Odzyskaj do 4500 zł za wykonany zabieg

Co miesiąc masz szansę na nagrodę.
Zachowaj fakturę i weź udział!

Weź udział

Co warto wiedzieć o przeszczepie włosów?

Co warto wiedzieć o przeszczepie włosów?
Lek. Piotr Turkowski
Specjalizuje się w chirurgii odtwórczej włosów metodą FUE. Związany z Kliniką Ambroziak i Kliniką Chirurgii Plastycznej CKMP w Warszawie. W trakcie specjalizacji z chirurgii plastycznej.
Utworzono: 16 cze 2021 · Zaktualizowano: 23 mar 2023
Skontaktuj się ze zweryfikowanymi klinikami, które mogą zaoferować Ci ten zabieg.

Jakie są różnice pomiędzy transplantacją włosów FUE i STRIP?

Przeszczep włosów metodą FUE (z ang. Follicular Unit Extraction), polega na ekstrakcji, czyli wyodrębnieniu i wydobyciu pojedynczych mieszków włosowych z okolicy skóry owłosionej, zwanej okolicą dawczą, w okolicę pozbawioną owłosienia, zwaną okolicą biorczą.

Transplantacja METODĄ STRIP (z angielskiego: pasmo, pasek) nazywana jest równiez inaczej METODĄ FUT (Follicular Unit Transplantation). Metoda ta polega na jednorazowym pobraniu dużej ilości mieszków włosowy z potylicznego obszaru dawczego. Chirurg pobiera (wycina) zatem pasek owłosionej skóry z tylnej lub bocznej okolicy głowy oraz zszywa powstały w ten sposób ubytek tkankowy. Dużą wadą tej metody jest powstanie widocznej, szpecącej i trudnogojącej się blizny, co jest dla pacjentów bardzo niekomfortowe i bolesne.

Od czego zależy powodzenie przeszczepu metodą FUE?

Ostateczny efekt transplantacji zależy od wyjątkowej dokładności oraz specjalistycznego doświadczenia chirurga – zapewnia dr Piotr Turkowski. Zastosowane urządzenia oraz narzędzia chirurgiczne spełniają w transplantacji rolę jedynie pomocniczą.

Działania marketingowe różnych klinik, skupiające uwagę pacjenta tylko na stosowanych urządzeniach, są metodą odwracania uwagi od tego co najważniejsze, czyli wiedzy oraz doświadczenia transplantacyjnego chirurga. Jakość przeszczepu, zależy przede wszystkim od manualnych umiejętności lekarza. Umiejętnie pobranie jednostki mieszkowej, a następnie sprawna implantacja gwarantuje najwyższą jakość i super efekt. Warto zatem przemyśleć decyzję i poddać się zabiegowi tylko w profesjonalnej klinice u wykwalifikowanego lekarza z odpowiednią wiedzą oraz praktyką - podkreśla dr Piotr Turkowski.

Ponieważ metoda FUE wiąże się z ryzykiem uszkodzenia delikatnych struktur mieszków włosowych podczas ich pobierania, procedura ruchów chirurga oraz technika operowania specjalistycznymi narzędziami musi być bardzo precyzyjna. Tylko niezwykle sprawni chirurdzy potrafią osiągnąć skuteczność pozyskiwania nieuszkodzonych graftów na poziomie ponad 90%.

Jeżeli mieszki włosowe zostaną wszczepione w sposób prawidłowy, cebulki będą produkowały włosy przez całe życie. Jeżeli zatem zależy Państwu na transplantacji na najwyższym poziomie, bez przykrych powikłań i niemiłych niespodzianek, zapraszamy do skorzystania z naszych sprawdzonych i profesjonalnych usług – podkreśla dr Turkowski. Nie polecamy więc korzystania z usług w klinikach, w których wspomaga się transplantację użyciem robota. Rezultaty mogą być rozczarowujące.

Przeszczep wlosow FUE Turkowski
Przeszczep włosów metodą FUE - 1700 graftów, efekt przed zabiegiem i po upływie 12 miesięcy
Dr Grażyna Nasińska-Jurek
Warszawa, Mazowieckie
Kraków, Małopolskie
Poznań, Wielkopolskie

Czy użycie robota wpływa na wyższą jakość zabiegu transplantacji włosów?

