Minimum inwazyjności, maksimum efektów

W ramach cyklu 5 minut z... rozmawialiśmy z dr Mirosławem Rodakiem, właścicielem Akademii Zdrowia i Urody Natura-med w Nowym Sączu na temat fascynacji medycyną estetyczną, sposobu leczenia pacjentów, ulubionych zabiegów i zainteresowaniach pozamedycznych.

Natura med 2 clanek (2)

Skąd się wzięło u Pana zainteresowanie medycyną i jakie były Pana pierwsze doświadczenia lekarskie?

Pierwsze zainteresowania medycyną pojawiły się z fascynacji przyrodą. Było to w szkole podstawowej. Wtedy jeszcze moje zainteresowania nie były sprecyzowane, czy ma być to leczenie ludzi, czy może zwierząt. Decyzja o wyborze zawodu lekarza ostatecznie dojrzała we mnie w szkole średniej. Zawód ten umożliwia mi połączenie zainteresowań z chęcią niesienia pomocy innym. Pierwsze samodzielne kroki w zawodzie, po odbyciu stażu podyplomowego, stawiałem w Przychodni, której szefem był lekarz ortopeda. Dzięki temu nauczyłem się wykonywać drobne zabiegi z tzw. "małej chirurgii". Myślę, że pomogło mi to w pokonywaniu barier w stosowaniu przeze mnie różnych technik wykorzystywanych w medycynie estetycznej, np. nici rozpuszczalne.

Kiedy i jak zaczął się Pani interesować medycyną estetyczną?

Pierwsze zainteresowania medycyną estetyczną pojawiły się po otworzeniu przeze mnie medi spa. Wtedy zacząłem interesować się zagadnieniami starzenia się. W tym czasie przeczytałem artykuł dr Ignaciuka o nowym trendzie w medycynie - wówczas medycyna estetyczna dopiero zaczynała stawiać pierwsze kroki w Polsce.

I tak to się zaczęlo… Studia podyplomowe, mnóstwo szkoleń i kursów. Ciągle pojawia się coś nowego, fascynującego. Ta gałąź medycyny rozwija się bardzo prężnie, więc na stagnację nie mogę narzekać.

Czy holistyczne podejście do zdrowia i organizmu człowieka znajduje swoje zastosowanie w medycynie estetycznej? Czy Pan Doktor uznaje i jak stosuje podejście holistyczne w praktyce?

Tak jak w każdej dziedzinie medycyny podstawą jest traktowanie człowieka jako całości. Oczywiście można powiedzieć, że klient/ pacjent w gabinecie przychodzi z konkretnym problemem, np. zmarszczki. Naszym zadaniem jest wytłumaczyć mu dlaczego dochodzi do ich powstania i w jaki sposób kompleksowo zapobiegać starzeniu się. Obecnie panuje ogólny trend aby propagować medycynę przeciw starzeniową, nie tylko naprawczą. I ja również się pod tym podpisuję.

Natura med 3 clanek

Kiedy się Pan poczuł naprawdę doświadczonym lekarzem?

Należy rozgraniczyć staż pracy - ten mam długi, od poczucia własnej nieomylności. Im dłużej się praktykuje tym większa świadomość czekających nas niespodzianek. Pracujemy z ludźmi, a czynniki biologiczne nie do końca są przewidywalne.

Jakie zabiegi poleca Pan najczęściej swoim pacjentom? Czy interesują ich trendy i nowości z zagranicy?

Wykonuję bardzo szeroki wachlarz zabiegów, od zupełnie nieinwazyjnych dermokosmetycznych po nici rozpuszczalne. Staram się wdrażać wszelkie sprawdzone nowości w dziedzinie anty aging i medycynie estetycznej. Zawsze staram się zaproponować program zmierzający do rewitalizacji, a potem zabiegów naprawczych. Swoim pacjentom uświadamiam ,że po pierwsze łatwiej jest zapobiegać niż leczyć, oraz że dla podtrzymania uzyskanych efektów konieczny jest odpowiedni styl życia i dbanie o swój organizm. Moim mottem jest: "minimum inwazyjności, maksimum efektów".

