Moda na piękno – o popularności medycyny estetycznej w Polsce

Autor:

O medycynie estetycznej mówi się wiele – zarówno jako o nauce, jak i zjawisku socjologicznym. Czy jednak nasza wiedza w tym zakresie jest pełna – i co ważniejsze – prawdziwa? O popularności medycyny estetycznej w Polsce mówi dr Andrzej Ignaciuk, specjalista z ponad 25-letnim doświadczeniem, prezes Polskiego Towarzystwa Medycyny Estetycznej i Anti-Aging.

Anti aging

„Powiększanie ust botoksem” czy „lifting osoczem” to tylko część z modnych (i nieprawidłowych!) określeń, ukutych przez media szukające efektownych haseł i – co gorsza – lekarzy nieodpowiedzialnie promujących swoje usługi. Co więcej – do tej pory próby doprecyzowania tego kto, kiedy i dlaczego tak naprawdę korzysta z zabiegów medycyny estetycznej opierały się głównie na przypuszczeniach i mglistych kalkulacjach. Nareszcie mamy jednak dostęp do obiektywnych danych uzyskanych od 450 lekarzy praktykujących tę dziedzinę.

Cała prawda o medycynie estetycznej

Odpowiedzi na pytanie o najczęściej wykonywane zabiegi w obrębie twarzy nie są niespodzianką. Zdecydowanym zwycięzcą okazuje się toksyna botulinowa (29% zabiegów). Za nią uplasowały się wypełniacze (28%) i mezoterapia (18%).

Najczęściej poprawianymi miejscami są natomiast czoło, okolicę oczu i usta (które po umiejętnie przeprowadzeniu zabiegu zdecydowanie nie są przerysowane i karykaturalne!). Najpopularniejsze zabiegi na ciało to z kolei mezoterapia (25%), laseroterapia – np. depilacja laserowa (21%) – i lipoliza, czyli usuwanie tkanki tłuszczowej (18%). Co zaskakujące – najczęściej poddawane zabiegom części ciała to nie brzuch czy uda, lecz szyja, dekolt i dłonie. To one bowiem najszybciej zdradzają nasz wiek.

Kto korzysta z dobrodziejstw medycyny estetycznej?

Najwięcej – bo aż 56% – pacjentów trafia do lekarzy medycyny estetycznej w wieku 40-50 lat. Zabiegi są bardzo popularne także w grupie wiekowej 30-40 lat – to wtedy zaczynają się pojawiać oznaki starzenia. Proszę mi wierzyć, gdy zauważamy w lustrze pierwsze defekty – warto poradzić się doświadczonego lekarza, a nie czekać, aż zmarszczki staną się głębsze, a skóra utraci jędrność. Im później, tym trudniej o korektę niedoskonałości.

Warto zaznaczyć również, że prawie 80% pacjentów przychodzi do gabinetów medycyny estetycznej kilka razy do roku – co jest słuszne, gdyż stała opieka jest najefektywniejsza. Przy czym ponad 70% nie informuje o tym nawet swoich najbliższych. Osobiście mnie to nie dziwi – to w końcu dość intymna sfera życia.

Czego się boimy?

Nienaturalne efekty, ból i powikłania – to główne obawy dotyczące zabiegów. Być może wynikają z niewiedzy – duża część lekarzy zauważa bowiem, że ich pacjenci nie dysponują wystarczającymi informacjami na temat medycyny estetycznej. Mam jednak dobrą wiadomość dla zainteresowanych – aż 70% lekarzy, którzy wypełnili ankietę, ukończyło podyplomową w szkołę zakresie medycyny estetycznej. Mają więc najlepsze możliwe przygotowanie.


 

Dr Ignaciuk 3
Dr Andrzej Ignaciuk – pionier medycyny estetycznej w Polsce

Dr Andrzej Ignaciuk – pionier medycyny estetycznej w Polsce z ponad 25-letnim doświadczeniem, prezes Polskiego Towarzystwa Medycyny Estetycznej i Anti-Aging, wykładowca Podyplomowej Szkoły Medycyny Estetycznej w Warszawie, Uniwersytetu Wysp Balearów w Hiszpanii i Uniwersytetu Guglielmo Marconi w Rzymie. Wiceprzewodniczący Międzynarodowego Stowarzyszenia Medycyny Estetycznej w Paryżu (UIME).

www.drignaciuk.pl

Publikowane: 08.02.2018

Dotyczące tematu

Anti aging - medycyna przeciwstarzeniowa - Nowości

Więcej opinii na ten temat

Ada 02.10.2018
Warto

Dobrze, że trafiłam akurat do Elite, trafiłam na bardzo miłego, ale co ważniejsze dobrze wykwalifikowanego lekarza, który dokładnie wytłumaczył mi przebieg zabiegu, rozwiał wątpliwości, nie każdy chirurg poświęca pacjent... Więcej 

Zarejestrowany użytkownik 16.06.2018
Warto

Od lat jestem pacjentką dr Artura Bromy, u którego co jakiś czas poddaję się zabiegom medycyny estetycznej. Doktor jest cudownym, przemiłym i taktownym człowiekiem. Nie zgadza się na wszystkie pomysły i szantaże pacjente... Więcej 

Transparentny Lekarz
Specjaliści w Twojej okolicy   
Zabiegi, na które wybierają się inni