Inteligentny przeszczep włosów – robot Artas iX

Autor:

Osoby mające problemy z łysieniem mogą obecnie korzystać z licznych osiągnięć medycyny estetycznej i dermatologii, które pomagają zatrzymać proces wypadania włosów. Opracowano również wiele metod przeszczepów, które pozwalają odbudować utracone już włosy i na nowo cieszyć się gęstą, dobrze prezentującą się fryzurą oraz poczuciem atrakcyjności. Najnowocześniejszą metodą jest Artas iX, czyli innowacyjne przeszczepy włosów z wykorzystaniem zaawansowanego robota medycznego. Taka transplantacja gwarantuje najwyższą precyzję (spowodowaną wyeliminowaniem błędu ludzkiego) i uzyskanie bardzo naturalnych efektów.

Czym jest przeszczep włosów metodą Artas iX?

Artas to innowacyjny robot medyczny zaprojektowany przez amerykańską firmę Restoration Robotisc przy współpracy najlepszych lekarzy, inżynierów i naukowców. To pozwoliło stworzyć rozwiązanie automatyzujące i usprawniające zabiegi transplantacji włosów. W 2019 roku marka wprowadziła na rynek najnowszą generację – Artas iX. Jest to rewolucyjny robot, który obecnie stanowi najnowocześniejszą na świecie metodę przeszczepu włosów, zapewniającą doskonałe efekty oraz bardzo wysoki komfort pacjenta.

Artas Elite 2
Artas iX - rewolucyjny robot do przeszczepiania włosów

- Robot Artas iX jest najbardziej zaawansowaną technologicznie metodą transplantacji włosów. W oparciu o algorytm sztucznej inteligencji robot ten nie tylko pobiera najlepszej jakości jednostki włosowe, ale również je wszczepia. Robot pomaga lekarzowi w wykonywaniu setek precyzyjnych, skomplikowanych i powtarzalnych ruchów, dzięki czemu eliminowany jest tzw. błąd ludzki – mówi dr n. med. Olga Warszawik-Hendzel, specjalistka dermatolog z Kliniki Elite - Centum Przeszczepu Włosów.

Jak wyglądają przeszczepy robotem Artas iX?

Zabieg wykonywany jest przez robot (w asyście zespołu medycznego) i przeciętnie trwa od 4 do 8 godzin. W urządzeniu wykorzystany został inteligentny algorytm artas artificial intelligence. To system komputerowy ocenia jakość poszczególnych graftów i dobiera najwyższej jakości mieszki włosowe z wybranego miejsca dawczego pacjenta.

W ciągu godziny Artas iX może pobrać nawet do 1000 mieszków i wszczepić je w 2000 miejsc. Takiej szybkości, przy jednoczesnym zachowaniu najwyższej precyzji, nie jest w stanie osiągnąć lekarz wykonujący przeszczep tradycyjny metodą „paska-strip” (polegającego na pobraniu owłosionego paska z potylicy i wydzieleniu z niego pod mikroskopem pojedynczych graftów) czy follicular unit excision – FUE (polegającą na manualnym pobraniu pojedynczych mieszków włosowych).

Każdy ruch zarządzany jest przez system komputerowy, co zapewnia ich powtarzalność niemożliwą do uzyskania przez człowieka. Z miejsca dawczego robot pobiera całą strukturę włosa łącznie z komórkami macierzystymi. To zapewnia bardzo naturalny efekt, ponieważ włosy rosną dokładnie tak samo jak te nieprzeszczepione.

Zalety metody Artas iX

Najnowsza, ulepszona generacja robota Artas iX pozwala przenieść przeszczepy włosów w wymiar sztucznej inteligencji.

Transplantacja metodą Artas iX to gwarancja:

 • braku szwów i blizn pozostałych po wycięciu paska z tyłu głowy (przy metodzie manualnej typu „pasek-strip),
 • brak problemów ze zmianami czucia na potylicy (w metodzie „paska-strip” wycinany jest pasek skóry do pobrania jednostek włosowych, a następnie ranka jest zaszywana),
 • komputerowa identyfikacja i dobór najwyższej jakości mieszków włosa,
 • uniknięcie przypadkowych uszkodzeń zdrowych mieszków podczas pobierania graftów z miejsca dawczego,
 • precyzyjne rozmieszczenie wszczepianych mieszków, gwarantujące odzyskanie naturalnej linii włosów,
 • szybsze przeprowadzenie zabiegu,
 • najwyższy komfort Pacjenta,
 • brak powikłań podczas zabiegu (np. związanych z gojeniem się rany po pobraniu wycinka owłosionej skóry),
 • krótki okres rekonwalescencji i możliwość szybkiego powrotu do codziennych aktywności.

Skąd pobierane są grafty do przeszczepu włosów?

Materiał dawczy do przeszczepu włosów robotem Artas iX jest pobierany z tyłu głowy. Związane jest to z naturalnym procesem wzrostu włosa i brakiem w tym obszarze miniaturyzacji. Włosy na części potylicznej są mocniejsze (często także nieco ciemniejsze) niż te na zakolach i szczycie głowy. Dla transplantacji ważne jest jednak przede wszystkim to, że są one odporne na działanie DHT, czyli pochodnej testosteronu odpowiadającej za łysienie androgenowe. W każdym grafcie znajduje się tutaj 2-3 mieszki włosowe, co znacznie ułatwia pobieranie materiału. Takiego efektu nie dałoby się uzyskać wybierając na miejsce dawcze inną część głowy.

