Zmarszczki

Czym są zmarszczki?

Oznaki starzenia

Zmarszczki to typowy objaw starzenia.

Zmarszczki to bruzdy (linie) na powierzchni skóry, powstałe w wyniku pofałdowania naskórka i skóry właściwej.

Z upływem lat skóra twarzy traci jędrność, zarówno w górnych, jak i głębszych warstwach tkanki skórnej. Utrata jędrności twarzy jest spowodowana strukturalnym zwiotczeniem skóry. Może jej również towarzyszyć utrata napięcia skóry, która wynika z postępującego spadku produkcji kolagenu i elastyny spowodowanego postępującym wiekiem. Kolagen stanowi strukturę nośną skóry, która z czasem zaczyna wiotczeć, stając się coraz bardziej luźna i pomarszczona.

Stopień zwiotczenia i opadania skóry jest różny u poszczególnych pacjentów. Na przykład, obwisła skóra jest mniej widoczna u osób o bardziej uporządkowanej twarzy, z wyraźnym podbródkiem i kośćmi policzkowymi.

Przyczyny powstawania zmarszczek

Palenie tytoniu

Styl życia znacząco wpływa na wygląd skóry.

Istnieje wiele przyczyn, które mogą prowadzić do powstawania zmarszczek. Poniżej przedstawiono niektóre z najczęściej występujących:

 • Starzenie się
 • Stres
 • Styl życia
 • Nadmierna ekspozycja na słońce

Starzenie się jest niewątpliwie jedną z głównych przyczyn tego zjawiska. Z wiekiem metabolizm komórkowy ulega spowolnieniu, co prowadzi do zmniejszenia ilości kolagenu, elastyny i zagęszczenia komórek tłuszczowych w obrębie twarzy, a w rezultacie do powstania bardzo obwisłej skóry. Obwisłość i wiotkość skóry może jednak wystąpić także w młodym wieku, zwykle z powodu nieodpowiedniej diety, stresu, spożywania alkoholu i palenia tytoniu, a także długotrwałego przebywania na słońcu bez ochrony przeciwsłonecznej. W ten proces fizjologiczny zaangażowane są również inne czynniki, takie jak zmniejszone przyjmowanie płynów z powodu niższego stężenia kwasu hialuronowego.

Rodzaje zmarszczek

Wyróżnia się trzy rodzaje zmarszczek:

 • Zmarszczki ortostatyczne

Zmarszczki ortostatyczne są spowodowane działaniem grawitacji i są niezależne od wyrazu twarzy. Fałd nosowo-wargowy, który rozciąga się od mostka nosa do kącika ust, jest najbardziej powszechny.

 •  Zmarszczki mimiczne

Zmarszczki mimiczne powstają w wyniku ruchów mięśni, np. zmarszczek marszczących. Zazwyczaj pojawiają się one wokół ust, oczu i na czole.

 • Małe zmarszczki powierzchniowe

  Małe, powierzchowne zmarszczki pojawiają się często u osób palących lub w wyniku nadmiernej ekspozycji na słońce. Zazwyczaj pojawiają się one wokół ust, na policzkach, podbródku lub czole.

  Bibliografia

  Dermatoendocrinology (01.07.2012). Skin anti-aging strategies. [online]. Dostępny: https://www.ncbi.nlm.nih.gov/p... [dostęp: 27.05.2022]

  "Treści publikowane na portalu Estheticon.pl (strona internetowa i aplikacja) nie mogą w żadnym wypadku zastąpić indywidualnej konsultacji u specjalisty chirurgii plastycznej, medycyny estetycznej lub dziedzin pokrewnych. Jeśli rozważasz poddanie się zabiegowi medycyny estetycznej lub operacji plastycznej albo masz jakiekolwiek wątpliwości natury medycznej, skontaktuj się z Twoim lekarzem specjalistą. Portal Estheticon nie potwierdza ani nie poleca żadnych treści, zabiegów, produktów, opinii, specjalistów ani żadnych innych materiałów i informacji, o których mowa w tym tekście lub w jakimkolwiek innym miejscu na tej stronie internetowej."