Asymetria ust

Czym jest asymetria ust?

Krzywe usta

Asymetria ust występuje stosunkowo często zarówno u kobiet, jak i u mężczyzn.

Asymetrię ust definiuje się jako różnicę w wielkości i/lub kształcie pomiędzy prawą i lewą stroną lub pomiędzy dolną i górną wargą, przez co proporcje twarzy są zaburzone.

Asymetria ust występuje zarówno u kobiet, jak i u mężczyzn, i jeżeli jest bardzo nasilona, może wywoływać kompleksy. Przyczyny tego defektu mogą być różne. Aktualnie dostępnych jest kilka metod, pozwalających zniwelować ten problem, które pacjent wybiera w porozumieniu z lekarzem. Poniżej przedstawiamy najczęściej stosowane w tym przypadku techniki zabiegowe.

Asymetryczne usta – przyczyny

Nierówne usta

Najczęstszą przyczyną asymetrii ust są geny.

Przyczyny asymetrii ust możemy podzielić na trzy grupy:

  • Uwarunkowania genetyczne: w tym przypadku asymetryczne lub nierówne usta się dziedziczy, co jest widoczne od urodzenia.
  • Choroby i zaburzenia: istnieje wiele problemów związanych z nerwem twarzowym lub będących następstwem udaru, które znacząco wpływają na ruchy mięśni twarzy.
  • Urazy: asymetria ust może być też wynikiem urazu w obrębie twarzy, powstałego na przykład w wyniku wypadku.

Zabiegi medycyny estetycznej

Powiększanie ust kwasem

Powiększanie ust kwasem hialuronowym to najpopularniejsze rozwiązanie w przypadku nierównych ust.

Aby skorygować asymetrię ust i nadać im pożądany kształt, możemy rozważyć zarówno zabiegi medycyny estetycznej, jak i rozwiązania chirurgiczne, które zapewnią trwałe rezultaty. Wśród metod nieinwazyjnych możemy wymienić:

  1. Wypełniacze

    Wstrzykiwanie preparatów wypełniających to skuteczna metoda korekcji asymetrii ust. Wypełnianie ust kwasem hialuronowym to jeden z najpopularniejszych zabiegów medycyny estetycznej. Kwas hialuronowy to substancja naturalnie występująca i produkowana przez organizm. Preparaty na jego bazie są wstrzykiwane do ust z użyciem mikroigły. Zabieg nie jest inwazyjny i po zastosowaniu kremu znieczulającego jest niemal bezbolesny. Trwa około 15 minut i pozwala nawilżyć usta i nadać im objętość. Zaraz po zabiegu usta mogą być nieco zasinione i opuchnięte, jednak objawy te ustępują po kilkunastu godzinach. Rezultaty utrzymują się od 4 do 8 miesięcy w zależności od osoby.

  2. Mikropigmentacja

    Makijaż permanentny to nieinwazyjny, bezbolesny zabieg, który w przypadku niewielkiej asymetrii może być doskonałym rozwiązaniem. Ta technika pozwala zatuszować niewielkie defekty w obrębie ust bez ryzyka komplikacji, a efekty są widoczne od razu. Zabieg trwa około 30 minut i nie ma prawie żadnych przeciwwskazań do jego wykonania. Po zabiegu pacjent od razu może wrócić do codziennych aktywności i nie musi przestrzegać specjalnych zaleceń. Jedyną wadą tego rozwiązania jest to, że efekty nie są trwałeutrzymują się około 1 roku.

Bibliografia

JAMA Facial Plast Surgery (2017). A Quantitative Approach to Determining the Ideal Female Lip Aesthetic and Its Effect on Facial Attractiveness [online]. Dostępny: https://www.ncbi.nlm.nih.gov/p... [dostęp: 23.05.2022]

"Treści publikowane na portalu Estheticon.pl (strona internetowa i aplikacja) nie mogą w żadnym wypadku zastąpić indywidualnej konsultacji u specjalisty chirurgii plastycznej, medycyny estetycznej lub dziedzin pokrewnych. Jeśli rozważasz poddanie się zabiegowi medycyny estetycznej lub operacji plastycznej albo masz jakiekolwiek wątpliwości natury medycznej, skontaktuj się z Twoim lekarzem specjalistą. Portal Estheticon nie potwierdza ani nie poleca żadnych treści, zabiegów, produktów, opinii, specjalistów ani żadnych innych materiałów i informacji, o których mowa w tym tekście lub w jakimkolwiek innym miejscu na tej stronie internetowej."