Duży nos

Czym jest duży nos?

Zbyt duży nos jest jednym z najczęstszych powodów, który skłania pacjentów do wizyty u chirurga plastycznego.

W zależności od fizjonomii danej osoby, duży nos może nie pasować do reszty twarzy. Oczywiście, są to kwestie bardzo subiektywne i indywidualne – to, co dla jednej osoby może być powodem do dumy, dla innej może stanowić kompleks.

Różne kształty nosa

Kształty nosa

Każdy nos jest nieco inny, chociaż możemy wyróżnić kilka często występujących kształtów.

„Zbyt długi” lub „zbyt szeroki” nos może być wynikiem kształtu i rozmiaru kości i chrząstek wewnątrz nosa lub połączenia tych czynników.

Na świecie nie ma dwóch takich samych nosów, jednak możemy wyróżnić pewne typowe, najczęściej występujące kształty nosów:

  • nos grecki (idealnie prosty o szeroko rozstawionych nozdrzach i końcówce skierowanej delikatnie w dół);
  • nos rzymski lub orli nos (ma wydatny, lekko zakrzywiony grzbiet);
  • haczykowaty nos (grzbiet nosa jest zaokrąglony, a końcówka skierowana ku dołowi, przez co przypomina haczyk);
  • mięsisty nos (to jeden z najczęściej występujących kształtów nosa, charakteryzuje go nieco bulwiasty wygląd);
  • zadarty nos (końcówka zadarta i krótki grzbiet);
  • jastrzębi nos (długi grzbiet z wgłębieniem po środku);
  • nos nubijski (długi grzbiet i szeroki u nasady).

Zabiegi

Korekta nosa

Korekcja nosa to jeden z najczęściej wykonywanych operacji plastycznych na świecie.

Korekcja nosa (rhinoplastyka) to operacja plastyczna, pozwalająca na zmianę kształtu i proporcji nosa. Zabieg pozwala skorygować różne aspekty; możemy na przykład zmniejszyć zbyt duży nos, zwęzić nozdrza, wyprostować przegrodę nosową, zmienić kąt między nosem a ustami lub między nosem a czołem.

Podczas zabiegu chirurg operuje w obrębie kości i chrząstek nosa. Możemy wyróżnić dwie podstawowe techniki zabiegowe: otwartą i zamkniętą. Podczas zabiegu techniką otwartą nacięcie wykonuje się w obrębie kolumienki nosa i prowadzi je wewnątrz nozdrzy, aby następnie podnieść skórę. Technika otwarta pozwala na precyzyjne działanie, przez co jest częściej stosowana. Technika zamknięta wiąże się z wykonaniem nacięć wewnątrz nosa. W obu przypadkach zabieg trwa od 1,5 do 3 godzin, a pacjent pozostaje w klinice na 1-2 dni. Czas rekonwalescenci to 15 dni. Aby ocenić ostateczne rezultaty, należy zaczekać około 1 roku, jednak już po 3 miesiącach możemy zaobserwować, jaki mniej więcej będzie miał kształt nos.

Inne techniki modelowania nosa to:

Bibliografia

Klinika Dr Szczyt (data nieznana). Breast Asymmetry [online]. Dostępny: https://www.drszczyt.pl/zabieg... [dostęp: 23.05.2022]

"Treści publikowane na portalu Estheticon.pl (strona internetowa i aplikacja) nie mogą w żadnym wypadku zastąpić indywidualnej konsultacji u specjalisty chirurgii plastycznej, medycyny estetycznej lub dziedzin pokrewnych. Jeśli rozważasz poddanie się zabiegowi medycyny estetycznej lub operacji plastycznej albo masz jakiekolwiek wątpliwości natury medycznej, skontaktuj się z Twoim lekarzem specjalistą. Portal Estheticon nie potwierdza ani nie poleca żadnych treści, zabiegów, produktów, opinii, specjalistów ani żadnych innych materiałów i informacji, o których mowa w tym tekście lub w jakimkolwiek innym miejscu na tej stronie internetowej."