Jak usunąć niechciany tatuaż?

Tatuaże robimy z różnych pobudek. Zdarza się, że robione bardzo wcześnie, pod wpływem impulsu z czasem zaczynają nam przeszkadzać i myślimy o ich usunięciu. W dobie nowych technologii mamy możliwość usunąć tatuaż za pomocą kilku bądź kilkunastu sesji zabiegowych laserami typu Q-switched, co pozwala na uzyskanie bardzo dobrego efektu kosmetycznego.

Rodzaje tatuażu

Tatuaże dzielimy na pięć kategorii:

  • profesjonalne, czyli wykonane przez ludzi zawodowo zajmujących się tatuowaniem, w zdecydowanej większości są to tatuaże z dużą ilością umieszczonego w skórze właściwej pigmentu, wykonane materiałami i barwnikami przeznaczonymi specyficznie do tego rodzaju działalności, wykonane tak, aby przetrwać w niezmienionej formie jak najdłużej; barwnik jest umieszony na określonej głębokości i zazwyczaj jest dobrej jakości, co pozwala  przewidzieć efekty laseroterapii; na niekorzyść postępowania lekarskiego działa ilość umieszonego w skórze tuszu, a to może skutkować koniecznością wykonania kilkunastu sesji laseroterapii;
  • amatorskie, drugie w kolejności co do częstości występowania, zazwyczaj wykonane przez osoby nieprzeszkolone, w warunkach mocno dyskusyjnych (np. w trakcie imprezy, w garażu, w więzieniu itp.), bez zachowania podstawowych zasad higieny, przypadkowymi materiałami (np. tuszem z długopisu, węglem, sadzą) i narzędziami (m.in. zwykłą igłą, nożem), bez żadnej kontroli głębokości wprowadzania pigmentu, szczęśliwie, zazwyczaj są czarne, jednak zdarzają się domieszki miedzi (kolor czerwony), chromu (zielony), kobaltu (niebieski), kadmu (żółty); takie tatuaże zazwyczaj dobrze odpowiadają na laseroterapię, jednak problematyczne jest nierównomierne rozmieszczenie barwnika w skórze oraz jego niestandardowy charakter, czyli na przykład wspominana domieszka metali ciężkich;
  • medyczne, rzadki rodzaj tatuaży stosowany w radioterapii i u kobiet poddanych mastektomii, celem odtworzenia wyglądu brodawki sutka, czasem również celem korekty problemów dermatologicznych, np. bielactwa; 
  • kosmetyczne, inaczej zwane makijażem permanentnym, służące podkreśleniu urody brwi, ust, oczu; dobrze poddające się laseroterapii, jednak z najwyższym ze wszystkich tatuaży ryzykiem paradoksalnego ściemnienia, ponadto ich lokalizacja sprawia, że jakikolwiek - nawet przemijający -  skutek uboczny laseroterapii będzie stale widoczny i trudno akceptowalny przez pacjenta;
  • pourazowe - czyli tatuaże zawierające fragmenty ciał obcych, np. żwiru, piasku, szkła, prochu, asfaltu, metali; są one niejednokrotnie umiejscowione na odsłoniętych częściach ciała, np. na twarzy, rękach, dekolcie i wymagają od lekarza indywidualnego podejścia i wnikliwej oceny ryzyka przeprowadzenia zabiegów laserowych, ponieważ zachowanie substancji zgromadzonych w skórze może być nieprzewidywalne i niewspółmierne do dobranych parametrów zabiegowych.

Powikłania po niewłaściwym usuwaniu tatuażu

Użycie różnych technik tatuowania i szerokiego wachlarza substancji chemicznych skłania lekarza zajmującego się usuwaniem tatuaży do ciągłego pogłębiania swojej wiedzy i indywidualnego podejścia do każdego pacjenta oraz uwzględnienia ryzyka ewentualnych powikłań. Wielu pacjentów nie zdaje sobie sprawy z ryzyka wynikającego z "usuwania" tatuaży w gabinetach kosmetycznych czy studiach tatuażu, w wątpliwych warunkach sanitarnych. W literaturze opisano nawet wstrząs anafilaktyczny po sesji laseroterapii związanej z korektą tatuażu; reakcje alergiczne o mniejszym nasileniu zdarzają się zdecydowanie częściej.

Poza tym możliwa jest infekcja obszaru poddanego zabiegowi, bliznowacenie, wystąpienie ogniska hipo- i hiperpigmentacji, a także paradoksalne ściemnienie barwnika (szczególnie podczas usuwania nieprawidłowo wykonanego makijażu permanentnego). Biorąc pod uwagę powyższe fakty, zachęcam Pacjentów do wizyt u przeszkolonych lekarzy, pracujących na wysokiej klasy laserach, którzy mają niezbędną wiedzę i doświadczenie, umożliwiające pomoc w każdej sytuacji.

Metody usuwania tatuażu

Do profesjonalnego usuwania tatuaży służą lasery typu Q-switch lub pikosekundowe. Charakteryzują się one bardzo krótkim czasem trwania impulsu, który „rozrywa” zgromadzone w skórze części barwnika na malutkie cząsteczki. Tak przygotowany barwnik jest dostępny układowi odpornościowemu pacjenta - aktywowane makrofagi fagocytują („zjadają”) go. Niestety, w trakcie jednej sesji laseroterapii tylko część zgromadzonego w skórze pigmentu może zostać tak przygotowana, stąd konieczność wielu sesji laserowych celem usunięcia niechcianego malunku. Jeśli Pacjent nie jest zainteresowany laseroterapią, jedyną opcją pozostaje chirurgiczne wycięcie skóry z tatuażem. Wszystkie inne metody, jak dermabrazja, mają znaczenie historyczne i nie stosuje się ich w XXI wieku. 

Ile zabiegów należy wykonać?

Ilość wymaganych sesji laserowych waha się od kilku do kilkunastu. Jest ona skorelowana z ilością zgromadzonego w skórze barwnika, rygorystycznego stosowania się do zaleceń pozabiegowych (m. in. bezwzględnego zakazu ekspozycji na promienie UVA i UVB) oraz stanu zdrowia pacjenta. W przypadku chorób autoimmunologicznych proces wchłaniania barwnika może być dłuższy.
Największe wyzwanie stanowią tatuaże kolorowe - czerwone, żółte, niebieskie. Nie ma gwarancji, że te pigmenty da się całkowicie usunąć.

Tatuaz ars estetica zdjęcie 1
Seria 6 zabiegów laserem Nd:YAG typu Q-switched
Tatuaz Ars estetica zdjęcie 2
Seria 3 zabiegów laserem Nd:YAG typu Q-switched (stan wyjściowy – po 4 zabiegach laserowych w innym gabinecie)

Najlepsze efekty, czyli całkowite usunięcie tatuażu, można uzyskać korygując tatuaże stare (czyli istniejące ponad 12 miesięcy), u zdrowych ludzi, zawierające czarny lub granatowy barwnik.

Tatuaz Ars estetica zdjęcie 3
Usuwanie starego tatuażu zawierającego czarny barwnik

Zaznaczam, że nie istnieją żadne domowe sposoby korekty tatuaży. Są one na stałe umieszczone w skórze właściwej i tylko profesjonalna pomoc lekarska da wymierne efekty.

Publikowane: 23.08.2017

Dotyczące tematu

Transparentny Lekarz
Specjaliści w Twojej okolicy   
Zabiegi, na które wybierają się inni