Odzyskaj do 4500 zł za wykonany zabieg

Co miesiąc masz szansę na nagrodę.
Zachowaj fakturę i weź udział!

Weź udział

Pielęgnuj włosy – z głową!

Pielęgnuj włosy – z głową!
W ciągu kilkunastoletniej kariery zawodowej wykonał tysiące zabiegów chirurgii plastycznej, rekonstrukcyjnej, estetycznej i chirurgii odtwórczej włosów. Właściciel Mandala Beauty Clinic w Poznaniu.
Utworzono: 18 cze 2015 · Zaktualizowano: 4 lip 2022

Dr Samir Ibrahim to chirurg i specjalista w dziedzinie przeszczepu włosów i leczenia łysienia w poznańskiej klinice Mandala Beauty Clinic. Może się pochwalić dużym doświadczeniem – do tej pory wykonał ponad 1500 przeszczepów. Przynależy do prestiżowych stowarzyszeń, skupiających specjalistów zajmujących się przeszczepem włosów, w tym Międzynarodowego Towarzystwa Chirurgii Odtwórczej Włosów (International Society of Hair Restoration Surgery, ISHRS). Wśród jego szczególnych osiągnięć wymienić możemy nagrodę za wykonanie pierwszego przeszczepu włosów na zabliźnionych tkankach. Był też jednym z pierwszych chirurgów, który uczestniczył w wykonaniu zabiegu przeszczepu włosów na klatce piersiowej. Dzisiaj opowiada nam o tym, co zrobić, aby zadbać o nasze włosy i jak walczyć z ich wypadaniem.

Fakty i mity

Przyjmuje się, że w ciągu roku pojedynczy włos wydłuża się o nawet 12 cm. To prawda, że warto chronić je przed skrajnymi temperaturami (czapka w zimie i chłodniejsze powietrze w suszarce to podstawa) oraz że dieta ma znaczenie dla utrzymania ich w dobrej kondycji. Włosy docenią szczotkowanie i regularne mycie lekkimi preparatami. Natomiast z pewnością nie lubią być mocno spinane, dlatego poleca się poluzowanie fryzury chociaż na czas snu.

Nawet jeśli mamy bujną czuprynę, warto poświęcić jej nieco więcej uwagi. Często są to proste czynności, szybkie zabiegi, które, stosowane regularnie, mogą znacznie polepszyć stan włosów na co dzień – mówi dr Samir Ibrahim.

Niestety, coraz częstszym problemem zarówno wśród kobiet i mężczyzn staje się łysienie.

Odrosną? Nie odrosną?...

Wypadanie włosów to naturalny proces wpisany w cykl ich życia. Przyjmuje się standardowo utratę 200 włosów dziennie, co nie jest powodem do paniki. Gdy jednak problem zaczyna się „powiększać” warto odwiedzić odpowiedniego lekarza – jest nim specjalista trycholog, dermatolog specjalizujący się w leczeniu łysienia lub lekarz zajmujący się chirurgią odtwórczą włosów, czyli przeszczepem włosów.

To, że tracisz włosy nie oznacza, że od razu stajesz się kandydatem do przeszczepu. Obecnie rozpoznajemy wiele przyczyn łysienia, niektóre z nich są tymczasowe: u kobiet mogą to być choroby tarczycy, zespół policystycznych jajników lub anemia, mężczyźni borykają się z łysieniem plackowatym czy bliznowatym (w wyniku oparzeń, urazów). Jednak w większości przypadków, zarówno u kobiet (60-70%), jak i mężczyzn (98%), łysienie jest uwarunkowane genetycznie. Mówimy wtedy o łysieniu androgenowym, które, niestety, tylko w początkowych fazach można spowalniać. Nie da się go jednak całkowicie wyleczyć.

Bez paniki, ale ze specjalistą

W terapii łysienia istnieje kilka dróg pomocy. Pierwsza to leczenie farmakologiczne, dobierane w zależności od płci (minoksydyl i/lub finasteryd). Stanowczo odradzam preparaty reklamowanych w mediach dla oszczędności i pieniędzy, i czasu pacjenta. Zaufajmy dobremu specjaliście – radzi dr Ibrahim.

Czasami wystarczą zabiegi stymulujące wzrost włosów, które dają obecnie bardzo dobre efekty. Warto wymienić karboksyterapię Fenix (mezoterapia igłowa z wykorzystaniem dwutlenku węgla) oraz serię zabiegów preparatem PRP. Metoda wykorzystuje osocze bogatopłytkowe i komórki macierzyste pacjenta, może być też stosowana równocześnie podczas karboksyterapii. Niestety, jeśli łysienie androgenowe jest już w fazie zaawansowanej, włosy mogą być odbudowane wyłącznie na drodze przeszczepu. Transplantacja jest też nadzieją dla osób cierpiących na łysienie bliznowate, po oparzeniach, urazach lub po zabiegach operacyjnych i radioterapii. W kwestii dobrania metody konieczna jest konsultacja ze specjalistą.

Warto walczyć!

Utrata włosów ma ogromny wpływ na nasze samopoczucie i komfort psychiczny. Osoby dotknięte łysieniem często tracą pewność siebie, ponieważ włosy uważane są za symbol siły fizycznej, odzwierciedlają nasz charakter i styl. . Warto o nie walczyć! – podsumowuje dr Ibrahim.

Skąd wiedzieć czy już teraz rozpocząć profilaktykę? Jeśli widzisz problem łysienia w rodzinie, możesz wykonać badanie kodu DNA. To bezbolesne test na łysienie androgenowe (dla obu płci) wskaże predyspozycje i ewentualne zagrożenie. Wynik jest też pomocny przy ustalaniu przyczyny ich wypadania oraz w wyborze odpowiedniej terapii.

Reklama

Treści publikowane na Estheticon.pl w żadnym wypadku nie mogą zastąpić konsultacji pacjenta z lekarzem. Estheticon.pl nie ponosi odpowiedzialności za produkty ani usługi oferowane przez specjalistów.