Wskazania do transplantacji włosów i zalety metody FUE

Autor:

Na przeszczep włosów decydują się zarówno mężczyźni, jak i kobiety. Zazwyczaj do lekarza zgłaszają się mężczyźni z tzw łysieniem androgenowym. U nich za łysienie odpowiedzialna jest zwiększona wrażliwość receptorów androgenów w mieszkach włosowych. Receptory te wychwytują pochodną testosteronu, dihydrotestosteron (DHT) i mieszki włosowe zanikają, co powoduje łysienie.

Czy przeszczep jest jedyną metodą na odbudowę linii włosów?

W początkowej fazie łysienia androgenowego można jeszcze zatrzymać ten proces, stosując zabiegi z osocza bogatopłytkowego lub za pomocą leków, które blokują przemianę testosteronu w DHT. Kiedy jednak włosy już wypadną, jedynym sposobem na ich przywrócenie jest transplantacja, która pozwala na odbudowę linii włosów.

Na czym polega zabieg transplantacji włosów?

Transplantacja polega na pobraniu włosów z jednego miejsca, z tyłu głowy i przeszczepieniu ich w łysiejące miejsce. Przeszczepiane włosy nadal zachowują swoja zdolność do wzrostu. Zabieg jest bezbolesny, ponieważ przebiega w znieczuleniu miejscowym. Włosy pobiera się z części potylicznej głowy. Ulokowane mieszki włosowe nie są wrażliwe na DHT, dlatego włosy stamtąd nie wypadają a przeszczepione pozostają na swoim nowym miejscu i nadal rosną.

Na czym polega metoda FUE?

Zabiegi transplantacji przeprowadza się, stosując dwie metody: FUT ( z ang. Follicular Unit Transplantation) i FUE (Follicular Unit Extraction) . Pierwsza metoda polega na wycięciu z tylnej części głowy pasa skóry o długości 15-20 cm. Następnie pasek (z ang. strip) dzieli się pod mikroskopem na pojedyncze jednostki włosa, tzw. grafty, które przeszczepia się następnie w określone miejsce. Graft to pojedyncze skupisko, z którego wyrastają włosy. Z jednego graftu może wyrastać 1-4 włosów.

Drugą metodą, znacznie mniej inwazyjną, jest metoda FUE, która polega na pobraniu i przeszczepieniu tzw. mikrograftów. Pobiera się je specjalnym urządzeniem o niewielkiej średnicy (0,9 mm) a następnie przeszczepia. Ta metoda dzięki niezwykle precyzyjnemu pobraniu graftów pozwala zachować nienaruszony stan włosów, co daje większe szanse na przyjęcie się włosów w nowym miejscu. Normą jest, że przyjmuje się ok 80-90 proc. przeszczepionych włosów.

Sandelewski przeszczep wlosow
Efekt zabiegu transplantacji włosów metodą FUE

Ile trwa rekonwalescencja po  przeszczepianiu włosów?

To zależy. Po zastosowaniu bardziej inwazyjnej metody FUT miejsce po wyciętym pasie włosów zszywa się. Rana boli jak każda inna rana a w miejscu pobrania paska skóry zostaje blizna. W przypadku metody FUA na głowie pacjenta pozostają małe ranki w miejscach pobrania graftów. Skóra jest wrażliwsza, jednak goi się znacznie szybciej niż przy FUT. Umożliwia też szybszy powrót do codziennych obowiązków.

Przeszczepianie włosów - czas trwania zabiegu

Przeszczepianie maleńkich fragmentów skóry to niezwykle precyzyjne zadanie. Szybkość pracy zależy od doświadczenia chirurga. Mnie przeszczepienie 800-1000 graftów - wystarczających na pokrycie zakoli zajmuje godzinę.

Kto jest odpowiednim kandydatem do przeszczepu włosów i jakie są przeciwskazania?

Transplantacji może poddać się każdy, musi tylko mieć odpowiednio dużo włosów, które można przeszczepić. Przeciwskazaniami są choroby zapalne skóry, liszaje a także niewyrównana cukrzyca czy zaburzenia krzepnięcia krwi.

Publikowane: 11.02.2019

Autor

Chirurg, właściciel Centrum San-Medical w Jaworznie. Specjalizuje się w przeszczepianiu włosów metodą FUE WAW System. Członek prestiżowej International Hair Restoration Surgery. Poza przeszczepami wykonuje szerokie spektrum zabiegów medycyny estetycznej.

Przeszczep włosów - transplatacja włosów - Nowości

Więcej opinii na ten temat

Joang 03.06.2019
Warto

Na zabieg jechalam z Polski i jestem z niego bardzo zadowolona, jak i rowniez z opieki w klinice, przemiły personel, w klinice bardzo czysto, lekarze to profesjonalisci. Goraco polecam!

Marian 04.10.2011
Warto

Parę lat temu zacząłem łysieć na czubku głowy. Pozostałe włosy mam bardzo gęste, dlatego zdecydowałem się na przeszczep. Dr Ibrahima znalazłem po prostu w internecie, ale ostateczna decyzja zapadła po pierwszej wizycie. ... Więcej 

Transparentny Lekarz
Specjaliści w Twojej okolicy   
Zabiegi, na które wybierają się inni