Zapytaj specjalisty Rozwiąż Twoje wątpliwości!

Twarda łydka, ból i zgrubienia w miejscu nakłuć po skleroterapii

SylwiaSzym · Utworzono: 28 sie 2017 · Zaktualizowano: 7 wrz 2018

Witam, 25 lipca miałam zabieg skleroterapii na lewej nodze, nakłucie było pod kolanem oraz z boku łydki, z usg wyszło że jest niewydolność perforatora w stopie( Cyceta), więc lekarz zdecydował o zabiegu. Nosiłam po nim 2 tygodnie pończochy uciskowe. Po tym czasie miałam wizytę kontrolną, na której lekarz obejrzał tylko nogę, nie zrobił usg. Zaznaczę że po zabiegu nie dostałam żadnych leków. Od dwóch tyg. moja łydka jest bardzo twarda a w miejscu nakłuć występują bardzo twarde zgrubienia i zaczerwienienie, które nie tylko okropnie bolą ale i tak jakby pieką przy chodzeniu, siedzeniu, a nawet leżeniu. Często trzymam nogę w górze ale to nic nie pomaga. Byłam z tym u lekarza który robił zabieg ale powiedział że to normalne i przepisał tylko maść Ibalgin. Proszę o pomoc, bo nie wiem czy to normalne że nie mogę normalnie funkcjonować, sprawia mi to okropny ból. Czuję większy ból niż prze zabiegiem. Chciałabym zaczerpnąć opinii różnych lekarzy, gdyż martwię się, że lekarz wykonujący zabieg zmarnował mi nogę.

3 odpowiedzi

Na wszystkie pytania odpowiedzi udzielili prawdziwi lekarze
 • dr Jan Bujok

  7 wrz 2018 ·

  11 odpowiedzi

  Witam, opisywane przez Panią objawy są wskazaniem do wykonania USG żył głębokich, aby przede wszystkim wykluczyć zakrzepicę żył głębokich.
  Pozdrawiam, Jan Bujok

 • dr n. med. Diana Kupczyńska - ARS ESTETICA

  30 sie 2017 ·

  422 odpowiedzi

  Dzień dobry,
  najlepiej wszelkie wątpliwości wyjaśnić z lekarzem, który przeprowadził zabieg. Stwardnienie, nieznaczny obrzęk i bolesność wzdłuż przedbiegu żylaków poddanych skleroterapii to częste objawy, nie budzące niepokoju. Jednak jeśli objawy nie ustępują lub pojawiają się nowe, np. obrzęk całej kończyny, niezbędne jest wykonanie kontrolnego badania USG układu żylnego kończyn dolnych. Pozdrawiam,
  lek. Diana Kupczyńska
  Ars Estetica - Klinika Medycyny Estetycznej i Laseroterapii
  Wrocław, ul. Powstańców Śląskich 56a/2 tel. +48 71 7070 993
  Warszawa, al. Jerozolimskie 56C tel. +48 22 820 90 03

 • dr n.med. Michał Molski

  29 sie 2017 ·

  8 odpowiedzi

  Pani Sylwio,
  Stwardnienie powierzchownych żylaków i ich zaczerwienienie oraz bolesność nie budzi niepokoju, to typowy efekt. Typowe postępowanie obejmuje stosowanie żelów heparynowych, doustnych leków przeciwzapalnych, noszenie pończochy uciskowej oraz chodzenie. Czasami wskazane jest nakłucie stwardniałych żył. Jeśli natomiast cała łydka jest bolesna i spuchnięta to może być to objaw zakrzepicy żył głębokich i wymaga ponownej oceny wraz z badaniem USG.
  Mam nadzieję, że skończy się na strachu i obejdzie bez powikłań.
  dr. n med. Michał Molski
  Specjalista chirurgii naczyniowej, flebolog
  Szpital ESKULAP

Treści publikowane na Estheticon.pl w żadnym wypadku nie mogą zastąpić konsultacji pacjenta z lekarzem. Estheticon.pl nie ponosi odpowiedzialności za produkty ani usługi oferowane przez specjalistów.