Estetyczne operacje powiek oczu, korekcja - plastyka powiek

Wraz ze zwiększającą się liczbą zainteresowanych klientów, operacje plastyczne stają się coraz bardziej dostępne. Ciągle jednak trudne i wielogodzinne zabiegi, które odbywają się w całkowitej narkozie uważane są za „towar luksusowy”.

Mniejsze operacje w trakcie których aplikuje się miejscowe znieczulenie są bardziej powszechne. W wielu przypadkach pozwalają poddającym się im pacjentom poprawić komfort życia, zwiększyć pewność siebie. Do takich zabiegów zaliczamy między innymi korektę powiek.

Przyczyny opadania powiek

Na opadnięcie powiek ma wpływ wiele zewnętrznych i wewnętrznych czynników. Do tych zewnętrznych zaliczamy: złe sposoby odżywiania się, palenie papierosów, duży spadek wagi. Do wewnętrznych zaś: predyspozycje genetyczne, zaburzenia hormonalne, a wreszcie wiek. Przyczyną spuchniętych powiek i „ worków „ pod oczami są , tzw. tłuszczowe poduszeczki, które się uwydatniają na zewnątrz z oczodołów poprzez cienką membranę właśnie do wnętrza powiek. Opadanie górnych powiek ma często pozorny charakter, wiąże się najczęściej z opadnięciem brwi.

Kiedy operować?

Na to pytanie każdy powinien odpowiedzieć sobie sam. Zdaniem jednych ludzi jest zawsze jeszcze za wcześnie, a ktoś inny śpieszy się z jego wykonaniem, aż za bardzo. Najogólniej rzecz biorąc górne powieki należy poddać zabiegowi korekty wtedy, gdy brzeg skórnego zgięcia dotyka lub przekracza górne rzęsy. Zaś dolne powieki warto korygować, kiedy pod oczami zaczną się tworzyć, tzw. girlandy z obwisłego mięśnia o których była wcześniej mowa lub gdy zaczną być zauważalne tłuszczowe poduszeczki i/lub kiedy da się bez problemu za pomocą palców wytworzyć skórną rzęsę bez tego, aby się powieka odchyliła.

Na czym polega operacja powiek?

Korekcja górnych powiek polega na usunięciu nadmiernej ilości skóry, niekiedy i mięśnia i na pozbyciu się tłuszczowych poduszeczek jeśli są dość wyraźne. Zabieg przeprowadza się zwykle w znieczuleniu miejscowym. Natomiast operacja dolnych powiek polega głównie na usunięciu poduszeczek i usztywnieniu okrężnego mięśnia oka. Niweluje się tylko niezbędną, minimalną ilość skóry, aby zminimalizować ryzyko powikłań (więcej o tym niżej). Nacięcia na skórze są prowadzone tak, aby były jak najmniej widoczne – tzn. w górnej powiece cięcie jest prowadzone w przebiegu załamków powiek, skierowane do środka, na dolnej powiece, bardzo blisko pod rzęsami. Po bokach są zaś nacięcia odprowadzane w kierunku zmarszczek mimicznych. Szwy zostają usunięte z reguły po 5 – 7 dniach. Decyzję o ich zdjęciu podejmuje chirurg wykonujący zabieg.

vicka4vicka-3

Co przed, a co po korekcji powiek?

Plastyka powiek nie wymaga żadnego specjalnego, przedoperacyjnego przygotowania. Klient nie może być przewlekle chory (chrypa, angina, zapalenie spojówek, itp.) i musi odbyć konsultację z operującym chirurgiem. On przeprowadzi z pacjentem wywiad, zapyta o wszystko co będzie uważał za stosowne i ważne – o alergie, choroby, leki, objawy dotyczące ewentualnych krwotoków, itp. i zaleci optymalne postępowanie. Po operacji powiek jest konieczny spokój i zachowanie rygoru podczas pielęgnacji – tzn. przy stosowaniu zimnych okładów na operowane miejsca. Możliwe jest przeprowadzenie zabiegu ambulatoryjnie i podczas jednodniowej hospitalizacji. Po operacji należy oczekiwać, że w okolicach powiek pojawią się krwiaki i siniaki, opuchlizna, a czasem i zapalenie spojówek. Te objawy powinny ustąpić po około 10 – 14 dni. Zaś końcowy wynik korekcji powiek należy oczekiwać za około pół roku.

Ryzyko związane z operacją powiek

Jak każdy zabieg chirurgiczny i ten niesie ze sobą wiele czynników ryzyka. Są to czynniki powszechne, ale i specyficzne dla operowanego miejsca. Do pierwszych należą, np. krwawienie, zapalenie, bliznowacenie, a do specyficznych między innymi możliwość powstania tzw. etropii dolnej powieki, czyli nie ładne wywinięcie się od gałki ocznej za bardzo skróconej lub silnie zabliźnionej powieki. Podczas krwawienia do przestrzeni oczodołu za powieką może dojść do zagrożenia całego oka. Na szczęście taki rodzaj powikłań występuje niezmiernie rzadko.

Jak wybrać wykonującego zabieg?

Na pewno ten zabieg powinien wykonywać chirurg plastyczny lub oftalmolog posiadający duże doświadczenie. Tylko specjalista z pełnym wykształceniem w zawodzie (specjalny atest) jest w stanie obiektywnie ocenić przebieg operacji, wszystkie związane z nim czynniki ryzyka i w odpowiednim czasie erudycyjnie zareagować w przypadku pojawiających się komplikacji. Klienci zdecydowani na zabieg w czasie rozmowy z lekarzem, który miały zabieg wykonywać, powinni go szczerze i otwarcie zapytać o wyksztalcenie, kwalifikacje i doświadczenia. Wybór operującego chirurga tylko według oferty cenowej może okazać się wielkim błędem.

Aktualizowane: 18.11.2008

Transparentny Lekarz
Specjaliści w Twojej okolicy   
Zabiegi, na które wybierają się inni