Odzyskaj do 4500 zł za wykonany zabieg

Co miesiąc masz szansę na nagrodę.
Zachowaj fakturę i weź udział!

Weź udział

Leczenie łysienia androgenowego od A do Z. Skuteczna diagnostyka i leczenie.

Leczenie łysienia androgenowego od A do Z. Skuteczna diagnostyka i leczenie.
Klinika ELITE
Elite posiada dwa ośrodki w Warszawie. Oferuje pacjentom szereg zabiegów z wykorzystaniem lasera, a także z zakresu medycyny estetycznej i chirurgii plastycznej.
Utworzono: 2 cze 2022 · Zaktualizowano: 2 cze 2022
Skontaktuj się ze zweryfikowanymi klinikami, które mogą zaoferować Ci ten zabieg.

Kreują nasz wizerunek i podkreślają naszą osobowość. Są symbolem kobiecego piękna, młodości, a także męskości. Włosy. Nic dziwnego, że gdy zaczyna ich ubywać, tracimy poczucie własnej atrakcyjności i zaczynamy szukać przyczyny oraz skutecznego leku, który zahamuje ich wypadanie. Oto jak rozpoznać i leczyć jedną z najczęstszych przyczyn nadmiernej utraty włosów, czyli łysienie androgenowe.

Przyczyny łysienia androgenowego

Łysienie androgenowe, jak sama nazwa wskazuje, jest związane z działaniem męskich hormonów – androgenów, a konkretniej metabolitu testosteronu, czyli dihydrotestosterou. Główną przyczyną w tym wypadku jest wrodzona (dziedziczna) wrażliwość mieszków włosowych na działanie tych hormonów. Pod ich wpływem mieszki włosowe stają się coraz słabsze i obkurczają się, w efekcie czego tracimy włosy.

Warto podkreślić, że to nie podwyższony poziom testosteronu, a wrażliwość na jego działanie ma kluczowe znaczenie. Stąd łysienie androgenowe może wystąpić również u osób, u których nie występuje nadmiar tego hormonu.

Objawy łysienia androgenowego

Łysienie androgenowe zwykło nazywać się łysieniem typu męskiego, jest to jednak rodzaj łysienia, które dotyka również kobiet. Przebieg łysienia androgenowego jest inny u kobiet i u mężczyzn.

U kobiet łysienie androgenowe objawia się nieco inaczej niż u mężczyzn. Utrata włosów jest widoczna poprzez pojawienie się widocznego przerzedzenia włosów na wierzchołku głowy, które pogłębia się, tworząc coraz większe prześwity. Ostatecznie włosy całkowicie wypadają, a na czubku głowy pozostaje skóra pozbawiona owłosienia.

Z kolei u mężczyzn łysienie androgenowe ma bardzo charakterystyczny obraz, jego początek zwiastuje pojawienie się tzw. zakoli, które pogłębiają się aż do wierzchołka i tyłu głowy. Włosy pozostają jedynie w obszarze potylicy, gdyż tam mieszki włosowe są odporne na działanie androgenów. 

Łysienie
Łysienie androgenowe dotyka zarówno mężczyzn, jak i kobiety.
dr Hana Köhncke
Brak opinii
Poznań, Wielkopolskie
Kraków, Małopolskie
Kraków, Małopolskie

Diagnostyka łysienia androgenowego – jakie badania wykonać?

Diagnostyka łysienia zazwyczaj opiera się badaniach laboratoryjnych połączonych z trichoskopią lub trychogramem w celu stworzenia kompleksowego programu leczenia. Ważne, aby pacjent nie diagnozował się sam i nie prowadził terapii na własną rękę, stosując ogólnodostępne w aptekach leki i szampony.

To jakie badania laboratoryjne zleci lekarz, jest kwestią indywidualną uzależnioną m.in. od wywiadu lekarskiego i badania przedmiotowego. Zazwyczaj są to następujące badania:

  • morfologia krwi;
  • glukoza na czczo;
  • żelazo i ferrytyna;
  • OB i CRP;
  • TSH;
  • przeciwciała anty-TPO i anty-TG;
  • prolaktyna;
  • progesteron

Trichoskopia

Trichoskopia to bardzo dokładne i precyzyjne badanie stanu mieszków włosowych i ich ujść, łodyg włosów oraz stanu skóry głowy. Jest ono nieocenione w diagnostyce różnych typów łysienia. Pozwala na bardzo wczesną diagnostykę, a dzięki możliwości archiwizacji danych także na ocenę skuteczności leczenia.

