11 pytań o przeszczep włosów metodą FUE

Autor:

Na najważniejsze pytania dotyczące przeszczepu włosów metodą FUE odpowiada dr Gregory Turowski - dyrektor medyczny DR TUROWSKI Hair Restoration Clinic w Katowicach, ceniony na arenie międzynarodowej chirurg plastyczny, który jako jeden z pierwszych na świecie zastosował robota ARTAS w swojej klinice w Chicago.

1. Na czym polega przeszczep włosów metodą FUE?

Przeszczep włosów metodą FUE (z ang. Follicular Unit Extraction) polega na pobraniu pojedynczych mieszków włosowych z obszaru dawczego. Zazwyczaj jest to część potyliczna głowy. Następnie pobrane jednostki mieszkowe wszczepia się w miejsca, gdzie występują ubytki włosów.

2. Na czym polega przewaga metody FUE nad tradycyjną metodą STRIP?

Przeszczep włosów metodą FUE jest mniej inwazyjny, niż tradycyjna metoda STRIP.

Metoda STRIP polega na pobraniu wycinka owłosionej skóry z tyłu lub z boku głowy. Pobrany wycinek zostaje podzielony na tzw. jednostki cebulkowe tzw. przeszczepy, które następnie są wszczepiane w miejsca biorcze. Metoda ta wymaga użycia skalpela i założenia szwów w miejscu biorczym. Rana po zabiegu długo się goi, pozostawiając nieestetyczne blizny liniowe, widoczne przy krótko ściętych włosach.

Zastosowanie metody FUE eliminuje niepożądane skutki uboczne i długi czas rekonwalescencji po przeszczepie włosów. W przypadku FUE „przeszczepy” pobierane są pojedynczo, bez użycia skalpela. Nie ma zatem konieczności zakładania szwów. Dzięki temu skóra głowy szybko się goi i nie ma na niej widocznych blizn. Pacjent może bez obaw nosić krótkie fryzury.

turowski Przeszczep włosów robotem ARTAS

3. Czym różni się metoda FUE – manualna od FUE – ARTAS?

Tradycyjna metoda FUE opiera się na manualnej pracy osoby wykonującej przeszczep. Pobieranie pojedynczych mieszków wymaga zatem od niej ogromnej precyzji i skupienia, co wydłuża czas przeszczepu.

FUE – ARTAS to najnowocześniejsza, zrobotyzowana metoda transplantacji włosów. Zastosowanie robota ARTAS znacznie usprawnia przebieg przeszczepu techniką FUE, zachowując jednocześnie najwyższą jakość i precyzję. ARTAS jest w stanie, w ciągu 1 godziny, pobrać z głowy pacjenta ponad 1000 mieszków włosowych tzw. graftów i przygotować ponad 2000 miejsc do przeszczepu. Wynik ten nie jest możliwy do osiągnięcia w przypadku metody manualnej. Ponadto, w przeciwieństwie do człowieka, ramię robota się nie męczy. W związku z tym zabieg przebiega sprawnie, z taką samą precyzją od początku do końca.

Metoda manualna obarczona jest także ryzykiem uszkodzenia mieszków włosowych, co negatywnie wpływa na końcowy efekt zabiegu. Robot ARTAS nie tylko pobiera włosy i starannie je selekcjonuje, wybierając tylko najlepsze zespoły mieszków włosowych do przeszczepu, ale również nie uszkadza ich podczas pobierania. Pozyskane grafty są zatem silne i nienaruszone, co zwiększa skuteczność  zabiegu.

Podczas manualnego przeszczepu włosy bywają często wszczepiane są pod kątem prostym,  przez co efekt przeszczepu jest nienaturalny. ARTAS natomiast przygotowując miejsca, w które mają być wszczepione włosy, wykonuje serię mikroskopijnych nakłuć pod różnymi kątami. Dzięki temu przeszczepione włosy odrastając, zachowują naturalne właściwości oraz układają się zgodnie z noszoną fryzurą. Efekt przeszczepu jest więc bardzo naturalny. 

4. Kto jest najlepszym kandydatem do przeszczepu włosów metodą FUE – ARTAS?

Transplantacji włosów metodą FUE – ARTAS może poddać się praktycznie każdy. Są to zarówno mężczyźni, jak i kobiety, u których nastąpił znaczny i trwały ubytek owłosienia w wyniku łysienia androgenowego, urazów, oparzeń, terapii antynowotworowej, a także po przeszczepach skóry głowy. Przeszczep włosów robotem ARTAS to rozwiązanie również dla osób, które chcą jedynie zagęścić przerzedzone włosy np. mężczyźni z zakolami, kobiety po menopauzie.

