Gdy włos Ci z głowy spada

Autor:

Rozmowa z dr Piotrem Turkowskim, który aktywność i uwagę zawodową koncentruje na zabiegach przeszczepu włosów. O jego doświadczeniu zawodowymi w zakresie przeszczepu włosów, nowych możliwościach wynikających dla pacjentów rozmawia Estheticon.pl

944E9758 3F33 4E9C AB90 DB1A5862A5F4 (1)
Transplantacja włosów - przeszczep włosów

Zajmuje się Pan chirurgią plastyczną, jakie zabiegi są szczególnie interesujące dla Pana i dlaczego?

Moim "konikiem" są przeszczepy włosów, którymi zajmuje się od 8 lat. Szczególny nacisk kładę na udoskonalanie techniki przeszczepu włosów metodą Follicular unit extraction (FUE).

Dużą przyjemność sprawiają mi też zabiegi korekcji powiek oraz modelowanie sylwetki czyli zabiegi liposukcji.

Zabieg korekty powiek, który wykonuje w znieczuleniu miejscowym, w krótkim czasie bardzo poprawia jakość życia moim pacjentom oraz ujmuje lat.

Natomiast dzięki liposukcji możemy ująć kilka cm w miejscach, które ciężko skorygować morderczymi ćwiczeniami.

W szpitalu wykonuje dużo zabiegów w obrębie korekcji piersi: modelowanie, podwieszanie, redukcja. Pamiętajmy, że nie wszyscy chcą powiększyć piersi.
Zbyt duży biust może być problemem zdrowotnym.

W tym co już robię, czuję się bardzo dobrze i pewnie. Stawiam nacisk na doskonalenie swoich umiejetności. Cały czas poszukuje najlepszych możliwości dla moich pacjentów i cały czas się uczę.

Umiejętności lekarza przeszczepiającego włosy

Czy przeszczep włosów to zabieg wymagający jakiś szczególnych umiejętności od lekarza operującego?

Zabiegi transplantacji włosów wymagają od lekarza długiego porcesu szkolenia i uczenia się przed zabiegiem oraz skupienia, cierpliwości oraz ogromnej precyzji w trakcie wykonywania zabiegu. Dodatkowo, zawsze podkreślam, że jest to zabieg zespołowy, dlatego stawiam na budowanie zgranego zespołu.

Chcąc wykonać zabieg na najwyższym poziomie muszę być wypoczęty, dobrze przygotowany merytorycznie i fizycznie. Trzeba mieć też zmysł artystyczny oraz bardzo sprawne ręce, aby móc precyzyjnie rozplanować, a następnie umieścić grafty włosowe we właściwy sposób. Pamiętać musimy, że cebulki włosowe są bardzo wrażliwe na uszkodzenia.

Dodatkowo istotne jest zdobycie wiedzy o problemach i chorobach owłosionej skóry głowy. Odbyłem wiele szkoleń na temat FUE za granicą (USA, Szwecja, Hiszpania, Belgia) aby zgłębić aktualną technikę.

Osiem lat zajęło mi skompletowanie kompletu narzędzi niezbędnego do wykonania przeszczepu włosów.

W tej procedurze każdy szczegół jest istotny. To zabieg wymagający od chirurga poświecenia i ogromnego zaangażowania od początku do końca zabiegu.

Fotolia 131694382 Subscription Monthly M

Transplantacja włosów metoda FUE

Na czym polega przeszczep włosów metodą FUE ?

Technika transplantacji włosów metodą FUE polega na pobraniu przez chirurga pojedynczych jednostek włosowych czyli mieszków włosowych. Pojedyncze jednostki włosowe, znane też jako grafty, pobierane są z obszaru „dawczego” pacjenta - najczęściej okolicy potylicznej - za pomocą nowoczesnych, specjalnie do tego stworzonych urządzeń, a następnie wszczepiane w miejsce, gdzie brakuje włosów.

Zalety przeszpu włosów - metoda FUE

Jakie zalety posiada stosowana przez Pan metoda transplantacji włosów?

Metoda FUE to przede wszystkim mało inwazyjna procedura, nie niszczymy włosów podczas przeszczepu. W jej trakcie, bardzo delikatnie pobierane są poszczególne mieszki włosowe, które następnie posłużą do przeszczepu.