Trichoskopię wykonuje się za pomocą wideodermatoskopu, specjalnego urządzenia zaopatrzonego w czułą kamerę HD podłączoną do monitora i komputera. W ten sposób lekarz otrzymuje bardzo precyzyjny obraz, wykonuje zdjęcia i pomiary, które są następnie przesyłane do laboratorium, w którym tworzony jest raport z badania.

Trichogram

Trichogram to badanie, które polega na pobraniu próbki około 100 włosów wraz z cebulkami. Pobrane cebulki trafiają pod mikroskop, gdzie lekarz analizuje ich budowę, jakość i stan cebulek oraz łodyg. Badanie to może być dla niektórych pacjentów nieco kłopotliwe, gdyż konieczne jest wyrwanie włosów. 

Badania trychologiczne
Trichoskopia i trichogram to badania diagnostyczne wykonywane w przypadku łysienia.

Leczenie łysienia androgenowego

Leczenie łysienia androgenowego zazwyczaj odbywa się kompleksowo – leczy się przyczynę, przy jednoczesnym łagodzeniu i hamowaniu objawów, czyli nadmiernie wypadających włosów. W podstawowej terapii stosuje się leki doustne i preparaty do miejscowego wcierania w skórę, a także zabiegi z zakresu medycyny estetycznej. To jaka terapia będzie zastosowana, w dużej mierze zależy od stopnia postępu łysienia.

Leczenie farmakologiczne

W leczeniu farmakologicznym zazwyczaj stosuje się preparaty zawierające minoxidil i finasteryd. Minoxidil stosowany jest zewnętrznie i doustnie. Finasteryd jest lekiem stosowanym doustnie. Związek ten blokuje przemianę testosteronu w DHT.

Zabiegi na skórę głowy

Leczenie łysienia androgenowego bardzo często jest uzupełnianie o zabiegi pielęgnacyjne, które przynoszą bardzo dobre efekty. Lekarze szczególnie polecają:

  • mezoterapię – to zabieg, podczas którego ostrzykuje się skórę głowy, wprowadzając substancje wzmacniające cebulki włosów i hamujące ich wypadanie. Do zabiegu wykorzystuje się igłę ze strzykawką lub specjalne urządzenie (np. Dermapen), które wykonuje serię mikronakłuć. W mezoterapii ważne są także same nakłucia skóry, które pobudzają produkcję kolagenu i elastyny, zwiększają mikrokrążenie krwi i pobudzają procesy regeneracyjne.
  • osocze bogatopłytkowe – to jedna z form mezoterapii. W tym wypadku substancją, którą wprowadzamy pod skórę, jest pozyskane z naszej krwi osocze. Zawiera ono czynniki wzrostu i komórki macierzyste, które pobudzają cebulki włosów do wzrostu i regeneracji.
  • Regenera Activa – to zabieg, polegający na pobraniu i przeszczepie własnych komórek progenitorowych, komórek macierzystych i czynników wzrostu. Zabieg regeneruje mieszki włosowe, odżywia je i pobudza do wzrostu, jednocześnie hamując ich wypadanie.
  • karboksyterapię – to zabieg, podczas którego za pomocą specjalnego urządzenia wstrzykuje w skórę głowy się niewielkie dawki CO2. Dwutlenek węgla pobudza produkcję kolagenu i elastyny, poprawia mikrokrążenie i metabolizm, a tkanki są dotlenione i lepiej odżywione. Dzięki temu włosy stają mocniejsze i mniej podatne na wypadanie.

Przeszczep włosów

Przeszczep włosów to jedyna metoda, która pozwala w sposób trwały odzyskać włosy utracone na skutek łysienia androgenowego. Do przeszczepu wykorzystuje się włosy rosnące z tyłu głowy, czyli w miejscach, gdzie mieszki włosowe są odporne na działanie androgenów – oznacza to, że przeszczepione włosy zostają z pacjentem na zawsze. 

Należy jednak pamiętać, że przeszczep nie hamuje wypadania pozostałych włosów, czyli tych nieprzeszczepionych i wrażliwych na działanie androgenów. Dlatego nie powinno traktować się przeszczepu jako jednorazowego remedium, które wyleczy łysienie. Przeszczep skutecznie i trwale zamaskuje skutki choroby. Pacjent musi być świadomy, że łysienie będzie postępować nadal, jeżeli nie będzie kontynuował leczenia dermatologicznego.

Reklama

Treści publikowane na Estheticon.pl w żadnym wypadku nie mogą zastąpić konsultacji pacjenta z lekarzem. Estheticon.pl nie ponosi odpowiedzialności za produkty ani usługi oferowane przez specjalistów.