Czy pacjenci przychodzą do Pana z konkretnymi żądaniami, czy oczekują Pana rad i sugestii?

Są dwie grupy pacjentów. Tacy którzy mają już własne doświadczenia i przychodzą na konkretny zabieg, oraz tacy którzy przychodzą po konsultację i poradę. W obu przypadkach staram się przedstawić różne opcje, omówić za i przeciw oraz spodziewane i możliwe do uzyskania efekty. Dla wielu pacjentów nie bez znaczenia są także aspekty finansowe.

Co ma Pan w swojej ofercie dla mężczyzn?

Oprócz zabiegów dermokosmetycznych właściwych dla skóry męskiej oferujemy szereg zabiegów "uniwersalnych"- depilacja, wypełnianie zmarszczek i wolumetria itp. Wykonuję też tzw laserowe zabiegi dermatochirurgiczne właściwe tylko dla tej płci - np usuwanie grudek perlistych.

Czy odmawia Pan zabiegów i w jakich okolicznościach?

Zawsze należy przeprowadzić badanie i jeśli istnieją przeciwwskazania medyczne do zabiegu, trzeba od niego odstąpić. Są także przypadki kiedy oczekiwania co do efektów są nierealistyczne i wówczas także nie podejmuję się jego wykonania.

Do kogo chcą się upodobnić pacjentki? Czy padają jakieś nazwiska gwiazd?

Czasami zdarza się, ale są to rzadkie przypadki.

Natura med  clanek

Jakie są specyfika posiadania gabinetu medycyny estetycznej w Nowym Sączu? Czy są jakieś inne wymagania lub wyobrażenia niż u pacjentów np. w W-wie?

Nie mam własnych doświadczeń co do wymagań w Warszawie. Z drugiej strony miewam pacjentów z Wiednia, innych miast polskich i europejskich, a nawet z Australii. Myślę, że zawsze oczekiwanie jest jedno, aby zabieg był skuteczny i w możliwie największym stopniu likwidował problem z którym pacjent się zgłasza.

Czy ceny zabiegów są inne niż w stolicy?

Tak. Z pewnością są niższe niż w Warszawie czy innych większych miastach.

Czy wykonuje Pan zabiegi osobom z rodziny, bliskim, znajomym, czy poleca Pan raczej kolegów?

Tak. Rodzina korzysta z zabiegów u mnie.

Jakie są Pana zainteresowania pozamedyczne? Jak Pan odpoczywa po pracy?

Lubię czytać, słuchać muzyki oraz aktywnie wypoczywać.

Co jest według Pana absolutnym hitem we współczesnej medycynie estetycznej?

Od dawna stosuję zabiegi z osoczem bogatopłytkowym, jeszcze zanim zostały tak szeroko rozpropagowane. Z moich obserwacji wynika, że jest to bardzo wartościowa metoda. Jeśli chodzi o nowe technologie, to aktualnie odkrywam w coraz większym zakresie możliwości plazmy (Plexr) i widzę bardzo dobre rezultaty przy stosunkowo małej inwazyjności (np porównując blepharoplastykę chirurgiczną i wykonaną mikrowiązką plazmy)

Jakie ma Pan plany zawodowe na najbliższy okres?

Kontynuacja praktyki i ciągłej nauki. Ponieważ w ostatnim czasie zakupiłem Plexr, zastosowanie plazmy w medycynie estetycznej stało się dla mnie interesującym tematem. Chciałbym dopracować się metodyki łączenia tych zabiegów z innymi, np osoczem bogatopłytkowym. Oczekuję też na uruchomienie szkoleń z nowej metody - na razie nie będę zdradzał szczegółów.

Publikowane: 12.12.2016

Dotyczące tematu

Transparentny Lekarz
Specjaliści w Twojej okolicy   
Zabiegi, na które wybierają się inni