Bruzdy nosowo-wargowe

Czym są bruzdy nosowo-wargowe?

Bruzdy nosowo-wargowe

Bruzdy nosowo-wargowe nadają twarzy smutny, surowy wygląd.

Bruzdy nosowo-wargowe, zwane też zmarszczkami nosowo-wargowymi, to wgłębienia i fałdy skóry biegnące od kącików ust aż do skrzydełek nosa. Często towarzyszą im tzw. chomiki, czyli obwisłe policzki. To jedna z najczęściej występujących oznak starzenia.

Bruzda nosowo-wargowa powstaje na skutek przylegania górnej wargi do policzka. Tkanka tłuszczowa policzka uciska przylegającą warstwę skóry, przez co tworzy się niewielka fałda tłuszczowa, co uwidacznia wgłębienia w tym miejscu. Zmarszczki i bruzdy w tym miejscu zazwyczaj pojawiają się w okolicach 35 roku życia, chociaż mogą wystąpić wcześniej z powodu uwarunkowań genetycznych i lub częstego uśmiechania się. Bruzdy nosowo-wargowe to zupełnie naturalny objaw upływu czasu, jednak może być powodem kompleksów, ponieważ przez nie twarz może przybierać surowy lub zmęczony wyraz. Głównymi przyczynami powstawania fałdów nosowo-wargowych są zmniejszanie się ilości i opadanie tkanki tłuszczowej w okolicy policzków i ust oraz kurczenie się mięśni twarzy.

Wypełniacze

Zabieg wstrzykiwania wypełniaczy

Popularnym wypełniaczem jest kwas hialuronowy.

Aby wypełnić zmarszczki nosowo-wargowe można wykonać zabieg z wykorzystaniem wypełniaczy, wśród których najpopularniejszy jest kwas hialuronowy. Zabiegi z wykorzystaniem wypełniaczy (tzw. wolumetria) są nieinwazyjne i skuteczne w przypadku walki ze zmarszczkami. Wstrzykiwane wypełniacze pomagają przywrócić tkankom utraconą objętość i poziom nawilżenia. Kwas hialuronowy to substancja naturalnie występująca w ludzkim organizmie, a zawierające go produkty są wchłanialne, dlatego też efekty zabiegu utrzymują się od 6 do 18 miesięcy. Zabieg trwa około 15-30 minut. Możliwe jest zastosowanie kremu znieczulającego, aby zmniejszyć dyskomfort związany z nakłuciami. Efekty są widoczne od razu, ale zaraz po zabiegu mogą wystąpić zaczerwienienia i drobne zasinienia, które jednak szybko ustępują.

  Nici liftingujące

  Chomiki

  Nici liftingujące pozwalają podnieść wiotkie tkanki i przywrócić twarzy owal.

  Nici liftingujące są wykorzystywane, aby poprawić stopień napięcia skóry i stanowią alternatywę dla chirurgicznego liftingu. Wchłanialne nici liftingujące są umieszczane pod skórą w wybranych miejscach twarzy lub ciała, aby usunąć tzw. chomiki osiągnąć pożądany efekt. W przypadku bruzd nosowo-wargowych umieszcza się je na wysokości policzków, aby wygładzić fałdy i zmarszczki oraz przywrócić napięcie i objętość w tym obszarze. Zabieg trwa około godziny i jest wykonywany w znieczuleniu miejscowym. Po implantacji nici specjalista zakłada minimalne nacięcia wykonane w celu ich wprowadzenia. Efekty są widoczne od razu, jednak będą lepsze po upływie około 10 dni od zabiegu i utrzymują się od 1 do 2 lat. To bardzo skuteczny zabieg odmładzający.

   Bibliografia

   Dr Ewa Rybicka (23.02.2019). Nici liftingujące, czyli o tym jak skutecznie odmłodzić twarz! [online]. Dostępny: http://ewarybicka.pl/nici-lift... [dostęp: 19.05.2022]

   Klinika Dr Szczyt (data nieznana). Wypełnianie zmarszczek [online]. Dostępny: https://www.drszczyt.pl/zabieg... [dostęp: 19.05.2022]

   "Treści publikowane na portalu Estheticon.pl (strona internetowa i aplikacja) nie mogą w żadnym wypadku zastąpić indywidualnej konsultacji u specjalisty chirurgii plastycznej, medycyny estetycznej lub dziedzin pokrewnych. Jeśli rozważasz poddanie się zabiegowi medycyny estetycznej lub operacji plastycznej albo masz jakiekolwiek wątpliwości natury medycznej, skontaktuj się z Twoim lekarzem specjalistą. Portal Estheticon nie potwierdza ani nie poleca żadnych treści, zabiegów, produktów, opinii, specjalistów ani żadnych innych materiałów i informacji, o których mowa w tym tekście lub w jakimkolwiek innym miejscu na tej stronie internetowej."