Rozszerzone pory

Czym są rozszerzone pory?

Rozszerzone pory

Rozszerzone pory sprawiają, że skóra ma nierówną powierzchnię.

Pory to małe otwory na powierzchni skóry, w których znajdują się mieszki włosowe i gruczoły łojowe odprowadzające pot i łój. Mogą być większe i bardziej widoczne lub mniejsze i mniej widoczne, w zależności od osoby. Dzięki obecności porów skóra oddycha.

Rozszerzone pory to struktury powierzchniowe skóry, które wyglądają jak małe dziurki. Ukrywają one wypukłości powiększonych i zgrubiałych gruczołów łojowych, które występują głównie w przypadku cery tłustej, ale także wtedy, gdy skóra traci elastyczność. Zazwyczaj pojawiają się na nosie, policzkach lub czole.

Rozszerzone pory – przyczyny

Oczyszczanie porów

Za rozszerzone pory odpowiadają głównie geny i czynniki środowiskowe.

Jest wiele przyczyn, dlaczego niektóre typy skóry mają większe pory niż inne, oto kilka z nich:

 • czynniki genetyczne: wielkość porów może być uwarunkowana genetycznie;
 • niewystarczające nawilżenie: odwodniona skóra sprzyja powstawaniu rozszerzonych porów;
 • wiek: pory stają się coraz większe z wiekiem;
 • niezdrowy tryb życia: picie alkoholu, spożywanie tłustych pokarmów, palenie papierosów itp. wpływają negatywnie na wygląd porów i skóry;
 • ciągła ekspozycja na słońce;
 • przyczyny hormonalne;
 • nadmiar sebum: wzmożona produkcja i wydzielanie sebum spowodowane np. zaburzeniami hormonalnymi powoduje rozszerzanie się porów.

Codzienna pielęgnacja skóry

Pielęgnacja skóry

Odpowiednio dobrana pielęgnacja pozwala zredukować powiększone pory. 

Odpowiednia pielęgnacja skóry może pomóc zmniejszyć pory i ilość zaskórników. Aby właściwie dbać o skórę, powinniśmy znać jej typ, ponieważ stosowanie niewłaściwych produktów może mieć skutki uboczne dla skóry właściwej.

Oto kroki wskazanej codziennej pielęgnacji skóry:

 1. Demakijaż i oczyszczanie: pierwszym krokiem powinien być demakijaż, który pozwala nie tylko usunąć make-up, ale też pozostałości innych produktów, takich jak krem przeciwsłoneczny.
 2. Peeling: złuszczanie naskórka z wykorzystaniem delikatnego produktu pozwala zamknąć pory i sprawia, że wchłanianie produktów nawilżających jest lepsze.
 3. Nawilżanie: aby dobrze nawilżyć skórę, należy stosować dopasowanych do naszej skóry kremów nawilżających. Również cera tłusta potrzebuje nawilżenia. Do pielęgnacji warto włączyć także bogate w składniki odżywcze serum.
 4. Ochrona przeciwsłoneczna: krem przeciwsłoneczny z wysokim SPF należy stosować codziennie, aby chronić skórę przed szkodliwym działaniem promieniowania UV.

Zaleca się również stosowanie raz lub dwa razy w tygodniu maseczek, takich jak maseczki wygładzające i oczyszczające na bazie glinki.

Poniżej znajdziesz zabiegi zalecane w przypadku rozszerzonych porów.

Bibliografia

Fox, J. (10.09.2019). Large Pores: Identification, Causes, Treatments and Prevention [online]. Dostępny: https://dermcollective.com/lar... [dostęp: 23.05.2022]

"Treści publikowane na portalu Estheticon.pl (strona internetowa i aplikacja) nie mogą w żadnym wypadku zastąpić indywidualnej konsultacji u specjalisty chirurgii plastycznej, medycyny estetycznej lub dziedzin pokrewnych. Jeśli rozważasz poddanie się zabiegowi medycyny estetycznej lub operacji plastycznej albo masz jakiekolwiek wątpliwości natury medycznej, skontaktuj się z Twoim lekarzem specjalistą. Portal Estheticon nie potwierdza ani nie poleca żadnych treści, zabiegów, produktów, opinii, specjalistów ani żadnych innych materiałów i informacji, o których mowa w tym tekście lub w jakimkolwiek innym miejscu na tej stronie internetowej."