Leczenie żylaków falami radiowymi – EVRF

Leczenie żylaków falami radiowymi – EVRF
Katarzyna Wrzosek
Katarzyna Wrzosek
Utworzono: 23 wrz 2015 · Zaktualizowano: 4 maj 2020

Istnieje wiele sposobów leczenia schorzeń układu żylnego, w centrach medycznych Flebonet postawiono na medycynę opartą na faktach oraz na nowoczesność. By po zabiegu usunięcia żylaków kończyn dolnych zapewnić pacjentowi maksymalny komfort i szybki powrót do pełnej aktywności życiowej  stosuje się różne formy wewnątrznaczyniowej terapii dużych pni żylnych (żyła odpiszczelowa i odstrzałkowa). We Flebonet wybraliśmy metodę zamykania naczyń żylnych przy użyciu wysokiej temperatury generowanej przez fale radiowe o bardzo wysokiej częstotliwości. Badania naukowe wykazały, że ta metoda - z języka angielskiego EVRF ma najmniejszy procent nawrotów, najmniej objawów ubocznych po samym zabiegu, jak również w ocenie pacjentów praktycznie nie odczuwa się pooperacyjnych dolegliwości bólowych.

leg 1455125 640x480

Zabieg wykonujemy za pomocą cewnika do wewnątrz żylnej ablacji termicznej o częstotliwości radiowej f-Care CR45™, za pomocą którego aparat generuje fale radiowe o bardzo wysokiej częstotliwości. Na końcu cewnika zamieniane są w ciepło (temperatura dochodzi do 95 st C), powoduje to obkurczenie i zamknięcie światła żyły. Metoda ta okazała się we wszystkich przeprowadzanych badaniach klinicznych najbardziej precyzyjna i skuteczna w zamykaniu niewydolnych żył, zmniejszając lub wręcz całkowicie likwidując objawy przewlekłej niewydolności żył kończyn dolnych.

Jak już wspomnieliśmy, kontrolowany i precyzyjny sposób działania stosowany w metodzie EVRF ogranicza odczuwanie bólu pooperacyjnego i skraca okres pooperacyjnej rekonwalescencji. W porównaniu z laserową metodą usuwania żylaków, większość pacjentów oprócz mniejszego bólu zauważa mniejsze występowanie krwiaków na kończynach oraz szybszą ich resorbcję z tkanki podskórnej. Wszystko to prowadzi do wcześniejszego powrotu do pełnej aktywności życiowej po zabiegu. Zabieg EVRF wykonujemy we wszystkich naszych ośrodkach w warunkach ambulatoryjnych w systemieme zabiegów tzw. „jednego dnia”. Korzystając z pomocy USG, przez niewielkie nacięcie skóry  w okolicy kolana wprowadza do chorego naczynia cewnik f-Care CR45. W przypadku gdy badanie USG żyły odpiszczelowej wykaże potencjalne problemy z prawidłowym nakłuciem żyły cewnik f-Care wprowadzamy do żyły z 2 mm cięcia w okolicy kostki przyśrodkowej.  Po zamknięciu naczynia, płynący przez nie strumień krwi ulega samoczynnemu przekierowaniu do zdrowych żył. Również pod kontrolą ultrasonograficzną podawane jest okołonaczyniowe znieczulenie nasiękowe w przestrzeni odpiszczelowej otaczającej żyłę. Zwiększa to komfort pacjenta i zapewnia rozpraszanie ciepła chroniące otaczające tkanki. Ponadto poprawia kontakt cewnika i ściany żyły podczas leczenia. Same żylaki zamykamy za pomocą skleroterapii a więc ostrzykiwania pianą lub usuwamy z mikro nacięć skóry specjalnymi haczykami. Obydwie metody nie zostawiają żadnych śladów, nawet po usunięciu bardzo dużych żylaków.

Przeciętny pacjent powraca do zwykłego trybu życia w ciągu paru dni po zabiegu. 

Autor artykułu: Doktor Marek Glinka z Centrum Medycznego Flebonet 

Treści publikowane na Estheticon.pl w żadnym wypadku nie mogą zastąpić konsultacji pacjenta z lekarzem. Estheticon.pl nie ponosi odpowiedzialności za produkty ani usługi oferowane przez specjalistów.