HIFU – ultradźwięki pozwalają na ultra efekt redukcji zmarszczek, poprawienia owalu twarzy, podniesienia brwi.

Autor:

Jednym z najbardziej rewolucyjnych rozwiązań medycyny estetycznej w zakresie opóźniania procesów starzenia są urządzenia bazujące na technologii skoncentrowanej wiązki ultradźwięków HIFU .Technologia ta doskonale sprawdza się w procedurach bezinwazyjnego liftingu twarzy, a także redukcji tkanki tłuszczowej. Jej zastosowanie nie wymaga długotrwałej rekonwalescencji.

krasa beauty oblicej

Zalety

 • spektakularne rezultaty, szczególnie w przypadkach wyjątkowo niskiej elastyczności skóry
 • nie ma konieczności powtórzenia zabiegu (problem serii)
 • zabieg jest szybki i bezinwazyjny - niechirurgiczny, mało bolesny, nie wymagający wcześniejszych przygotowań
 • długotrwałe, naturalne rezultaty - bez „efektu maski”
 • brak oddziaływania w warstwie rogowej naskórka
 • brak konieczności wyłączenia pacjenta z normalnego trybu życia (zabieg bankietowy)

Jak działa HIFU?

Nazwa „HIFU” to skrót od angielskiego high intensity focused ultrasound, co znaczy „skupiona wiązka fal ultradźwiękowych o dużym natężeniu”. Głowica zabiegowa urządzenia pozwala na wytworzenie efektu termicznego poprzez precyzyjne nakierowanie energii akustycznej w obrębie ściśle określonej głębokości tkanek.

HIFU, podobnie jak USG, wykorzystuje ultradźwięki, czyli bezpieczną falę akustyczną.


O ile jednak w USG fala określonej częstotliwości działa jak radar, odbijając się od różnych struktur, a potem wracając, „rysuje” ich obraz na ekranie, w HIFU ma powodować ruch komórek tkanek. W trakcie zabiegu naskórek i tkanka powierzchniowa są bezpieczne, działaniu ultradźwięków poddawany jest jedynie wybrany obszar skóry.


Kluczem do sukcesu HIFU jest nieporównywalna do żadnej innej metody precyzja. Energia z emitującego ultradźwięki przetwornika koncentruje się dokładnie na docelowej głębokości, nie przerywając bariery skórnej. Takie punktowe podskórne „poparzenia” stymulują regenerację tkanek i skracanie się włókien kolagenowych. Dodatkowo HIFU oddziałuje nie tylko na kolagen i elastynę, ale również na powierzchniowy system mięśniowo-powięziowy (warstwa SMAS).


Dzięki temu jest z powodzeniem stosowana w celu poprawy napięcia i uniesienia skóry, a efekt działania zabiegu porównywalny jest z chirurgicznym liftingiem.

Kiedy widać rezultaty?

Rezultat widoczny jest od razu (w ciągu 24-48 godzin) po zabiegu z urządzeniem HIFU, a potem nasila się z czasem (najlepsze efekty uzyskuje się w okresie od 2 do 24 tygodni) i utrzymuje aż do 18 miesięcy. Zabieg z wykorzystaniem skoncentrowanej wiązki ultradźwięków może być stosowany zarówno na twarz, jak i ciało.

Zabieg

W trakcie zabiegu z uzyciem HIFU dochodzi do aplikacji ultradźwięków i przekazania do tkanki dawki energii cieplnej potrzebnej do spowodowania mikro obrażeń w określonym miejscu i stymulowania naturalnego procesu gojenia się ran. Szeroka na 5-10 cm głowica, a w zasadzie odpowiedni przetwornik, wytwarza falę w kształcie stożka, która kumuluje się na wybranej głębokości, powodując kontrolowane „poparzenie” o średnicy 0,5-1 mm w odstępach około 1-2mm.

Jednocześnie nie powoduje innych niekorzystnych zmian w tkankach otaczających. To pobudza tkanki do tworzenia łańcuchów naprawczych i nowego kolagenu. W rezultacie następuje zwiększenie napięcia i lifting skóry.

Czas trwania zabiegu na twarzy to około 30-40 minut.

Efekty zabiegu z użyciem urządzenia HIFU

 • lifting i „zagęszczenie” skóry
 • widoczne zmniejszenie wiotkości skóry
 • regenerację kolagenu
 • redukcję zmarszczek
 • poprawę elastyczności skóry
 • podniesienie brwi
 • poprawę owalu twarzy
 • podniesienie tzw. chomików
 • poprawę wyglądu szyi
Fotolia 175530772 Subscription Monthly M

Stosowanie

W wielu przypadkach wystarczy jeden zabieg z użyciem ultradźwięków, a jeśli ma ich być więcej (gdy skóra jest bardziej wiotka), wykonuje się je w odstępach 1-3 miesięcy. Technikę tę można stosować w szerokiej grupie pacjentów, niezależnie od karnacji i grubości skóry oraz pory roku.

Zalecenia pozabiegowe

Skóra po zabiegu jest lekko zaczerwieniona, ale efekt ten znika po kilku godzinach. Pacjent może od razu po sesji wrócić do codziennej aktywności. Czasem może pojawić się delikatna opuchlizna utrzymująca się maksymalnie do kilku dni. Bardzo rzadko przy zabiegach zużyciem HIFU zdarzają się przypadki punktowego oparzenia skóry. Jest to związane z niedokładnym przyłożeniem głowicy do powierzchni skóry i koncentracją wiązki ultradźwięków na jej powierzchowni. Bywają również przypadki miejscowej parastezji – czyli nieprzyjemne odczucia drętwienia, mrowienia. Najczęściej objawy te mijają samoistnie w ciągu kilku godzin do kilku dni.

Aktualizowane: 11.06.2018

HIFU - nieinwazyjny lifting - Nowości

Więcej opinii na ten temat

Transparentny Lekarz
Specjaliści w Twojej okolicy   
Zabiegi, na które wybierają się inni