Worki pod oczami

Czym są worki pod oczami?

Worki pod oczami

Worki pod oczami to często występujący defekt.

Worki pod oczami znajdują się pod powieką dolną i sprawiają, że twarz wygląda na zmęczoną. To często występujący problem, który dotyka ludzi w każdym wieku, niezależnie od płci.

Worki pod oczami to niedoskonałość, która w zależności od przyczyny może utrzymywać się przez krótszy lub dłuższy okres. Zwykle są następstwem stresu, niewystarczającej ilości snu, niezdrowego trybu życia i naturalnych procesów starzenia, które prowadzą do utraty sprężystości skóry. Do powstawania worków pod oczami może prowadzić także oddziaływanie kilku czynników, takich jak zmniejszenie elastyczności skóry i napięcia mięśni, gromadzenie się tkanki tłuszczowej pod oczami oraz powstawanie obrzęków (zatrzymywanie wody).

Jakie są przyczyny powstawania worków pod oczami?

Skóra pod oczami

Styl życia, geny i procesy starzenia to główne przyczyny formowania się worków pod oczami.

W pierwszej kolejności należy sprawdzić, czy worki pod oczami są tylko problemem estetycznym, czy też są wynikiem problemów zdrowotnych. W tym celu konieczne jest odbycie konsultacji z lekarzem i być może przeprowadzenie serii badań, które pomogą znaleźć przyczynę pojawienia się worków pod oczami.

Oto najczęstsze przyczyny występowania worków pod oczami:

  • niewystarczająca ilość snu;
  • procesy starzenia (utrata jędrności skóry);
  • predyspozycje genetyczne;
  • styl życia (palenie papierosów, spożywanie alkoholu, zła dieta itp.)
  • stres;
  • choroby (np. nerek, wątroby, tarczycy).

Jaka jest różnica między workami i cieniami pod oczami?

Cienie pod oczami

Cienie niweluje się innymi metodami niż worki pod oczami.

Cienie pod oczami mają ciemną, niemal czarną barwę i zazwyczaj znajdują się we wgłębieniu pod oczami, odbierając spojrzeniu blask. Z kolei worki pod oczami są wypukłe i nie muszą iść w parze z ciemnymi obwódkami. Cienie pod oczami nie powstają w wyniku procesów starzenia, tylko jako następstwo cienkiej skóry pod oczami i kruchości naczyń, co może być dziedziczne. Innymi czynnikami wpływającymi na powstawanie cieni pod oczami są stres i obciążenia fizyczne, a także niezdrowy styl życia, częsta ekspozycja na słońce i życie w miejscu o dużej amplitudzie temperatur. Obwódki pod oczami powstają w wyniku pękania naczyń w tej okolicy, co powoduje uwalnianie niewielkich ilości krwi.

Z kolei worki pod oczami są zwykle definiowane jako widoczne zwiotczenie skóry pod powiekami dolnymi, za które często odpowiedzialne są naturalne procesy starzenia.

Bibliografia

Humanitas Research Hospital (data nieznana). Bags under eyes [online]. Dostępny: https://www.humanitas.net/dise... [dostęp: 24.05.2022]

"Treści publikowane na portalu Estheticon.pl (strona internetowa i aplikacja) nie mogą w żadnym wypadku zastąpić indywidualnej konsultacji u specjalisty chirurgii plastycznej, medycyny estetycznej lub dziedzin pokrewnych. Jeśli rozważasz poddanie się zabiegowi medycyny estetycznej lub operacji plastycznej albo masz jakiekolwiek wątpliwości natury medycznej, skontaktuj się z Twoim lekarzem specjalistą. Portal Estheticon nie potwierdza ani nie poleca żadnych treści, zabiegów, produktów, opinii, specjalistów ani żadnych innych materiałów i informacji, o których mowa w tym tekście lub w jakimkolwiek innym miejscu na tej stronie internetowej."