Kurze łapki

Czym są kurze łapki?

Kurze łapki

Kurze łapki to zmarszczki mimiczne.

Skóra wokół oczu jest bardzo cienka i delikatna, dlatego jest bardziej narażona na działanie czynników przyspieszających procesy starzenia. Kurze łapki to pionowe zmarszczki pojawiające się w zewnętrznych kącikach oczu

Są to zmarszczki mimiczne, ponieważ pojawiają się w wyniku uśmiechania się i innych ruchów mięśni związanych z mimiką twarzy. Z czasem stają się zmarszczkami statycznymi, czyli nie znikają nawet podczas rozkurczania się mięśni i wówczas trudniej je zredukować.

Kurze łapki – przyczyny

Skóra wokół oczu

Skóra wokół oczu jest cienka, przez co szybciej się starzeje. 

Kurze łapki to zmarszczki mimiczne, co oznacza, że powstają na skutek regularnego kurczenia i rozkurczania się mięśni twarzy. Linie i bruzdy w kącikach oczu są wynikiem skurczy mięśni okrężnych oczu, które pracują m.in. podczas uśmiechania się czy mrużenia oczu. Zmarszczki mimiczne w tej okolicy mogą zacząć pojawiać się już po 20-tym roku życia

Oto czynniki przyczyniające się do powstawania kurzych łapek:

  • wiek (z upływem lat zmniejsza się produkcja kolagenu);
  • palenie papierosów;
  • niezdrowa dieta;
  • źle nawilżona skóra;
  • spożywanie alkoholu;
  • mrużenie oczu;
  • opalanie się i korzystanie z solarium;
  • niewystarczająca ilość snu;
  • stres.

Jak zapobiegać?

Skóra pod oczami

Aby zapobiegać powstawaniu zmarszczek wokół oczu, należy stosować odpowiednią codzienną pielęgnację.

Można zapobiegać pojawieniu się i pogłębieniu zmarszczek w kącikach oczu, wdrażając kilka prostych nawyków. Po pierwsze, należy odpowiednio dbać o skórę: codziennie zmywać makijaż i stosować kremy i maseczki pod oczy przeznaczone specjalnie dla delikatnej skóry wokół oczu. Po drugie, aby spowolnić procesy starzenia, kluczowa jest ochrona przed promieniowaniem UV, dlatego zrezygnuj z solarium i codziennie stosuj kremy z wysokim filtrem. Ważne jest także nawilżenie i odżywienie ciała od środka, dlatego powinno się pić minimum 2 litry wody dziennie i zdrowo się odżywiać.

Poniżej przedstawiamy zabiegi, które pomogą zwalczyć problem kurzych łapek.

Bibliografia

ISAPS. Perioral rejuvenation [online]. Dostępny: https://www.isaps.org/discover... [dostęp: 10.01.2023]

"Treści publikowane na portalu Estheticon.pl (strona internetowa i aplikacja) nie mogą w żadnym wypadku zastąpić indywidualnej konsultacji u specjalisty chirurgii plastycznej, medycyny estetycznej lub dziedzin pokrewnych. Jeśli rozważasz poddanie się zabiegowi medycyny estetycznej lub operacji plastycznej albo masz jakiekolwiek wątpliwości natury medycznej, skontaktuj się z Twoim lekarzem specjalistą. Portal Estheticon nie potwierdza ani nie poleca żadnych treści, zabiegów, produktów, opinii, specjalistów ani żadnych innych materiałów i informacji, o których mowa w tym tekście lub w jakimkolwiek innym miejscu na tej stronie internetowej."