Rekonstrukcja piersi metoda DIEP

Elzbieta Rybaczewska

Wiele kobiet waha się i nie poddaje rekonstrukcji po operacji mastektomii.Moim zdaniem to odebranie sobie szansy na poprawienie komfortu życia fizycznego i psychicznego. Proszę sie nie bać ani operacii ani kosztów z nia zwiazanych ( mozliwośćwykonania operacji w ramach NFZ)
Ja na rekonstrukcję byłam zdecydowana od razu, jednak względu na przebytą w 2014r. chemioterapie i radioterapię musiałam szczególnie starannie rozważyć jaka metoda byłaby dla mnie najlepsza i nie był to łatwy wybór (tkanki klatki piersiowej były uszkodzone, skóra cienka i mało podatna na rozciąganie, ręka po wycięciu węzłów bardzo wrażliwa). Na szczęscie udało mi sie zostać pacjentką dr Łukasza Ulatowskiego i już nie miałam żadnych watpliwości. Rekonstrukcja tylko tkankami własnymi- czyli nic sztucznego w piersi.

Typowo najlepszym miejscem, z którego można pobrać tkanki do wytworzenia piersi jest brzuch. Starsze metody polegały na przemieszczeniu skóry i tkanki podskórnej wraz z mięśniem prostym brzucha z podbrzusza na klatkę piersiową przez tunel pod skórą (metoda TRAM). Wadą tej metody jest konieczność pobrania mięśnia co doprowadza niejednokrotnie do widocznej deformacji zarysu brzucha jak i do powstawania przepuklin. Operacji towarzyszyły również większe dolegliwości bólowe.Pan dr Łukasz Ulatowski chyba jako jedyny w Polsce stosuje jednak najbardziej nowoczesne metody z wykorzystaniem wolnych płatów tkankowych .
. Tkanki są całkowicie odcinane w jednym miejscu i przenoszone w inne. Wymaga to połączenia naczyń krwionośnych przy użyciu techniki mikrochirurgicznej wykonywanej pod mikroskopem. Przed zabiegiem robione jest badanie tomograficzne brzucha pozwalające na ocenę perforatorów potrzebnych do prawidłowego ukrwienia płata. Płat pobierany z podbrzusza zawiera skórę i tkankę podskórną wraz z zaopatrującym go naczyniem krwionośnym. Mięśnie brzucha pozostają na swoim miejscu. Metoda nosi nazwę DIEP pochodzącą od angielskiej nazwy naczynia krwionośnego zasilającego płat. Następnie płat jest przenoszony w miejsce po usuniętym gruczole. Naczynia łączy się pod mikroskopem z naczyniami na klatce piersiowej, co zapewnia jego ukrwienie. Z tkanek płata formowana jest nowa pierś. Dzięki temu, że utworzona jest z własnych tkanek, jest ciepła, ma naturalną konsystencje, strukturę, oraz opada w naturalny sposób, co powoduje, że łatwiej uzyskać symetrię względem drugiej piersi
Moja operacja była robiona w kwietniu 2016r . w Warszawie w państwowym szpitalu im.prof. W. Orłowskiego ( bardzo pozytywnie oceniam ten szpital). Mimo, ze zabieg trwał ok 10 godzin , po operacji czułam się świetnie i po dwóch dniach juz spacerowałam. Mimo krótkiego czasu od operacji jestem zachwycona efektem. Pan Doktor i jego zespół to prawdziwi specjaliści.Moje piersi w biustonoszu niczym sie nie różnią ( bez biustonosza nowa pierś tez mi się bardzo podoba ) , a ja mam wrazenie jakby zrekonstruowana pierś od zawsze była moją ( nie odczuwam efektu ciała obcego).
Dodatkowym atutem operacji metodą DIEP było pozbycie się nadmiaru tkanki tłuszczowej i skóry brzucha, skóra jest bardziej naciągnięta, brzuch staje się płaski, a nisko umiejscowiona blizna z łatwością daje się ukryć pod bielizną.
Odtworzenie piersi wolnym płatem daje bardzo naturalny wygląd. Uniknąć można również potencjalnych powikłań związanych z protezą takich jak wytworzenie się wokół niej torebki łącznotkankowej, wyciek silikonu, pęknięcie czy przemieszczenie implantu. Wycięcie tkanek brzucha powoduje wyszczuplenie sylwetki - efekt płaskiego brzucha.
Ponadto w moim przypadku pozbyłam sie dokuczliwego nocnego bólu kręgosłupa.

Po miesiącu od operacji moge stwierdzić, że decydując się na rekonstrukcję piersi w wykonaniu dr. Ł.Ulatowskiego i jego wspaniałego zespołu ( dr A. Kaniewskiej , dr. Z. Bochen) podjęłam najlepszą z możliwych decyzję
Bardzo dziękuje moim wspaniałym lekarzom.Mysle, ze żadna zagraniczna klinika nie zapewniłaby mi lepszego leczenia :):):)
Elżbieta R.

Opinia o lekarzu

Ogólna ocena
Sposób traktowania pacjenta
Udzielanie odpowiedzi na pytania
Czas poświęcony mojej osobie
Opieka po przeprowadzeniu zabiegu
Dostępność pod telefonem lub e-mailem
Profesjonalizm i uprzejmość obsługi
Czas oczekiwania

Więcej opinii na ten temat

gość 16.12.2014
Warto

Witam wszystkich! do Eurokliniki Dr Wilgusa trafiłam ponieważ został mi on polecony przez mojego lekarza prowadzącego, jestem osoba po podwójnej mastektomii spowodowanej ciężkim rakiem piersi - niestety rak piersi w moje... Więcej 

Specjaliści w Twojej okolicy