Co należy wiedzieć przed liposukcją?

O zabiegu liposukcji opowiada dr Joanna Wiśniewska-Goryń specjalista chirurgii plastycznej
Zabieg liposukcji jest przeprowadzany w znieczuleniu miejscowym bądź w sedacji czyli krótkim znieczuleniu dożylnym. Przeprowadzany jest na sali operacyjnej pod opieką anestezjologa, który cały czas czuwa nad bezpieczeństwem pacjenta. Zabieg odsysania tłuszczu jest dedykowany pacjentom, którzy nie mogą się pozbyć tkanki tłuszczowej w konkretnych obszarach, nie jest to zabieg dedykowany osobom otyłym, nie służy do redukcji masy ciała, służy do rzeźbienia ciała. Pomocny może być pacjentom, którzy mimo ćwiczeń i przestrzegania diety nie mogą pozbyć się tkanki tłuszczowej z problemowych partii np. bryczesów, dolnej części brzucha czy też okolicy lędźwiowej.
Liposukcja często jest przeprowadzana w znieczuleniu miejscowym, pacjent jest przytomny ponieważ czasami podczas zabiegu musi zmieniać pozycję ciała. Zabieg odsysania tkanki tłuszczowej nie jest bolesny. Tkanka tłuszczowa jest usuwana za pomocą specjalnych kaniul, co na skórze nie pozostawia żadnych blizn, nie ma żadnych cięć. Cienkie kaniule są wprowadzane pod skórę za pomocą małych, maksymalnie trzymilimetrowych ukłuć.
Zabieg liposukcji trwa od godziny do maksymalnie 3 godzin, podczas jednego zabiegu można wykonać liposukcję dwóch okolic, czyli np. ud i brzucha. Wykonywanie liposukcji więcej niż dwóch obszarów podczas jednego zabiegu może być niebezpieczne dla pacjenta.
Liposukcja nie jest metodą redukcji masy ciała, jest metodą dedykowaną rzeźbieniu ciała. Okres rekonwalescencji po odsysaniu tłuszczu trwa około tygodnia, po dwóch dniach można już wrócić do pracy. Po zabiegu wymagane jest noszenie specjalnego ubranka uciskowego przez sześć tygodni. Ważne jest również żeby już tydzień po zabiegu pacjent chodził na specjalne masaże wykonywane mniej więcej 2 razy w tygodniu, ułatwiają one odpowiednie gojenie się tkanek po zabiegu i zapobiegają nierównościom.
Ostateczny efekt liposukcji jest widoczny po około sześciu tygodniach od zabiegu. Efekt zabiegu jest trwały, nawet jeśli pacjent w przyszłości przytyje, tłuszcz nie pojawi się w miejscu, z którego był odessany, ale może pojawić się na innym obszarze ciała. Tłuszcz pozyskany podczas liposukcji można po odpowiednim przygotowaniu przeszczepić w inne miejsce na ciele. Przeszczepem tłuszczu (lipofilling) można np. powiększyć piersi lub wypełnić zmarszczki na twarzy.


Transparentny Lekarz
Specjaliści w Twojej okolicy   
Zabiegi, na które wybierają się inni