W ostatnich latach pojawiły się urządzenia oraz roboty do pobierania mieszków włosowych. Zautomatyzowanie procesu ekstrakcji graftów miało „zrewolucjonizować” zabieg. Jak jednak wygląda prawda?

Od wielu lat nasza klinika preferuje wykonywanie transplantacji włosów wyłącznie metodą bez użycia robota. Zapewne zapytacie Państwo, skąd taka decyzja, wśród takiego pędu do nowinek technicznych? – dodaje dr Piotr Turkowski.

O ile robot w rękach doświadczonego chirurga może spełnić swoją funkcję, to w przypadku lekarzy bez doświadczenia – jest to bardzo ryzykowna sytuacja. Należy pamiętać, że jest to „tylko” urządzenie w rękach człowieka, które używane w nieumiejętny sposób nie przyniesie zamierzonych efektów i może przynieść więcej szkód niż pożytku.

Czy cena przeszczepu przekłada się na jego jakość?

Klienci często są kuszeni niskimi cenami wykonywanych zabiegów transplantacji włosów. Warto jednak zastanowić się, skąd wynika ta różnica w cenie zabiegu pomiędzy klinikami? W głównej mierze rozbieżność cen wynika z różnicy pomiędzy doświadczeniem chirurgów sprawdzonej i profesjonalnej kliniki, a miejscem bez rekomendacji i historii zabiegowej.

Spora różnica w cenie powinna wzbudzić Państwa czujność. Może ona wynikać z niewielkiego doświadczenia chirurga wykonującego zabieg transplantacji. Podczas przeszczepu wykonanego przez mniej doświadczonego lekarza liczba uszkodzonych transplantów może oscylować w granicach od 30-40%. Proszę się zatem zastanowić, czy niższa cena nie oznacza zatem pozornej oszczędności. Płaci się mniej, lecz nie można liczyć na najwyższą jakość ostatecznego efektu.

Co wybrać? Na kim oprzeć zaufanie? Na doświadczonym chirurgu czy maszynie?

Podczas manualnego pobierania mieszków, kiedy chirurg ma wzrokową kontrolę nad procesem ekstrakcji, jest w stanie dostosować ruch narzędzia do zmieniających się warunków na głowie pacjenta. Tymi warunkami mogą być: napięcie skóry w różnych okolicach głowy, zmieniający się naturalnie kierunek i kąt wzrostu włosa czy intensywność krwawienia.

Dodatkowo lekarz ma możliwość doboru odpowiedniego ostrza, pozwalającego pobrać najlepszej jakości mieszki włosowe u konkretnego pacjenta. Np. tępe, ostre, trumpet, punch albo tradycyjne, z ruchem oscylacyjnym lub obrotowym, itp. Dzięki indywidualnemu podejściu do każdego zabiegu gwarantujemy inteligentną jakość transplantacji na najwyższym „koronkowym” i perfekcyjnym poziomie – bez marketingowych trików, zachwalających taśmową i ryzykowną procedurę poboru graftów przy użyciu robotów.

Czy na pewno Pacjent powinien się cieszyć, że zabieg na jego głowie może zostać wykonany przez zautomatyzowaną, logarytmiczną i bierną maszynę?

Najważniejsze pytanie, które należy sobie zadać, to takie: czy wszyscy jesteśmy tacy sami? Czy włosy u różnych osób są takie same? Czy automatyzacja procesu przeszczepu nie wyklucza pacjentów o nietypowej strukturze włosa?

Obecne systemy zrobotyzowane stawiają pacjentom jeszcze wiele ograniczeń. Warto podkreślić, że roboty posiadają aktualnie licencję jedynie do pobierania zespołów mieszkowych ze skóry głowy mężczyzn, którzy są ciemnymi szatynami lub brunetami i tylko u osób, które mają proste włosy. Konsekwencją takich wymogów jest to, że mężczyźni posiadający włosy blond, rude lub siwe zmuszeni są najpierw do tego, aby przefarbować włosy, aby robot mógł zadziałać bezbłędnie.

Dobrze jednak wiemy, że nawet u osób, które posiadają ciemne włosy, wiele z nich charakteryzuje się jaśniejszą barwą, odmiennym odcieniem i wątlejszą strukturą. Łatwo więc przy zautomatyzowanym zabiegu o błędy i zniszczenie zdrowych graftów.

