Historia wypełniaczy i kwasu hialuronowego

Autor:

Medycyna estetyczna jako dyscyplina medyczna pojawiła się w latach 70-tych XX wieku. Jej kolebką jest Francja, to właśnie tam endokrynolog Jean Jacques Legranda założył pierwsze Towarzystwo Medycyny Estetycznej. Zabiegi z wykorzystaniem wypełniaczy, obok toksyny botulinowej, od samego początku stały się podstawą zabiegów wykonywanych przez lekarzy specjalizujących się w tej dziedzinie.

Kolagen - przełom w medycynie estetycznej lat 80.

Początkowo jako wypełniacze stosowane były takie substancje jak silikon czy ciekła parafina, ale szybko wycofano je z użytku ze względu na dużą ilość powikłań.

W latach 80-tych dużym przełomem stało się wprowadzenie kolagenu. Jednak ze względu na to, że było to białko obcogatunkowe, dawał on bardzo dużo reakcji alergicznych. Przed każdym zabiegiem trzeba było przeprowadzać dwuetapowe testy skórne. Kolejną jego wadą był dosyć krótki czas utrzymywania się efektów zabiegu, dlatego też iniekcje trzeba było powtarzać co kilka miesięcy. Kolagen jest nadal używany w niektórych krajach, np. USA, jednak w Polsce od lat nie jest już stosowany.

Wypełniacze permanentne

Kolejną grupę wypełniaczy stanowiły tzw. wypełniacze permanentne m.in. Artecoll, Aquamid, Gore-Tex. Jednak te materiały, które utrzymują się długo w naszych tkankach, stymulują również reakcję na ciało obce. Dlatego bardzo częstym powikłaniem po tych wypełniaczach były ziarniniaki. Obecnie stosuje się je tylko w wyjątkowych przypadkach.

Kwas hialuronowy

Kwas hialuronowy ( HA ) to polisacharyd naturalnie występujący i mający taką samą budowę u wszystkich organizmów żywych – od jednokomórkowych bakterii do człowieka. Stanowi on naturalny składnik macierzy międzykomórkowej skóry właściwej. Ma ogromną zdolność przyłączania cząsteczek wody (jedna cząsteczka kwasu może przyłączyć aż 250 cząsteczek wody), zapewniając odpowiednie nawilżenie skórze. Niestety wraz z wiekiem ilość kwasu hialuronowego w skórze maleje. U osoby 40-letniej jest go o połowę mniej niż u dwudziestolatki, drastyczny spadek następuje po 50 roku życia, a wieku 70-80 lat jego ilość jest praktycznie zerowa. Stopniowe zmniejszania się ilości HA w skórze wiąże się ze spadkiem jej nawilżenia, a co za tym idzie utratą sprężystości i pojawieniem się zmarszczek. Zatem genialnym pomysłem okazało się uzupełnianie jego niedoboru HA otrzymywanym na hodowlach bakteryjnych.

Pierwszy preparat kosmetyczny zawierający kwas hialuronowy wyprodukowano w 1982 roku.  Był pozyskiwany z kogucich grzebieni, chrząstek rekina czy soczewki oka. Proces pozyskiwania kwasu hialuronowego od zwierząt okazał się jednak bardzo drogi, a produktów nie udawało się pozbawić zanieczyszczeń lub substancji wywołujących reakcje alergiczne.  Wraz z rozwojem nauki udało się wyizolować kwas  hialuronowy metodami biotechnologicznymi, przede wszystkim w procesie fermentacji bakterii Streptococcus equi, które zostały odpowiednio zmutowane, aby ich procesy metaboliczne prowadziły do powstania kwasu hialuronowego. Kwas hialuronowy uzyskany tą drogą ma niemal identyczną budowę chemiczną jak kwas hialuronowy u człowieka.

Dzisiaj kwas hialuronowy jest najbardziej popularnym i najczęściej wykorzystywanym wypełniaczem.

Publikowane: 31.01.2019

Wypełnianie zmarszczek - Nowości

Więcej opinii na ten temat

Transparentny Lekarz
Specjaliści w Twojej okolicy   
Zabiegi, na które wybierają się inni