Początkowo używałem techniki STRIP, ale wraz ze zdobytym doświadczeniem zacząłem dostrzegać minusy tej metody. Obecnie metodę STRIP stosuję tylko w określonych przypadkach.

Metoda FUE nie pozostawia długiej, szpecącej, trudnej do ukrycia blizny z tyłu głowy- jak ma to miejsce w przeszczepie włosów metodą STRIP. Pacjent praktycznie nie traci krwi w trakcie zabiegu, jest bezpieczny pod opieką mojego kilkuosobowego zespołu.

Zaletą jest krótka rekonwalescencja, którą podkreślają sami pacjenci po przeszczepie włosów metodą FUE,Następnego dnia po przeszczepie włosów pacjent może wrócić do pracy i swoich domowych obowiązków.

Przebieg przeszczepu włosów

W jaki sposób pobierane są włosy do przeszczepu?

Włosy do przeszczepu pobieramy z owłosionej skóry głowy, ale nie tylko. Używamy do pobierania poszczególnych mieszków włosowych specjalnego i opatentowanego urządzenia, które nie uszkadza pojedynczych włosów. Trzeba pamiętać, że mieszki włosowe to bardzo delikatne „szczepki”. Mój „transection rate“ - procent uszkodzonych mieszków- jest bardzo niski.To jest w tym zabiegu bardzo ważne.

Ile włosów można przeszczepić jednorazowo? Czy zabieg dzielimy na fazy?

W trakcie pojedynczego zabiegu można przeszczepić od 1000 do 3000 przeszczepów- graftów co daje około 7000 włosów.

Zabieg przeszczepu włosów składa się z 4 bardzo ważnych faz:

  • I faza: przygotowanie pacjenta, omówienie wszelkich procedur zabiegowych i po zabiegowych analiza miejsca dawczego, z kótrego pobierane będą poszczególne mieszki włosowe, rozplanowanie implantacji.
  • II faza: pobrania pojedyńczych jednostk włosowych czyli przeszczepów, zabieg wykonywany ambulatoryjnie w znieczuleniu miejscowym, pacjent leży na brzuchu
  • III faza: wytworzenie w skórze obszaru transplantacji włosów, otworów pod odpowiednim kątem i zagęszczeniem za pomocą specjalistycznych narzędzi. Odpowiednio przeprowadzona faza III zapewni nam naturalny efekt owłosionej skóry.
  • IV faza: Umieszczenie wcześniej pobranych jednostek włosowych w wytworzone „dziurki”, ten etap pacjent spędza wygodnie ułożony na plecach

U zdecydowanej większości pacjentów wystarcza jeden zabieg przeszczepu włosów.

Czy można przeszczepiać włosy tylko z głowy ?

Nie, do przeszczepu grafty włosowe mogą być pobrane z innych rejonów ciała z np. brody czy klatki piersiowej. Stosujemy to wtedy kiedy na głowie pacjenta nie ma wystarczającej ilości włosów do pobrania.

Możemy odtwarzać utracone rzęsy, brwi, zarost na twarzy czy owłosienie klatki piersiowej.

Dla kogo przeszczep włosów

Czy zabieg jest odpowiedni dla mężczyzn i dla kobiet?

Przeszczep włosów możemy wykonać zarówno u kobiet jak i mężczyzn, o ile są do tego wskazania.

Jak często kobiety korzystają z tego rodzaju zabiegów?

Coraz więcej kobiet zgłasza się z problemem wypadających włosów. Aktulnie kobiety to ok 20% pacjentów zgłaszających się do przeszczepu włosów. Kobiety zgłaszają się w celu zagęszczenia zakoli, uzupełnienia przerzedzeń włosów.

Jak kwalifikowani są mężczyźni do zabiegu? Czy każdemu zgłaszającemu można przeszczepić włosy?

Większość mężczyzn, ponad 95%, można zakwalifikować do zabiegu przeszczepu włosów. Tylko specyficzne choroby, takie jak np .łysienie plackowate, bliznowaciejące, czy bardzo mała powierzchnia dawcza, są względnym lub bezwzględnym przeciwskazaniem do zabiegu.

1325055
Dr Piotr Turkowski

Czy przeszczep włosów się udał

Czy długo czekamy na potwierdzenie przyjęcia przeszczepu włosa? Jak to wygląda procentowo, ile przeszczepionych włosów się nie przyjmuje w nowym miejscu? Od czego to zależy ?

