowany pacjent z realistycznymi oczekiwaniami.

Niedoskonałości po operacji nosa

Może się jednak zdarzyć, że po miesiącu, po dwóch, a czasami nawet po roku od operacji pojawią się drobne niedoskonałości, a nawet powikłania. Niedoskonałości w postaci niewielkiej asymetrii i drobnych nierówności nie wymagają kolejnej operacji, wręcz przeciwnie, kolejny duży zabieg nie jest wskazany. Te drobne niedoskonałości w bardzo prosty sposób można skorygować z zastosowaniem kwasu hialuronowego lub przeszczepu tłuszczu.

Czas pozwala pacjentowi przyzwyczaić się do nowego nosa, z czasem pacjenci mogą również zaakceptować drobne niedoskonałości, szczególnie jeśli nos robi dobre ogólne wrażenie.

Zniekształcenia pooperacyjne

W bardzo nielicznych przypadkach zdarzają się duże pooperacyjne zniekształcenia, duże asymetrie i nierówności. Takim niepożądanym efektem zabiegu może być:

  • zapadnięcie grzbietu -  nos siodełkowaty
  • opadnięcie czubka -  nos papuzi
  • wciągnięcie kolumienki -  nos kaczy

Tego typu zniekształcenia często połączone są z zaburzeniami drożności nosa i wymagają kolejnej operacji  z zastosowaniem przeszczepów chrząstki, czasami kości czy powięzi. Są to zabiegi bardzo wymagające i żeby były w miarę bezpieczne, konieczne jest odczekanie przynajmniej jednego roku od pierwotnej operacji. Bardzo ważne również jest, żeby taką operację wykonywał ten sam chirurg, który przeprowadził pierwszą korekcję, chociaż z różnych powodów nie zawsze to jest możliwe.

Funkcjonalność nosa

Obok wyglądu równie istotnym aspektem każdej operacji korekcyjnej nosa jest zachowanie jego funkcjonalności. Nawet najładniejszy nos nie będzie sprawiał przyjemności w przypadku zaburzeń jego drożności. Już niewielkie zmniejszenie nosa może ograniczyć przepływ powietrza, więc niektóre miejsca anatomiczne w nosie nie mogą ulec zwężeniu.

Aktualizowane: 18.02.2019

Autor

Chirurg plastyk specjalizujący się w operacjach twarzy i piersi. Swoją wiedzę i doświadczenie zawodowe buduje już ponad 25 lat. Podejmuje się operacji, które przyniosą korzyść przy ograniczonym ryzyku powikłań.

Dotyczące tematu

Korekcja nosa (Operacja nosa) - Nowości

Efekty korekcji nosa - nos idealny

Dr n. med. Lubomir Lembas

Na ostateczny efekt operacji plastycznej nosa wpływa bardzo wiele zmiennych i dlatego ten wynik nie jest nigdy w stu procentach...

Więcej opinii na ten temat

Transparentny Lekarz
Specjaliści w Twojej okolicy   
Zabiegi, na które wybierają się inni