Co więcej, transplantacja włosów z użyciem robota przy włosach kręconych jest wysoce problematyczna. Sugeruje się więc pacjentom posiadającym kręcone włosy, aby skorzystali z najsubtelniejszej, manualnej metody przeszczepu włosów FUE.

Czy robot sam wykonuje zabieg transplantacji włosów?

Pojawia się bardzo dużo nieprawdziwych informacji o tym, że robot sam dokonuje przeszczepu włosów, eliminując obecność lekarza oraz pozostałego personelu medycznego. Jednak robot to jedynie narzędzie wspomagające pracę chirurga. Maszyna wykonuje tylko proces pobrania mieszków włosowych i zaczyna dopiero rozwijać technikę implantowania. Reszta zabiegu wykonywana jest tak, jak w przypadku innych transplantacji – metodą FUE.

Jak podkreśla dr Piotr Turkowski, kluczowe znaczenie dla najwyższej jakości przeszczepu mają przede wszystkim takie czynności jak

  • wyznaczenie naturalnej linii włosów,
  • odpowiednia, profesjonalna oraz zgodna ze sztuką selekcja graftów dla zróżnicowanych obszarów okolicy biorczej,
  • precyzyjne przygotowanie niecek pod mieszki, które muszą być wykonane pod właściwym kątem i z właściwym ich rozmieszczeniem w okolicy biorczej.

Wszystkie te czynności na dzień dzisiejszy są tak niezwykle wymagające i subtelne, że nie powinny być wykonywane przez systemy zautomatyzowane, gdyż grozi to wieloma niedociągnięciami, wpływającymi niekorzystnie zarówno na estetyczny, jak i medyczny wynik zabiegu.

Czy przeszczep włosów z użyciem robota – daje lepsze rezultaty?

Marketingowe hasła propagujące twierdzenia, że robot może wykonać lepszą pracę niż wyspecjalizowani chirurdzy, są bardzo niestosowne oraz wprowadzające w błąd pacjentów i nie mogą mieć miejsca w opinii publicznej. Robot bowiem nie działa samodzielnie. Dla osób, które lubią nowinki techniczne, może wydawać się to bardzo kuszącą opcją, jednak przy wyborze metody i chirurga nie polecamy eksperymentowania na własnym ciele.

Najważniejszy jest profesjonalizm i doświadczenie. Agencje marketingowe propagują korzystanie z automatyzacji przeszczepów i głoszą wiele powierzchownych haseł, które mają działać na klienta zachęcająco, zakrywając jednocześnie wiele mankamentów metody. Tak jest właśnie w przypadku używania robotów. My jednak nie ulegamy modzie i stawiamy na wiedzę merytoryczną i manualną dokładność transplantacji oraz naturalny efekt końcowy przeszczepu – podkreśla dr Turkowski.

Dlatego tak ważne jest, aby zabieg wykonywany był przez doświadczony zespół. Tylko bogate, wieloletnie doświadczenie chirurga, daje mu możliwość oceny setek swoich zabiegów oraz medycznych przypadków z ostatecznym efektem wyciągnięcia wniosków z rezultatów swojej pracy. Tylko taka baza wiedzy, będąca kapitałem lekarza, gwarantuje przeszczep na najwyższym poziomie. Żadne roboty nie są w stanie „pokonać” manualnych zdolności chirurga oraz jego bogatego doświadczenia.

Czy transplantacja włosów przy pomocy robota przebiega szybciej?

Wprawiona i doświadczona ręka chirurga nie ustępuje szybkością poboru graftów robotowi. Co więcej, posiada zdecydowaną przewagę w dokładności oraz gwarantuje przebieg zabiegu w najwyższych standardach wiedzy medycznej w ciągu całego procesu przeszczepu włosów w przeciwieństwie do metody z użyciem robota.

Dr Piotr Turkowski pragnie zwrócić uwagę na fakt, że nie bez powodu najwięksi światowi specjaliści z zakresu chirurgii odtwórczej włosa skupiają się wyłącznie na doskonaleniu sprzętów do transplantacji włosów metodą FUE, a nie na automatyzacji tego procesu.

Czy przeszczep wykonany przy „asyście” robota będzie wyglądał naturalnie?