Praktycznie 100 % włosów się przyjmuje. Najważniejsze, żeby pacjent stosował się do zaleceń otrzymanych od lekarza po zabiegu. Jestem do dyspozycji pacjentów 24h na dobę i moi pacjenci bardzo to sobie cenią.

Problematyczne może być przeszczep włosów w bliznę. Zawsze informuję, że w okolicach z blizną pooparzeniową i powypadkową włosy gorzej się wygajają. Proces przeszepu włosów w blizny czasami wspomagam np. przeszczepami tłuszczu, co pozwala na uzyskanie dobrych efektów nawet w tych trudnych miejscach.

Po przeszczepie włosów

Jak powinno się dbać o skórę głowy po przeszczepie? Jakie są wskazania po zabiegowe?

O włosy trzeba dbać w szczególny sposób - zgodny z zaleceniami lekarza – przez około 2 tygodnie po zabiegu. Później możemy zapomnieć, że były przeszczepione. Do pracy( jeżeli jest to praca biurowa), można wrócić już następnego dnia, do intensywnej aktywności fizycznej po 2 tygodniach.

Czy stosuje się jakieś specjalne leki po przeszczepie włosów? Czy trzeba jakoś specjalnie dbać o głowę i włosy? Jakieś specjalne szampony, technika mycia?

W procedurach po przeszczepie włosów stosowane są zarówno leki jak i kosmetyki, które na celu mają zagwarantować 100% satysfakcji. Swoich pacjentów wyposażam w specjalne spraye wspomagające gojenie włosów, antybiotyki, szampon oraz maść na gojenie.

Moi Pacjenci o nic się nie martwią, po zabiegu wszystko ode mnie dostają. Jedynym ich zadaniem to stosowanie się do zaleceń.

Czy te przeszczepione włosy rosną tak jak normalne ? Mogą osiągnąć dowolną długość?

Włosy, które zostały przeszczepione zachowują się normalnie tzn. rosną tak jak pozostałe. Te włosy mają dokładnie takie właściwości jak nasze włosy na głowie, rosną naturalnie i są takie same. Nikt nie jest w stanie, powiedzieć, które są przeszczepione, a które nie.

Jeśli zachowują się jak normalne włosy, to oznacza też, że mogą wypaść w normalnym procesie. Czy w tym miejscu odrośnie nowy włos ?

Włosy przeszczepione wypadają i odrastają, jak normalne włosy. 

FD6EEEDA 4E97 4601 9D18 94D0EA6D54F6
Transplantacja włosów - przeszczep włosów

Co może Pan polecić osobom ciągle wahającym się przed decyzją o przeszczepie włosów?

Zachęcam do zabiegu, im wcześniej tym lepiej.
Odsyłam do komentarzy zadowolonych pacjentów, oni są najlepszą rekomendacją.

Jestem przekonany, że moi pacjenci, którzy zdecydowali się na zabieg
przeszczepu włosów potwierdzą że:

  • nie ma się czego bać
  • zabieg jest bezbolesny
  • zabieg nie wyłącza z normalnego funkcjonowania

W rękach dobrego specjalisty przeszep włosów metodą FUE daje efekty spektakularne.

 

Publikowane: 20.11.2018

Autor

Specjalizuje się w chirurgii odtwórczej włosów metodą FUE. Związany z Kliniką Ambroziak i Kliniką Chirurgii Plastycznej CKMP w Warszawie. Specjalizację z chirurgii plastycznej rozpocząl w SCM w Polanicy Zdroju, kontynuuje pod kierownictwem prof. B. Noszczyka.

Przeszczep włosów - transplatacja włosów - Nowości

Więcej opinii na ten temat

Joang 03.06.2019
Warto

Na zabieg jechalam z Polski i jestem z niego bardzo zadowolona, jak i rowniez z opieki w klinice, przemiły personel, w klinice bardzo czysto, lekarze to profesjonalisci. Goraco polecam!

Marian 04.10.2011
Warto

Parę lat temu zacząłem łysieć na czubku głowy. Pozostałe włosy mam bardzo gęste, dlatego zdecydowałem się na przeszczep. Dr Ibrahima znalazłem po prostu w internecie, ale ostateczna decyzja zapadła po pierwszej wizycie. ... Więcej 

Transparentny Lekarz
Specjaliści w Twojej okolicy   
Zabiegi, na które wybierają się inni