Transplantacja włosów nowoczesną metodą FUE

Autor:

Na przestrzeni lat powstawało wiele technik transplantacji włosów. FUE (z angielskiego Follicular Unit Extraction to nowoczesny zabieg stosowany w leczeniu łysienia. Główną ideą jest tu pobieranie poszczególnych jednostek włosa czyli unitów podczas tylko jednej sesji. W porównaniu do tradycyjnej metody FUT zabieg FUE daje mniejsze uszkodzenia skóry głowy, umożliwia szybszy proces gojenia oraz pozostawia mniej widoczne blizny.

Wskazania do transplantacji włosów metodą FUE

Zabieg FUE jest głównie polecany pacjentom, którzy wolą krótsze włosy. Mogą z niego śmiało korzystać zarówno panowie, jak i panie. Szczególnie polecany jest osobom po wcześniej przebytych zabiegach w obrębie owłosionej skóry głowy, gdzie kolejne jej wycinanie jest utrudnione lub wręcz niemożliwe. 

Należy pamiętać, że o ostatecznych wynikach transplantacji włosów metodą FUE decyduje przede wszystkim jakość włosów, stąd ta metoda nie zawsze może być zastosowana u wszystkich ich rodzajów i u każdego pacjenta.

Przygotowanie do transplantacji włosów metodą FUE

Przed zabiegiem wykonywana jest rzetelna ocena miejsca pobrania jednostek włosa oraz zostaje określony zakres przeszczepianych włosów. Dodatkowo prowadzona jest zapewniająca anonimowość dokumentacja fotograficzna, by porównać stan zagęszczenia włosów przed i po transplantacji. 

Włosy z miejsca dawczego muszą być zgolone do 2-3 mm.

Przebieg transplantacji włosów metodą FUE

Przeszczep włosów metodą FUE przeprowadzany jest w znieczuleniu miejscowym (nasiękowym) – nie jest konieczne znieczulenie ogólne. Środkiem znieczulającym jest w tym przypadku odpowiednio dobrany roztwór, co pozwala na zmniejszenie możliwości wystąpienia skutków ubocznych. Znieczulenie podaje się dwuetapowo: w pierwszej fazie roztwór znieczulający jest administrowany przy pomocy specjalnej cienkiej igły iniekcyjnej 30G, podczas gdy pacjent pozostaje w pozycji siedzącej; po upływie 20-30 minut pacjent powinien położyć się na brzuchu. Roztwór wstrzykuje się punktowo w miejsce, z którego włosy będą przeszczepiane, a po kilku minutach podawane są kolejne mililitry znieczulenia.

Następnie lekarz pobiera pojedyncze mieszki włosowe (tzw. unity), mogące zawierać od 1 do nawet 4 włosków. Robi to przeznaczonymi do tego igłami punkcyjnymi o minimalnej średnicy (0,75-1 mm). Te małe igiełki mają specjalny kształt i konstrukcję zapewniającą minimalne uszkodzenia zarówno skóry, jak i tkanek otaczających włosy i cebulki włosowe. Dzięki mikronakłuwaniu procent włosów uszkodzonych to jedynie 5-8%, a blizny po pobraniu są właściwie niewidoczne.

Pojedyncze jednostki włosa umieszcza się w specjalnym naczyniu, które należy przechowywać w lodówce, aby przeszczepiane włosy nie obumarły. Powierzchnia pobrania pożądanej ilości włosów metodą FUE jest większa o ok. 25-30 % niż w przypadku metody FUT, ale miejsce dawcze można dobrać tak, aby zakryły je pozostawione wokół dłuższe włosy.

Przeszczep wlosów Sandelewski FUE
Efekty transplantacji włosów metodą FUE - dr Artur Sandelewski, San-Medical

Kiedy już specjalista pobierze wystarczającą liczby włosów, na miejsce pobrania zakładany jest opatrunek; pacjent może wówczas usiąść na fotelu, gdzie lekarz znieczuli obszar do przeszczepu. Podczas tej części zabiegu pacjenci często bez przeszkód oglądają filmy, czytają gazety czy też rozwiązują krzyżówki lub sudoku.

Tymczasem specjalista wykonuje mikronakłucia w oznaczonym wcześniej obszarze transplantacji. W powstałe otworki będzie wprowadzać pobrane wcześniej jednostki włosów. Często robi to wykwalifikowany personel pod nadzorem specjalisty.

Po wprowadzeniu unitów na miejsce biorcze nakłada się specjalną maść i pacjent wychodzi z kliniki bez żadnego opatrunku.


Przeszczep włosów metodą FUE jest dla pacjentów komfortowym i bezpiecznym zabiegiem.


 

Aktualizowane: 13.01.2020

Autor

Chirurg, właściciel Centrum San-Medical w Jaworznie. Specjalizuje się w przeszczepianiu włosów metodą FUE WAW System. Członek prestiżowej International Hair Restoration Surgery. Poza przeszczepami wykonuje szerokie spektrum zabiegów medycyny estetycznej.

Przeszczep włosów - transplatacja włosów - Nowości

Więcej opinii na ten temat

Zarejestrowany użytkownik Dr. Ahmed ALTAN MD 02.09.2019
Warto     

A więc tak... Po przylocie do Turcji duże ŁAAŁ? za pokój hotelowy i ogólnie cały hotel. Na drugi dzień spotkanie w nowoczesnej klinice z miłym i życzliwym doktorem Altanem. Ogólnie to cała obsługa jest miła i sympatyczna... Więcej 

Warto     

Parę lat temu zacząłem łysieć na czubku głowy. Pozostałe włosy mam bardzo gęste, dlatego zdecydowałem się na przeszczep. Dr Ibrahima znalazłem po prostu w internecie, ale ostateczna decyzja zapadła po pierwszej wizycie. ... Więcej 

Transparentny Lekarz
Specjaliści w Twojej okolicy   
Zabiegi, na które wybierają się inni