Czynnik ludzki w metodzie FUE jest nie do zastąpienia. Warto zwrócić uwagę na to, że przeszczepy wykonane przy użyciu robota bez asysty doświadczonego chirurga nie wyglądają tak elegancko i naturalnie jak te, w których została zastosowana technika manualna FUE. Z przeszczepem włosów jest podobnie jak z makijażem permanentnym lub z innymi zabiegami medycyny estetycznej – liczy się talent i wyczucie smaku, a takich wartości nie da się zautomatyzować. Nikt bowiem nie chce być traktowany jak masowy egzemplarz do naprawienia. Każdy z nas liczy na wyjątkowe traktowanie i indywidualne podejście do tak unikatowej materii, jaką jest nasze bezcenne ciało.

Dobrze wykonanych transplantacji włosów nie widać, bo wyglądają naturalnie. Przewaga manualnej chirurgii plastycznej nad technikami z użyciem robotów polega na tym, że oferuje pacjentom zabiegi, które dają naturalny i długotrwały efekt.

Która metoda przeszczepu włosów jest lepsza? FUE czy STRIP?

Trzeba podkreślić, że metoda FUE jest techniką czasochłonną, jednak najbardziej precyzyjną i najmniej inwazyjną w porównaniu do innych, znanych metod transplantacyjnych (np. STRIP). Metoda FUE pozwala ograniczyć ilość ewentualnych powikłań, skrócić czas rekonwalescencji, dyskomfort nieestetycznych i dokuczliwych szwów oraz powstających z nich blizn, będących przykrą pozostałością po zabiegach z użyciem skalpela w metodzie STRIP. Blizny po transplantacji mieszków metodą FUE są tak mikroskopijne, że praktycznie niewidoczne.

Metoda FUE (metoda pojedynczego pobierania zespołów mieszkowych) jest metodą bardzo mało inwazyjną, ponieważ wykonywana jest bez użycia skalpela. Mikroskopijne naruszenie tkanki wokół pobieranego mieszka sprawia, że proces gojenia się ranek jest bardzo szybki i praktycznie bezbolesny. Jest to bardzo duża korzyść zdrowotna, stanowiąca o zdecydowanej wyższość tej metody (FUE) nad metodą STRIP, w której dochodzi do uszkadzania dużej powierzchni tkanek, powstawania brzydkich i szpecących ran i nieestetycznych blizn.

Należy również zaznaczyć, że metoda transplantacji włosów FUE jest metodą bardziej nowoczesną i bardziej precyzyjną, niż inne dostępne techniki transplantacyjne. Nic więc dziwnego, że w ostatnich latach to właśnie ona cieszy się coraz większą popularnością. To właśnie w tej metodzie chirurg prowadzący przeszczep włosów dokonuje profesjonalnego, merytorycznego pod kątem medycznym wyboru najlepszej jakości materiału transplantacyjnego włosów czyli graftów.

Pobieranie pojedynczych graftów w metodzie FUE nie wymaga użycia skalpela i pozostawia jedynie mikroskopijne, niewidoczne gołym okiem blizny. Dzięki temu okres rekonwalescencji jest zdecydowanie krótszy, występuje mniejszy dyskomfort bólowy, szybsze gojenie obszarów transplantacyjnych oraz niesie mniejsze ryzyko wdania się infekcji w miejscach operowanych. W metodzie FUE nie występuje także uczucie zdrętwienia i „naciągania skóry”, tak jak ma to miejsce w okolicy zgrubiałych, bolących szwów po wycięciu paska transplantacyjnego w metodzie STRIP.

Wartą podkreślenia korzyścią metody FUE (Follicular Unit Extraction) pod kątem estetycznym jest możliwość noszenia krótkich fryzur po zabiegu przeszczepu włosów. Ranki, które powstały podczas transplantacji FUE będą niewidoczne, w przeciwieństwie do szpecącej, grubej blizny (po transplantacji metodą STRIP), rysującej się na tylnej powierzchni skóry głowy, będącej stygmatem dawnego, niechcianego kompleksu.

Reklama

Treści publikowane na Estheticon.pl w żadnym wypadku nie mogą zastąpić konsultacji pacjenta z lekarzem. Estheticon.pl nie ponosi odpowiedzialności za produkty ani usługi oferowane przez specjalistów.