Rekonstrukcja piersi metoda DIEP

Elzbieta Rybaczewska

Wiele kobiet waha się i nie poddaje rekonstrukcji po operacji mastektomii.Moim zdaniem to odebranie sobie szansy na poprawienie komfortu życia fizycznego i psychicznego. Proszę sie nie bać ani operacii ani kosztów z nia zwiazanych ( mozliwośćwykonania operacji w ramach NFZ)
Ja na rekonstrukcję byłam zdecydowana od razu, jednak względu na przebytą w 2014r. chemioterapie i radioterapię musiałam szczególnie starannie rozważyć jaka metoda byłaby dla mnie najlepsza i nie był to łatwy wybór (tkanki klatki piersiowej były uszkodzone, skóra cienka i mało podatna na rozciąganie, ręka po wycięciu węzłów bardzo wrażliwa). Na szczęscie udało mi sie zostać pacjentką dr Łukasza Ulatowskiego i już nie miałam żadnych watpliwości. Rekonstrukcja tylko tkankami własnymi- czyli nic sztucznego w piersi.

Typowo najlepszym miejscem, z którego można pobrać tkanki do wytworzenia piersi jest brzuch. Starsze metody polegały na przemieszczeniu skóry i tkanki podskórnej wraz z mięśniem prostym brzucha z podbrzusza na klatkę piersiową przez tunel pod skórą (metoda TRAM). Wadą tej metody jest konieczność pobrania mięśnia co doprowadza niejednokrotnie do widocznej deformacji zarysu brzucha jak i do powstawania przepuklin. Operacji towarzyszyły również większe dolegliwości bólowe.Pan dr Łukasz Ulatowski chyba jako jedyny w Polsce stosuje jednak najbardziej nowoczesne metody z wykorzystaniem wolnych płatów tkankowych .
. Tkanki są całkowicie odcinane w jednym miejscu i przenoszone w inne. Wymaga to połączenia naczyń krwionośnych przy użyciu techniki mikrochirurgicznej wykonywanej pod mikroskopem. Przed zabiegiem robione jest badanie tomograficzne brzucha pozwalające na ocenę perforatorów potrzebnych do prawidłowego ukrwienia płata. Płat pobierany z podbrzusza zawiera skórę i tkankę podskórną wraz z zaopatrującym go naczyniem krwionośnym. Mięśnie brzucha pozostają na swoim miejscu. Metoda nosi nazwę DIEP pochodzącą od angielskiej nazwy naczynia krwionośnego zasilającego płat. Następnie płat jest przenoszony w miejsce po usuniętym gruczole. Naczynia łączy się pod mikroskopem z naczyniami na klatce piersiowej, co zapewnia jego ukrwienie. Z tkanek płata formowana jest nowa pierś. Dzięki temu, że utworzona jest z własnych tkanek, jest ciepła, ma naturalną konsystencje, strukturę, oraz opada w naturalny sposób, co powoduje, że łatwiej uzyskać symetrię względem drugiej piersi
Moja operacja była robiona w kwietniu 2016r . w Warszawie w państwowym szpitalu im.prof. W. Orłowskiego ( bardzo pozytywnie oceniam ten szpital). Mimo, ze zabieg trwał ok 10 godzin , po operacji czułam się świetnie i po dwóch dniach juz spacerowałam. Mimo krótkiego czasu od operacji jestem zachwycona efektem. Pan Doktor i jego zespół to prawdziwi specjaliści.Moje piersi w biustonoszu niczym sie nie różnią ( bez biustonosza nowa pierś tez mi się bardzo podoba ) , a ja mam wrazenie jakby zrekonstruowana pierś od zawsze była moją ( nie odczuwam efektu ciała obcego).
Dodatkowym atutem operacji metodą DIEP było pozbycie się nadmiaru tkanki tłuszczowej i skóry brzucha, skóra jest bardziej naciągnięta, brzuch staje się płaski, a nisko umiejscowiona blizna z łatwością daje się ukryć pod bielizną.
Odtworzenie piersi wolnym płatem daje bardzo naturalny wygląd. Uniknąć można również potencjalnych powikłań związanych z protezą takich jak wytworzenie się wokół niej torebki łącznotkankowej, wyciek silikonu, pęknięcie czy przemieszczenie implantu. Wycięcie tkanek brzucha powoduje wyszczuplenie sylwetki - efekt płaskiego brzucha.
Ponadto w moim przypadku pozbyłam sie dokuczliwego nocnego bólu kręgosłupa.

Po miesiącu od operacji moge stwierdzić, że decydując się na rekonstrukcję piersi w wykonaniu dr. Ł.Ulatowskiego i jego wspaniałego zespołu ( dr A. Kaniewskiej , dr. Z. Bochen) podjęłam najlepszą z możliwych decyzję
Bardzo dziękuje moim wspaniałym lekarzom.Mysle, ze żadna zagraniczna klinika nie zapewniłaby mi lepszego leczenia :):):)
Elżbieta R.

Opinia o lekarzu

Ogólna ocena
Sposób traktowania pacjenta
Udzielanie odpowiedzi na pytania
Czas poświęcony mojej osobie
Opieka po przeprowadzeniu zabiegu
Dostępność pod telefonem lub e-mailem
Profesjonalizm i uprzejmość obsługi
Czas oczekiwania

Więcej opinii na ten temat

Warto

Jestem zadowolona z rekonstrukcji piersi przez pana doktora Czerniawskiego ponieważ jest super lekarzem bardzo sympatyczny człowiek który wysłucha pacjenta do końca polecam doktora bo jest dobrym fach... Więcej 

Specjaliści w Twojej okolicy