Laserowy lifting skóry w technologii frakcjonowania 3D

Autor:

Czy lifting może odbywać się bez skalpela, bez bólu, blizn i rekonwalescencji? Czy możliwe jest dogłębne odmłodzenie skóry bez uszkodzenia naskórka? Czy zabieg wykonywany w porze lunchu może być równie skuteczny co skomplikowana operacja? Zapewne tego typu pytania postawili sobie lekarze medycyny estetycznej oraz twórcy nowoczesnych urządzeń wykorzystywanych w specjalistycznych salonach. A odpowiedź twierdząca na wszystkie powyższe kwestie sprowadza się do jednego zabiegu, którym jest laserowy lifting skóry w technologii frakcjonowania 3D.

Innowacyjność frakcjonowania 3D

Wykorzystywanie laserów w medycynie estetycznej i technologia frakcjonowania posiadają już dosyć długą tradycję. Frakcjonowanie może być metodą ablacyjną, czyli złuszczającą naskórek lub nieablacyjną. Najbardziej popularnym przykładem metody ablacyjnej jest dermabrazja. A czym wyróżnia się technologia frakcjonowania 3D? W jakim sensie jest innowacyjna i przełomowa? O odpowiedź na to pytanie poprosiliśmy dr Wojciecha Rybaka z wrocławskiej kliniki medycyny estetycznej i laseroterapii Ars Estetica. – Rozwój technologii laserowej dąży do tego, by zabiegi były jak najmniej inwazyjne i obejmowały jak największy obszar ciała. Klasyczne frakcjonowanie dokonywało mikrouszkodzeń tkanek w formie kanalików. Udało się jednak odkryć nową metodę, która wspaniale odmładza, czyli właśnie laserowy lifting skóry w technologii frakcjonowania 3D. W tym przypadku mikrouszkodzenia obejmują większy obszar i są rozłożone nierównomiernie, dzięki czemu możemy pobudzić więcej fibroblastów, czyli komórek wytwarzających włókna kolagenowe, które odpowiadają za jędrność skóry. Ta innowacyjność sprawiła, że lifting laserowy stał się tak skuteczny, że porównywalny do tego z użyciem skalpela – tłumaczy specjalista.
Mechanizm działania lasera nie jest łatwy do wytłumaczenia, ale spróbujemy podjąć się tego zadania. Do frakcjonowania 3D używany jest laser Nd:YAG, czyli Neodymowo-Yagowy, który jest najgłębiej wnikającym w skórę laserem. Promieniowanie skupione w wiązkach rozpada się w kontakcie z tkanką, a wytworzone w trakcie ciepło prowadzi do mikrouszkodzeń warstw skóry. Można powiedzieć, że laser w technologii frakcjonowania 3D wypala malutkie fragmenty tkanek, tak jak dzieje się to z mieszkami włosowymi podczas depilacji laserowej. W tym wypadku jednak wszystko prowadzi do uruchomienia procesów regeneracyjnych, które nie tylko zagoją owe mikrouszkodzenia, ale także odmłodzą skórę, co jest niejako skutkiem ubocznym odnowy.   

Dla kogo jest przeznaczony zabieg?

Laserowy lifting skóry w technologii frakcjonowania 3D jest zabiegiem przeznaczonym dla osób dojrzałych, które chciałyby ujędrnić twarz, szyję czy dekolt. Zabieg ten jest mało inwazyjny, nie ściera naskórka, ale pozostawia znaczne zaczerwienienie skóry. Oczywiście te niedogodności w żaden sposób nie mogą równać się z rekonwalescencją po liftingu chirurgicznym. Bardzo ważne jest także to, że lifting laserowy posiada niewiele przeciwwskazań. Na pewno zabiegu tego nie można przeprowadzić u osób chorych na cukrzycę, posiadających rozrusznik serca, kłopoty z krzepliwością krwi czy zmiany bakteryjne i wirusowe w obszarze, który ma zostać poddany zabiegowi. Chwilowo z możliwości skorzystania z zabiegu wyłączone są także kobiety w ciąży, osoby ze świeżą opalenizną czy ci, którzy zażywają leki fotouczulające lub stosują krem z retinolem.
Istnieje wiele zabiegów odmładzających, więc dlaczego laserowy lifting w technologii frakcjonowania 3D jest szczególnie warty uwagi? – Rzeczywiście zabiegów odmładzających jest wiele i oferta medycyny estetycznej nieustannie się poszerza. Jeżeli jednak zależy nam na widocznych efektach liftingu, mocnym napięciu skóry to wybór staje się mniejszy i zazwyczaj sprowadza do pary: skalpel kontra laser. Frakcjonowanie 3D przynosi poprawę napięcia skóry nawet o 40%, więc jest to bardzo dobry wynik, a przy tym metoda ta jest bardzo delikatna. Najczęściej frakcjonowanie 3D wykonywane jest przy użyciu najnowocześniejszych laserów, jak np. Dynamis SP firmy Fotona. To urządzenie łączy w sobie dwa typy laserów: Nd-YAG oraz Er:YAG i umożliwia przeprowadzenie czterech różnych zabiegów odmładzających. Jeżeli oprócz braku jędrności naszym problemem są oznaki fotostarzenia, to możemy zdecydować się na bardziej inwazyjną metodę Twinlight, czyli frakcjonowanie ze złuszczaniem naskórka – wyjaśnia dr Wojciech Rybak z kliniki Ars Estetica.
Dowiedzieliśmy się również, że laser Dynamis SP firmy Fotona może być wykorzystany do frakcjonowania z elementami ablacji smooth, a zabieg ten delikatnie ujędrnia i poprzez nieznaczne starcie naskórka odnawia go. A dla tych, którzy chcieliby przede wszystkim usunąć oznaki fotostarzenia w postaci przebarwień, nierównego kolorytu polecana jest metoda T3. Mamy zatem możliwość dobrania metody do problemu i kondycji naszej skóry, a wszystkie cztery zabiegi przeprowadzane są jednym nowoczesnym i innowacyjnym laserem.

W jaki sposób laser ujędrnia?

Laserowy lifting to zabieg warty polecenia również dlatego, że jego efekty utrzymują się bardzo długo. Wstrzyknięty botox musimy uzupełniać co pół roku, natomiast efekty zastosowania odmładzania laserowego utrzymują się przez lata. Jest tak dlatego, że laser pobudza naturalne procesy regeneracyjne organizmu. Mikrouszkodzenia wpływają na zwiększenie pracy fibroblastów, które wytwarzają więcej włókien kolagenowych, a włókna te stanowią rusztowanie naszej skóry. Gdy włókna kolagenowe są rozciągnięte to skóra traci jędrność. Lifting laserowy sprawia zatem, że wskazówki zegara cofają się dzięki procesom regeneracyjnym. Na pełen rezultat liftingu musimy poczekać kilka miesięcy, ale jednocześnie mamy gwarancję, że będzie on długotrwały. Za zabiegami laserowymi przemawia także ich wysokie bezpieczeństwo oraz mała inwazyjność i to wszystko sprawia, że liftingi laserem stają się coraz bardziej popularne na całym świecie.

Aktualizowane: 21.12.2011

Facelift, Lifting twarzy (podciąganie powłok twarzy) - Nowości

Więcej opinii na ten temat

Transparentny Lekarz
Specjaliści w Twojej okolicy   
Zabiegi, na które wybierają się inni