Operacja plastyczna nosa - wskazania, przygotowanie do zabiegu i jego przebieg

Operacja plastyczna nosa bywa przeprowadzana nie tylko ze względów estetycznych, lecz także funkcjonalnych. Krzywa przegroda nosowa może utrudniać oddychanie, a korekcję części zewnętrznej nosa można połączyć z prostowaniem przegrody nosowej.
Dzięki korekcji nosa można zniwelować m.in. następujące defekty estetyczne nosa:
- krzywy nos
- garb na nosie
- szeroki nos
Operację nosa można wykonywać w części chrzęstnej i w części kostnej. Dzięki korekcji części chrzęstnej nosa można zmienić wygląd czubka nosa, skrócić czy też zwęzić czubek nosa. Operując część kostną nosa, która wykonywana jest w znieczuleniu ogólnym, można usunąć garb, wyprostować nos, a także przegrodę nosową.
Po operacji nosa przeprowadzanej w znieczuleniu ogólnym pacjent zostaje dzień lub dwa dni w klinice.
W przypadku operacji nosa chrzęstnego, która może być przeprowadzana w znieczuleniu miejscowym, pacjent może wrócić do domu tego samego dnia.
Na konsultacji z chirurgiem plastycznym poprzedzającej korekcję nosa pacjent powinien przedstawić swoje oczekiwania, jaki nos chciałby mieć oraz omówić czy oczekiwane efekty są możliwe do zrealizowania. Przed poddaniem się operacji nosa pacjent powinien przeprowadzić szereg badań i udać się na konsultację do anestezjologa. Operacja plastyczna nosa może być przeprowadzona jedynie u osób, których stan zdrowia jest nienaganny.
Po operacji nosa należy nosić gips przez tydzień. Pierwszy raz nos po operacji można zobaczyć dopiero po zdjęciu gipsu. Nos jest bardzo ważnym elementem na naszej twarzy. Zmiana jego wyglądu po operacji bywa dla wielu pacjentów zaskakująca. Po operacji nos jest obrzęknięty, a pod oczami mogą utrzymywać się zasinienia. Obrzęk nosa po operacji może utrzymywać się nawet przez trzy miesiące.
Efekt zabiegu można ocenić dopiero około po pół roku od korekcji nosa. Po operacji nosa należy unikać sportów, w których można nabawić się kontuzji, np.: squasha, tenisa czy też jeżdżenia na nartach.
Jakie są wskazania do operacji plastycznej nosa? Jak wygląda przygotowanie do korekcji nosa? Jak przebiega sam zabieg? I kiedy można cieszyć się nowym nosem po operacji? Opowiada dr Joanna Wiśniewska-Goryń specjalista chirurgii plastycznej


Dotyczące tematu

Korekcja nosa (Operacja nosa) - Powiązane videa

Transparentny Lekarz
Specjaliści w Twojej okolicy   
Zabiegi, na które wybierają się inni