10 pytań na temat liposukcji

Autor:

Liposukcja – skuteczny sposób walki z nadmiarem tkanki tłuszczowej – w ostatnich latach zyskała mocno na popularności. Wszystko to za sprawą nowoczesnych metod i technologii, które czynią ją o wiele mniej inwazyjną, niż kiedyś. Ponieważ zabieg liposukcji wciąż rodzi wiele obaw i wątpliwości, przygotowaliśmy zestawienie 10 najczęściej zadawanych przez pacjentów pytań. Odpowiedzi na nie udziela lek. med. Tomasz Wacławczyk – specjalista medycyny estetycznej, wykonujący zabiegi liposukcji laserowej w klinice LIPOLINE.

Lipoline 12
Lek. med. Tomasz Wacławczyk

1. Na czym polega liposukcja laserowa?

Liposukcja laserowa Palomar SlimLipo 3D jest mniej inwazyjną alternatywą klasycznej liposukcji. Laser rozpuszcza lokalnie nagromadzoną tkankę tłuszczową, która następnie zostaje usunięta za pomocą ssaka. Dodatkowo wiązka lasera stymuluje włókna kolagenowe do „obkurczania się”, dzięki czemu pacjent nie musi obawiać się efektu „obwisłej skóry”.

2. Jakich efektów można się spodziewać po zabiegu liposukcji laserowej? 

Należy pamiętać, że liposukcja laserowa służy modelowaniu sylwetki, a nie odchudzaniu. Efektem zabiegu jest więc natychmiastowa i skuteczna likwidacja miejscowo nagromadzonej tkanki tłuszczowej tzw. depozytów tłuszczowych. Ponadto po zabiegu skóra jest wzmocniona, równomiernie wygładzona i napięta.

3. Czy po liposukcji laserowej pozostają blizny?

Podczas zabiegu liposukcji laserowej wykonywane są niewielkie, kilkumilimetrowe nacięcia, przez które wprowadzane są sondy. Nacięcia te jednak goją się szybko, nie pozostawiając  blizn.

4. W jakim znieczuleniu wykonywana jest liposukcja laserowa?

W większości przypadków liposukcja laserowa odbywa się w znieczuleniu miejscowym. Polega ona na ostrzyknięciu środkiem znieczulającym obszaru, który zostanie poddany zabiegowi. Na życzenie pacjenta lub, gdy zabiegowi poddanych zostaje więcej partii ciała, może zostać zastosowane znieczulenie ogólne krótkotrwałe. Wówczas zabieg odbywa się w asyście anestezjologa. Rodzaj znieczulenia zostaje ustalony podczas konsultacji z lekarzem. Chodzi o bezpieczeństwo i komfort pacjenta podczas zabiegu.

5. Po jakim czasie widoczne będą efekty liposukcji?

Pierwsze efekty można zauważyć już bezpośrednio po zabiegu. Po zabiegu, w miejscu odessania tłuszczu, pojawia się obrzęk.  To typowy objaw, który nie powinien budzić niepokoju. Po około 2-3 tygodniach obrzęk ustępuje i rozpoczyna się proces skracania włókien kolagenowych. W efekcie skóra, której początkowo jest nadmiar, obkurcza się. Proces ten zaczyna się około 6-8 tygodni po zabiegu i ostatecznie kończy po 4-6 miesiącach.

liposukcja laserowa przed po
Efekty po wykonaniu liposukcji laserowej

6. Jak długo po odsysaniu tłuszczu należy nosić ubranko uciskowe?

Specjalne ubranko uciskowe należy nosić przez około 6 tygodni.

7. Po jakim czasie od zabiegu liposukcji można wrócić do pracy?

Zabieg nie wymaga hospitalizacji. Pacjent tego samego dnia wraca do domu, już  następnego może wrócić do aktywności zawodowej i codziennych obowiązków. Warto jednak przez kilka dni po zabiegu powstrzymać się od intensywnej aktywności fizycznej.

8. Czy po zabiegu liposukcji tkanka tłuszczowa może znowu się pojawić?

Liposukcja laserowa trwale usuwa tkankę tłuszczową. Nie oznacza to jednak, że po zabiegu można zrezygnować z ćwiczeń i diety. Co prawda usunięte komórki tłuszczowe już się nie odbudują, jednak mogą pojawić się nowe, które zajmą miejsce tych usuniętych. W efekcie pojawią się nieestetyczne nierówności i zniekształcenia sylwetki.

9. Na jakie partie ciała stosuje się liposukcję laserową?

Liposukcję laserową stosuje się najczęściej w celu usunięcia depozytów tłuszczowych z brzucha, ud, talii, bioder, podbródka, ramion, a w przypadku mężczyzn, także z okolic piersi tzw. ginekomastii. Nadmiaru tkanki tłuszczowej można pozbyć się także z innych części ciała tj. ramiona, plecy etc.

10. Ile zabiegów liposukcji należy wykonać, aby uzyskać zadowalające efekty?

Na ogół wystarczy jeden zabieg. Zdarza się jednak, że liposukcję należy powtórzyć. Dzieje się tak wówczas, kiedy konieczne jest odessanie znacznej ilości tkanki tłuszczowej. Szczegółowy plan postępowania ustala lekarz podczas konsultacji.

Liposukcja laserowa to w pełni bezpieczny i skuteczny sposób pozbycia się zbędnej tkanki tłuszczowej i modelowania sylwetki.

Aktualizowane: 27.01.2019

Liposukcja (odsysanie tłuszczu) - Nowości

Więcej opinii na ten temat

Karolina11 04.06.2017
Warto

Witam, 12/4/17 miałam wykonaną przez Dr Kłosa liposukcję ud wewnetrznych i zewnętrznych, brzucha, boków i przeszczep do piersi. Po pierwsze - to nie jakiś  tam mało  inwazyjny Vaser jak piszą, ale OPERACJA... Więcej 

5 Lubię to   21 Komentarzy  
Transparentny Lekarz
Specjaliści w Twojej okolicy   
Zabiegi, na które wybierają się inni