5. Jak długo trwa zabieg przeszczepu włosów FUE - ARTAS?

Czas trwania zabiegu uzależniony jest od liczby przeszczepianych graftów. Może zatem trwać od kilku do kilkunastu godzin. W przypadku większej liczby jednostek mieszkowych, zabieg może zostać podzielony na dwa dni. Pacjent w tym czasie może słuchać muzyki, obejrzeć film, a nawet uciąć sobie drzemkę. W czasie trwania zabiegu przewidziane są także przerwy, podczas których pacjent może skorzystać z toalety i zjeść posiłek.

6. Czy zabieg jest bolesny?

Zabieg przeszczepu włosów metodą FUE – ARTAS przeprowadzany jest w znieczuleniu miejscowym. W zawiązku z tym zabieg jest bezbolesny, a pacjent czuje się komfortowo.

7. Jak przebiega przeszczep metodą FUE – ARTAS?

Obszar poddany zabiegowi zostaje miejscowo znieczulony. Robot ARTAS pod nadzorem lekarza skanuje, milimetr po milimetrze, skórę głowy pacjenta i wybiera najlepsze grafty do przeszczepu. Następnie w obszarze biorczym wykonuje setki mikroskopijnych nakłuć, przygotowując miejsca do wszczepień. Na tym kończy się praca robota, a do działania przystępują technicy, którzy implantują wyselekcjonowane mieszki włosowe. Bezpośrednio po zabiegu pacjent wraca do domu bez żadnego opatrunku.

8. Po jakim czasie widoczne są efekty przeszczepu metodą FUE - ARTAS?

Oczekiwanie na efekty przeszczepu wymaga cierpliwości, ponieważ włosy odrastają swoim naturalnym tempem. Ostateczny efekt pojawia się zwykle po około 9-12 miesiącach. Jest on naturalny i trwały. Przeszczepione włosy są bowiem odporne na wypadanie (nie posiadają receptorów androgenowych). Można je dowolnie ścinać, farbować i stylizować.

9. Ile trwa rekonwalescencja po przeszczepie metodą FUE – ARTAS?

Czas rekonwalescencji po przeszczepie włosów metodą FUE - ARTAS jest bardzo krótki. Już następnego dnia po zabiegu pacjent może wrócić do codziennych czynności.

10. Jaki jest koszt przeszczepu włosów metodą FUE – ARTAS?

Koszt zabiegu uzależniony jest od liczby przeszczepianych graftów. Wstępna wycena zabiegu możliwa jest zwykle na podstawie zdjęć przesłanych do kliniki przeszczepu włosów.  

11. Jak wybrać klinikę przeszczepu włosów?

Wybierając klinikę przeszczepu włosów należy zwrócić szczególną uwagę na doświadczenie zespołu wykonującego przeszczep oraz sprzęt, za pomocą którego wykonywany jest zabieg. 

Pionierem w zakresie robotycznego przeszczepiania włosów jest dr Gregory Turowski, ceniony w Stanach Zjednoczonych chirurg plastyk polskiego pochodzenia. To on, jako jeden z pierwszych na świecie, wykonał przeszczep włosów za pomocą robota ARTAS. Kliniki dr Turowskiego w Chicago i Katowicach są obecnie wiodącymi ośrodkami transplantacji włosów w USA i Europie, wykorzystującymi najnowszy model robota  ARTAS 9x.

Aktualizowane: 08.02.2019

Przeszczep włosów - transplatacja włosów - Nowości

Więcej opinii na ten temat

Joang 03.06.2019
Warto

Na zabieg jechalam z Polski i jestem z niego bardzo zadowolona, jak i rowniez z opieki w klinice, przemiły personel, w klinice bardzo czysto, lekarze to profesjonalisci. Goraco polecam!

Marian 04.10.2011
Warto

Parę lat temu zacząłem łysieć na czubku głowy. Pozostałe włosy mam bardzo gęste, dlatego zdecydowałem się na przeszczep. Dr Ibrahima znalazłem po prostu w internecie, ale ostateczna decyzja zapadła po pierwszej wizycie. ... Więcej 

Transparentny Lekarz
Specjaliści w Twojej okolicy   
Zabiegi, na które wybierają się inni