Odzyskaj do 4500 zł za wykonany zabieg

Co miesiąc masz szansę na nagrodę.
Zachowaj fakturę i weź udział!

Weź udział

Transplantacja włosów nowoczesną metodą FUE

Transplantacja włosów nowoczesną metodą FUE
Chirurg, lekarz medycyny estetycznej, właściciel Centrum San-Medical w Jaworznie. Specjalizuje się w przeszczepianiu włosów metodą FUE. Członek prestiżowej International Hair Restoration Surgery.
Utworzono: 4 gru 2019 · Zaktualizowano: 22 mar 2023

Dr n. med. Artur Sandelewski to specjalista chirurgii ogólnej i certyfikowany lekarz medycyny estetycznej Polskiego Towarzystwa Lekarskiego. Specjalizuje się w przeszczepie włosów i jako jeden z nielicznych polskich lekarzy przynależy do prestiżowej organizacji zrzeszającej lekarzy zajmujących się przeszczepem włosów – International Society of Hair Restoration Surgery (ISHRS). Może się pochwalić wieloletnim doświadczeniem w leczeniu różnych typów łysienia i wykonywania przeszczepów róznymi metodami, w tym FUE, FUT i BHT.

Wskazania do transplantacji włosów metodą FUE

Zabieg FUE jest polecany głównie pacjentom, którzy wolą krótsze włosy. Mogą z niego śmiało korzystać zarówno panowie, jak i panie. Szczególnie polecany jest osobom po wcześniej przebytych zabiegach w obrębie owłosionej skóry głowy, gdzie kolejne jej wycinanie jest utrudnione lub wręcz niemożliwe. 

Należy pamiętać, że o ostatecznych wynikach transplantacji włosów metodą FUE decyduje przede wszystkim jakość włosów, stąd ta metoda nie zawsze może być zastosowana w przypadku każdego rodzaju włosa i u każdego pacjenta.

Przygotowanie do transplantacji włosów metodą FUE

Przed zabiegiem wykonywana jest rzetelna ocena miejsca pobrania jednostek włosa oraz zostaje określony zakres przeszczepianych włosów. Dodatkowo prowadzona jest zapewniająca anonimowość dokumentacja fotograficzna, by porównać stan zagęszczenia włosów przed i po transplantacji. 

Włosy z miejsca dawczego muszą być zgolone do 2-3 mm.

Przebieg transplantacji włosów metodą FUE

Przeszczep włosów metodą FUE wykonuje się w znieczuleniu miejscowym (nasiękowym) – nie jest konieczne znieczulenie ogólne. Środkiem znieczulającym jest w tym przypadku odpowiednio dobrany roztwór, co pozwala na zmniejszenie możliwości wystąpienia skutków ubocznych. Znieczulenie podaje się dwuetapowo: najpierw roztwór znieczulający jest administrowany przy pomocy specjalnej cienkiej igły iniekcyjnej 30G, podczas gdy pacjent pozostaje w pozycji siedzącej; po upływie 20-30 minut pacjent powinien położyć się na brzuchu. Roztwór wstrzykiwany jest punktowo w miejsce dawcze (obszar, z którego pobierane będą włosy do przeszczepu). Po upływie kilku minut podaje się kolejne mililitry znieczulenia.

Następnie lekarz pobiera pojedyncze mieszki włosowe (tzw. unity), mogące zawierać od 1 do nawet 4 włosków. Robi to przeznaczonymi do tego igłami punkcyjnymi o minimalnej średnicy (0,75-1 mm). Te małe igiełki mają specjalny kształt i konstrukcję zapewniającą minimalne uszkodzenia zarówno skóry, jak i tkanek otaczających włosy i cebulki włosowe. Dzięki mikronakłuwaniu procent włosów uszkodzonych to jedynie 5-8%, a blizny po pobraniu są właściwie niewidoczne.

Pojedyncze jednostki włosa umieszcza się w specjalnym naczyniu, które należy przechowywać w lodówce, aby przeszczepiane włosy nie obumarły. Powierzchnia pobrania pożądanej ilości włosów metodą FUE jest większa o ok. 25-30% niż w przypadku metody FUT, ale miejsce dawcze można dobrać tak, aby zakryły je pozostawione wokół dłuższe włosy.

Przeszczep włosów FUE - efekty
Przeszczep włosów FUE: przed i po (San-Medical, dr n. med. Artur Sandelewski)

Kiedy już specjalista pobierze wystarczającą liczby włosów, na miejsce pobrania zakładany jest opatrunek; pacjent może wówczas usiąść na fotelu, gdzie lekarz znieczuli obszar do przeszczepu. Podczas tej części zabiegu pacjenci często bez przeszkód oglądają filmy, czytają gazety czy też rozwiązują krzyżówki lub sudoku.

Tymczasem specjalista wykonuje mikronakłucia w oznaczonym wcześniej obszarze transplantacji. W powstałe otworki będzie wprowadzać pobrane wcześniej jednostki włosów. Często robi to wykwalifikowany personel pod nadzorem specjalisty.

Po wprowadzeniu unitów na miejsce biorcze nakłada się specjalną maść i pacjent wychodzi z kliniki bez żadnego opatrunku.

Przeszczep włosów metodą FUE jest dla pacjentów komfortowym i bezpiecznym zabiegiem.

Reklama

Treści publikowane na Estheticon.pl w żadnym wypadku nie mogą zastąpić konsultacji pacjenta z lekarzem. Estheticon.pl nie ponosi odpowiedzialności za produkty ani usługi oferowane przez specjalistów.

Reklama

Być może zainteresuje Cię też...