Artas Elite 1
Głowica urządzenia Artas iX służącego do przeszczepiania włosów

W łysieniu androgenowym dochodzi do tzw. miniaturyzacji mieszków włosowych pod wpływem działania hormonów męskich. Proces ten dotyka jedynie włosów w okolicy czołowej i wierzchołkowej. Na działanie męskich hormonów odporne są włosy z okolicy potylicznej (i częściowo z okolic skroniowych), dlatego do transplantacji pobiera się włosy właśnie stamtąd – dodaje dr n. med. Olga Warszawik-Hendzel.

Wskazania do zabiegu przeszczepu włosów metodą Artas iX

 Przeszczepy włosów metodą Artas iX są wskazane u osób z:

 • łysieniem androgenowym (typ męski i żeński),
 • łysieniem typu plackowatego,
 • utratą włosów w wyniku wypadków,
 • utratą włosów w wyniku oparzeń.

Przeciwwskazania do zabiegu przeszczepu włosów metodą Artas iX

Transplantacji włosów nie powinno wykonywać się u osób:

 • z zapaleniem i stanami ropnymi skóry głowy,
 • uczuleniem na składniki środka znieczulającego,
 • brakiem odpowiednich miejsc dawczych (zdrowych mieszków włosowych, które można pobrać do przeszczepu),
 • chorujących na cukrzycę,
 • chorujących na schorzenia układu krążenia,
 • z nieprawidłową krzepliwością krwi.

Jak przygotować się do zabiegu przeszczepu włosów metoda Artas iX?

Pierwszym krokiem jest konsultacja lekarska. Specjalista ustala przyczyny i rodzaj łysienia, stopień zaawansowania problemu oraz ocenia stan zdrowia pacjenta. Najczęściej przeprowadza wywiad na temat uwarunkowań genetycznych mogących powodować utratę włosów, zleca morfologię krwi, kreatyninę i inne badania (w tym wykluczające choroby będące przeciwwskazaniem do przeszczepu). Następnie objaśnia pacjentowi, w jaki sposób powinien przygotować się do zabiegu. Często zaleca się suplementację (uzupełnienie witamin i minerałów). Kolejnym krokiem jest skierowanie na zabieg i dokładne objaśnienie działania przeszczepu robotem Artas iX (przebieg zabiegu, efekty, rekonwalescencja). 

Rekonwalescencja po zabiegu przeszczepu włosów metoda Artas iX

Przeszczep robotem Artas iX jest bezpieczny dla pacjenta. Okolica dawcza powinna wygoić się już w około 7 dni (skórę należy nawilżać solą fizjologiczną). Strupki po pobranych mieszkach goją się, a odrastające włosy pokrywają okolicę. W dniu zabiegu nie wolno myć włosów szamponem. Przez około 5-14 dni należy unikać nadmiernego wysiłku fizycznego, sauny i solarium. Najbezpieczniej jest nosić obcisłą czapkę, aby delikatna skóra nie uległa uszkodzeniu.

Jakie są efekty przeszczepu włosów metoda Artas iX

Efekty są widoczne po jednym zabiegu. W miejscu przeszczepu włosy zaczynają odrastać po kilku miesiącach. Łysina najczęściej przestaje być całkowicie widoczna po 9 miesiącach (czas uzależniony jest jednak od indywidualnych uwarunkowań genetycznych pacjenta).

Wykorzystanie robota Artas iX pozwala uzyskać bardzo regularną linię włosów. To sprawia, ze fryzura prezentuje się naturalnie, a otoczenie nie widzi śladów po transplantacji.

Metoda Artas iX jest zazwyczaj jednorazową procedurą, chyba że pacjent ma bardzo duży obszar pozbawiony włosów, wtedy można wykonać kolejny zabieg. Ale dopiero po kilkunastu miesiącach. W przypadku łysienia androgenowego, niezbędne jest leczenie, które pozwala uniknąć ponownego wypadania włosów. – wyjaśnia dr Marzena Janasik z Kliniki Elite – Centrum Przeszczepu włosów.

Publikowane: 19.11.2019

Dotyczące tematu

Przeszczep włosów - transplatacja włosów - Nowości

Więcej opinii na ten temat

Zarejestrowany użytkownik Dr. Ahmed ALTAN MD 02.09.2019
Warto     

A więc tak... Po przylocie do Turcji duże ŁAAŁ😳 za pokój hotelowy i ogólnie cały hotel. Na drugi dzień spotkanie w nowoczesnej klinice z miłym i życzliwym doktorem Altanem. Ogólnie to cała obsługa jest miła i sympatyczna... Więcej 

Warto     

Parę lat temu zacząłem łysieć na czubku głowy. Pozostałe włosy mam bardzo gęste, dlatego zdecydowałem się na przeszczep. Dr Ibrahima znalazłem po prostu w internecie, ale ostateczna decyzja zapadła po pierwszej wizycie. ... Więcej 

Transparentny Lekarz
Specjaliści w Twojej okolicy   
Zabiegi, na które wybierają się inni